
Američki napredak, John Gast, 1872.
03.02.2021 16:03
Evelina Turković
Mira Stanić
Ovom emisijom nastavljamo ciklus autorice Mire Stanić "Arhitektura i intersekcionalnost: dekolonizacija discipline". Kako bismo mogli sagledati odnos arhitekture i institucionalizirane opresije, nužno je da nam pogled bude intersekcionalan tj., kako poučava Angela Davis, da nejednakosti pristupamo kao "… interakciji između roda, rase i drugih kategorija različitosti u životima pojedinaca, društvenim praksama, institucionalnim uređenjima i kulturnim ideologijama, razumijevajući ishode tih interakcija u smislu moći." Dok je intersekcionalnost osnovni pristup, tematski fokus ciklusa bit će razumijevanje struktura kolonijalizma i mogućnosti dekolonizacije discipline u smislu radikalnog preuređenja izgrađenog okoliša.
U emisiji poslušajte predavanje "Američka arhitektura kao projekt doseljeničkog kolonijalizma", docenta povijesti i kritike arhitekture sa Sveučilišta Buffalo SUNY, Charlesa Davisa. Predavanje je održano na Sveučilištu Princeton, a istražuje i kritizira oblik bjelačkog nacionalizma koji je uspostavljen američkim arhitektonskim pokretima koji su izbrisali sjećanje na autohtonu starosjedilačku materijalnu kulturu i negirali kreativnost ne-bijelih subjekata da bi učvrstili narativ o arhitektonskom geniju europskih doseljenika.
Charles Davis: Američka arhitektura kao projekt doseljeničkog kolonijalizma
Preuzmite datoteku
Charles Davis: Američka arhitektura kao projekt doseljeničkog kolonijalizma 17,2 MBO emisiji Stvarnost prostora
Arhitektura, urbanizam, javni prostor, umjetničke akcije u javnom i o javnom prostoru teme su o kojima se govori u emisiji Stvarnost prostora. Urednica: Evelina Turković Autori: Ana Dana Beroš, Tomislav Pavelić, Marko Sančanin, Mira Stanić, Vesna Vuković, Frano Petar Zovko