
30.11.2020 09:30
Nives Madunić Barišić
Dramatizacija i režija: Petar Vujačić; glazbena urednica: Vesna Šir; ton majstorica: Delka Lambaša Milanov; urednik: Branko Maleš Glume: Saša Anočić, Ivan Brkić, Živko Anočić, Suzana Nikolić Premijerno emitirano u svibnju 2009. Lirsko-filozofični – introspekcijski i nefabulativni – roman Stanka Andrića pripada vrhu hrvatske suvremene proze. Klasifikaciju literarnog rada mlađeg slavonskog pisca, i poznatog povjesničara i znanstvenika, o inače iznimnom autorovu radu vezanu uz isključivo slavonski književni standard držimo naime preuskom i u osnovi netočnom. Prethodne (nagrađene) Andrićeve knjige („Slavonija u sedam požara“;, „Dnevnik iz JNA“...) izazvale su, primjereno interesu za domaću književnost u načelu, izniman odjek pa se uz marljivog i vrlo obrazovanog mlađeg povjesničara podrijetlom iz Slavonije, bez uobičajena kritičkog pretjerivanja, može pridodati i vrijednosna oznaka jednog od najzanimljivijih suvremenih hrvatskih prozaista, doduše pomalo samozatajne naravi. Iz fokusa dječaka (kasnije i mladića) koji senzibilno, nevino i inteligentno prati mentalističke mijene Slavonije u podužem vremenskom odsječku, kao i iz vizure djeda kao moralne vertikale dugog i poštenog života u slavonskoj ravnici, čitatelj prati donekle i fabulacijske ali još više filozofično-mentalističke promjene u pejzažnom, školskom, kulturnom i ideologijskom smislu Slavonije u više desetljeća. Tako izveden mnogostruki portret slavonskog dijela Hrvatske dugo nije ponuđen hrvatskom čitatelju, sada i radijskom slušatelju.
. Klasifikaciju literarnog rada mlađeg slavonskog pisca, i poznatog povjesničara i znanstvenika, o inače iznimnom autorovu radu vezanu uz isključivo slavonski književni standard držimo naime preuskom i u osnovi netočnom. Prethodne (nagrađene) Andrićeve knjige („Slavonija u sedam požara“;, „Dnevnik iz JNA“...) izazvale su, primjereno interesu za domaću književnost u načelu, izniman odjek pa se uz marljivog i vrlo obrazovanog mlađeg povjesničara podrijetlom iz Slavonije, bez uobičajena kritičkog pretjerivanja, može pridodati i vrijednosna oznaka jednog od najzanimljivijih suvremenih hrvatskih prozaista, doduše pomalo samozatajne naravi.
Iz fokusa dječaka (kasnije i mladića) koji senzibilno, nevino i inteligentno prati mentalističke mijene Slavonije u podužem vremenskom odsječku, kao i iz vizure djeda kao moralne vertikale dugog i poštenog života u slavonskoj ravnici, čitatelj prati donekle i fabulacijske ali još više filozofično-mentalističke promjene u pejzažnom, školskom, kulturnom i ideologijskom smislu Slavonije u više desetljeća. Tako izveden mnogostruki portret slavonskog dijela Hrvatske dugo nije ponuđen hrvatskom čitatelju, sada i radijskom slušatelju.
Dramatizacija i režija: Petar Vujačić; glazbena urednica: Vesna Šir; ton majstorica: Delka Lambaša Milanov; urednik: Branko Maleš
Glume: Saša Anočić, Ivan Brkić, Živko Anočić, Suzana Nikolić
Premijerno emitirano u svibnju 2009.
Stanko Andrić: SIMURG
O emisiji Radio roman
Suvremena prozna produkcija hrvatskih autora narativno-igrane dramaturgije, u formi petodjelnog serijala. U fokusu radio romana poznata su imena domaće književne scene: Kristian Novak, Julijana Adamović, Damir Karakaš, Ivana Šojat, Kristina Gavran, Renato Baretić, Luka Bekavac i dr.