Ususret Svjetskom danu borbe protiv raka, koji se obilježava 4. veljače, u emisiji Izaberi zdravlje analizirali smo koliko smo uspješni u toj teškoj bitci za ljudske živote i gdje smo stigli u provedbi Nacionalnoga strateškoga okvira kojim bi se trebala poboljšati onkološka skrb. U siječnju obilježavamo Nacionalni dan borbe protiv raka vrata maternice i Europski tjedan prevencije raka vrata maternice koji upravo danas završava.
Hrvatska je među pet država s najgorom stopom preživljavanja. Godišnje u našoj zemlji od raka oboli između 22 do 23 tisuće osoba. Procjenjuje se da će se taj broj povećavati zbog starenja stanovništva, ali i kao posljedica pandemije tijekom koje se manje odlazilo na preventivne preglede. Nacionalnim strateškim planom protiv raka, koji je donesen prije dvije godine, Vlada RH je utvrdila postojeće stanje i potrebe. Plan predviđa niz aktivnosti koje se trebaju poduzeti s ciljem smanjenja broja oboljelih, kako bi se oboljelima pružilo adekvatno liječenje, te smanjila stopa smrtnosti. No gdje smo sada? Pokušali su nam odgovoriti gosti emisije, predsjednica saborskoga odbora za zdravstvo, psihijatrica i onkološka pacijentica dr. Renata Sablja Dračevac, predsjednik Koalicije udruga u zdravstvu prof. edukac. reh. Ivica Belina, voditelj Registra za rak RH pri Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo, epidemiolog dr. Mario Šekerija i posebna savjetnica ministra zdravstva prim. Vera Katalinić Janković.
Prije nekoliko mjeseci udruge pacijenata pokrenule su inicijativu za njegovo oživljavanje tvrdeći da nakon usvajanja plana u prosincu 2020. nije ništa učinjeno da on zaživi. Ivica Belina misli da se nešto dosad ipak moglo poduzeti, a s njim se slaže i dr. Sabljar Dračevac kojima je o poduzetim aktivnostima odgovorila prim. Katalinić Janković. Odgovorila je da nabava nove radiološke opreme nije upitna, kao ni novac iz europskih fondova. U paketu opreme koju bismo financirali iz Nacionalnog fonda za oporavak i otpornost su 23 linearna akceleratora, tri linearna akceleratora SBRT, pet HDR za brahiterapiju, šest simulatora CT-a, radioterapijsku mrežnu opremu, te dozimetrijsku i fiksacijsku opremu.