Jesu li se počela ostvarivati crna predviđanja da nas uskoro neće imati tko liječiti ? Početkom godine odjeknula je vijest da je nekoliko tisuća pacijenata iz centra Zagreba ostalo bez liječnika. U Splitu su pak nezadovoljni pacijenti zbog odlaska obiteljske liječnice u mirovinu i ukidanja još jedne koncesije. U velikim gradovima to je gromoglasno popraćeno no mnogo je se više vrata ordinacija zatvorilo u našim manjim mjestima u tišini. A pacijentima je zdravstvena skrb postala sve udaljenija i nedostupnija. Manjak liječnika u našim ruralnim krajevima i dostupnost zdravstvene zaštite svim građanima zasigurno je jedan od ključnih izazova zdravstvene reforme kojoj je prioritet osnaživanje primarne zdravstvene zaštitete. Stiže li nam na naplatu zanemarivanje obiteljske medicine? Tko je odgovoran da pacijenti preko noći ne ostanu bez svojega liječnika? Kako motivirati liječnike za dolazak i ostanak u manjim mjestima?
Gosti koji su nam bili u emisiji Izaberi zdravlje su Danica Kramarić iz Ministarstva zdravstva, predsjednica Koordinacije hrvatske obiteljske medicine Nataša Ban Toskić, ravnatelj Doma zdravlja Centar Zagreb Ino Protrka, te ravnatelj Doma zdravlja Splitsko-dalmatinske županije Marko Rađa. U emisiju su se uključili i ravnatelji domova zdravlja Primorsko-goranske županije Alen Šimatić i Virovitičko-podravske Ivica Fotez te župan Koprivničko-križevačke županije Darko Koren.
Počeli smo s primjerom u bjelovarsko-bilogorskoj županiji. U tu županiju lani je došlo 28 liječnika. rivukle su ih subvencije i uvjeti koje nudi lokalna sredina. Tako su u Garešničkom Brestovcu nakon sedam godina dobili liječnika na puno radno vrijeme, a ojačani su i timovi za hitnu medicinu. Župan Marko Marušić obećava da će nastaviti s poticajnim mjerama za liječnike.