Ljubavi belgijske princeze Ane, kćeri kralja Leopolda ll, i naočitog ulanskog časnika rođenog u Hrvatskom Zagorju, Geze pl. Matačića, zgražala je europsko visoko društvo na prijelazu iz 19. u 20. stoljeće, ali i nadahnjivala umjetnike.
30.12.2022.
11:07
Autor: HRA
Ljubavi belgijske princeze Ane, kćeri kralja Leopolda ll, i naočitog ulanskog časnika rođenog u Hrvatskom Zagorju, Geze pl. Matačića, zgražala je europsko visoko društvo na prijelazu iz 19. u 20. stoljeće, ali i nadahnjivala umjetnike.
U mjestu Hrašćina-Trgovišće, u kuriji obitelji pl. Beloševića, koja je danas dom književnice Spomenke Štimec, nalazi se izložbeni prostor posvećen priči o ljubavi belgijske princeze Ana i austrougarskog časnika hrvatskoga porijekla, Geze pl. Matačića. Taj ekstravagantni par koji je rušio društvene konvencije i živio iznimno raskošno i rastrošno, bio je tema salonskih razgovora i novinskih članaka na prijelazu iz 19. u 20. stoljeće. Jedni su u njima vidjeli otjelovljenje romantične ljubavi koja ne poznaje granice ni prepreke, drugi razvratnike koji žive na tuđi račun.
Prognani iz Beča u kojem su se zaljubili, putovali su Europom od grada do grada, organizirali primanja i bili pozivani na plesove i društvena događanja. Visoko društvo nije svugdje bilo tako izbirljivo kao u Beču; tko ima novca – ili ostavlja dojam da ga ima – u pravilu je dobrodošao među sebi slične. Lujza i Geza živjeli su tako u Parizu, Cannesu, Tirolu... U Karlovim Varima, gradske su vlasti priredile primanje Lujzi u čast, a Sergej Rahmanjinov svirao na večeri koju je priredila u unajmljenoj vili. U London su otputovali nadajući se financijskoj pomoći kraljice Viktorije, Louisine daleke rođakinje preko bračnih veza. Kraljici takvo nešto nije ni na pamet padalo, pa se par vraća u Pariz.
Kako su za sobom ostavljali goleme dugove, u neko su doba bili prisiljeni skrasiti se u provinciji, i to u Gezinom rodnom kraju. I tu počinje zagorska epizoda cijele priče: par najprije odlazi u Breznicu gdje je živio jedan Gezin prijatelj, pa nakon svađe s njim u Loborgrad, gdje nalaze utočište u Matačićevu obiteljskom domu. Ali, priče o odbjegloj princezi, njezinu ljubavniku i njihovom skandaloznom ponašanju već su bile objavljene u nekoliko novina, pa će se čak i obitelj distancirati od para koliko je to bilo moguće.
No, ovo je tek grubo skraćeni sažetak priče o skandalu, raskoši, dugovima, urotama, krivotvorenju, zatvoru, dvoboju, umobolnici, bježanju i strasti, u kojoj se, među likovima koji kroje zaplet, pojavljuju europske okrunjene glave, njihovi promoćurni savjetnici, uvrijeđeni prinčevi, pohlepni draguljari, iznevjerene sobarice, pa čak i predak Steve Karapanže!
Više o Lujzi i Gezi i njihovoj ljubavi poslušajte u emisiji Poveznice, 3.1.2022. od 12:30 na Prvom programu Hrvatskoga radija. Gošća emisije je autorica stalnog postava izložbe Priča o Lujzi i Gezi u kuriji pl. Beloševića, književnica Spomeka Štimec. Urednica je Irena Plejić Premec.
Programe Hrvatskoga radija slušajte na svojim pametnim telefonima i tabletima preko aplikacija za iOS, Android i Huawei.
Emisija se bavi širokim spektrom tema u kojima se spajaju spoznaje društveno-humanističkih i prirodnih znanosti te umjetnost i kultura. Istražujemo kako znanstvene spoznaje, umjetnost i mediji, razvoj tehnike, ekološke promjene i ekonomski uvjeti oblikuju svijet i našu svakodnevicu.
Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora