Terariji - lijek za betonsku džunglu
Foto: Kod nas doma / HRT
Svjesni smo da bez kemije ne možemo, pitanje je samo kakva će ona biti, pogotovo danas kada se sve više okrećemo prirodi i prirodnom. A upravo je kemija sredstvo koje nas može dovesti do cilja - zdravijeg i kvalitetnijeg života. To sredstvo zove se Zelena kemija.
“Mehano kemija možda nije toliko vidljiva oku javnosti, ali ako uspije smanjiti emisiju ugljikovog dioksida i ostale emisije otpada, što joj je i cilj, već smo napravili jedan veliki korak ka boljoj budućnosti.”
Dr.sc. Krunoslav Užarević
Iako neki to mogu pomisliti, ne radi se o oksimoronu. Zelena kemija podrazumijeva novo poimanje kemije i kemijskog inženjerstva, do čega je dovelo razmatranje načina provođenja kemijskih procesa i reakcija uz minimalni utjecaj na okoliš. Koncept zelene kemije, naime proizlazi iz pitanja: "Možemo li određenu reakciju provesti na energijski učinkovitiji način i tako da ne proizvodimo toliko otpada?"
Kemičari danas vrlo intenzivno rade na otkivanjima novih, zelenijih načina reakcije među kemijskim elementima, a u Hrvatskoj se posebno razvila mehano kemija kao dio zelene kemije i naši su znanstvenici u tom polju među najboljima u svijetu. S jednim od njih dr.sc. Krunoslavom Užarevićem s Instituta Ruđer Bošković razgovarali smo i mi, a razgovor možete poslušati u emisiji Oko znanosti.
Programe Hrvatskoga radija slušajte na svojim pametnim telefonima i tabletima preko aplikacija za iOS, Android i Huawei.