Arhiva slušaonice - Povijest četvrtkom
Ljeto i jesen u Starom vijeku, I. dio
Ljeto i jesen u Starom vijeku, II. dio
Ljeto i jesen u Starom vijeku, I. dio
Soča, II. dio
Soča, I. dio
Deng Xiaoping i transformacija Kine, III. dio
Emisija 17.12.2020.
Bio je među najvažnijim članovima kineske komunističke partije, a protjeran je na selo gdje je tri i pol godine popravljao traktore, a njegova supruga čistila svjećice. Samo nekoliko godina nakon tog izgnanstva on će postati prvi čovjek Narodne republike Kine pod čijim će vodstvom ta zemlja krenuti na put vrtoglavog razvoja. Tko je on? Kako mu je to uspjelo? Poslušajte u Povijesti četvrtkom.
Deng Xiaoping i transformacija Kine, I.dio
Regicid i osveta 2. dio
Regicid i osveta 1. dio
Emisija 29.10.2020.
Kancelar Savezne republike Njemačke Willy Brandt došao je 1973. u službeni posjet socijalističkoj Jugoslaviji. Bio je prvi njemački kancelar koji je to učinio. Na Brijunima dogovoren je uzvratni posjet jugoslavenskog predsjednika Tita Njemačkoj. A onda je, uoči tog posjeta, njemački kancelar iznenada dao ostavku. Što se dalje događalo-poslušajte u Povijesti četvrtkom.
Budimir Lončar kao ambasador u Bonnu 1.dio
Cabral
Kuga, 2. dio
Kuga, 1. dio
Došla je s istoka, najvjerojatnije s poluotoka Krima. U Europu, točnije Siciliju, morem su je donijeli mornari i putnici s 12 lađa koje su u listopadu 1347. pristale u Messini. Kopnom je u jesen te 1347. stigla u Konstantinopol, glavni grad Bizanta. Od tuda raširila se po Europi, Bliskom i Srednjem istoku i sjevernoj Africi. Riječ je o pošasti koja je najvjerojatnije ubila možda četvrtinu europskog stanovništva-nazvali su je kasnije Crna smrt. O toj pošasti bit će riječi u Povijesti četvrtkom.
G. W. F. Hegel 2.dio
G. W. F. Hegel 1.dio
Emisija 10.09.2020.
Kada su krajem 60-tih godina 20. stoljeća portugalskog premijera Antonija de Oliveiru Salazara pitali kako i kada zamišlja nezavisnost Angole i Mozambika, dvaju golemih kolonija ne jugu Afrike, Salazar je odgovorio: To je problem koji će se rješavati stoljećima. Problem je bio u tome što stanovnici u tim kolonijama nisu htjeli čekati stoljećima da portugalske kolonijalne vlasti odu. I početkom 60-tih godina 20. stoljeća počela je oružana borba za nezavisnost tih velikih portugalskih kolonija. Kako je ta borba tekla u Mozambiku-poslušajte u Povijesti četvrtkom.
Gaj Julije Cezar
Povijest Weimarske republike III. dio
U rujnu 1919. godine u Münchenu jedan je vojnik dobio zadatak da ode na sastanak malene političke stranke i da o njemu izvijesti vojne vlasti. Stranka je bila tako malena da je svoj proračun od petnaestak maraka držala u kutiji za cigare. Ime joj je bilo Njemačka radnička stranka. Vojnik koji je došao na sastanak nije samo šutio i promatrao, već se odlučio žestoko uključiti u raspravu. Čelnici stranke smatrali su da je taj čovjek nadaren za politički život i primili su ga u stranku. Ime tog vojnika je Adolf Hitler. Kako je Hitler stvorio totalitarni pokret koji je uništio Weimarsku republiku i stvorio nacističku Njemačku poslušajte u Povijesti četvrtkom.