Znanstvenici s Instituta Ruđer Bošković u suradnji s Institutom za more i priobalje Sveučilišta u Dubrovniku istražili su strukturu, brojnost i prostorno-vremensku dinamiku bakterijskih zajednica u Rogozničkom jezeru (Zmajevo oko) i obalnoj postaji Jadranskoga mora.
“Površinski mikrosloj mora je područje u kojem bakterije provode proces transformacije organske tvari i one time održavaju zdravlje oceana. Međutim, moramo biti svjesni da i mikroorganizmi imaju svoje određene kapacitete”
dr.sc. Milan Čanković
“Unazad sto godina Rogozničko jezero izmiješalo se sedam puta, a u zadnjih trideset godina od tih sedam puta izmiješalo se pet puta. Dakle, sve učestalije.”
dr.sc. Irena Ciglenečki-Jušić
Rezultati studije objavljeni su u uglednom časopisu Microbial Ecology, razvrstanom unutar 10% najboljih časopisa u području morske i slatkovodne biologije, a u našoj emisiji Oko znanosti predstavili su ih dr.sc. Milan Čanković i dr.sc. Irena Ciglenečki-Jušić s Instituta Ruđer Bošković.
Otkrili su nam koja je uloga bakterija u površinskom sloju mora, koje bakterijske zajednice prevladavaju u pojedinim sezonama, zašto Rogozničko jezero povremeno poprimi žutu boju te možemo li proučavanjem mikrobnih zajednica predvidjeti što će se događati s Jadranskim morem u budućnosti.
Programe Hrvatskoga radija slušajte na svojim pametnim telefonima i tabletima preko aplikacija za iOS, Android i Huawei.