Svaki stanovnik Hrvatske u prosjeku proizvede oko kilogram smeća na dan. Ako se pravilno odvaja otpad, dio se reciklira, a jedan veliki dio i dalje ostaje neiskorišten i zakopa se u zemlju. Još uvijek imamo nisku razinu odvojenog prikupljanja otpada.
Nedostaje nam razvijena svijest,infrastruktura i sustav zbrinjavanja otpada, kaže neovisni konzultant i kemičar po struci, dr Tomislav Lukić .
Bitan segment koji zatvara ciklus zbrinjavanja otpada su energetska postrojenja. Ističe da Europa ima oko 500 postrojenja koja koriste otpad kao energent, a ona su smještena u samim središtima gradova.
U Hrvatskoj još nije prepoznata korist od takvih postrojenja, koja zahvaljujući tehnologijama, potpuno bezopasno termički obrađuju otpad i daju energiju. Tomislav Lukić dodaje.
- Mi nemamo tehnološku strukturu konačne energetske oporabe u zemlji. Imamo 3 cementare koje su jedan od oblika energetske oporabe, ali ne koriste se na adekvatan način. Cementari u Lukavcu u BIH Hrvatska izvozi na godinu oko 30 tisuća tona RDF-a, koji se proizvodi kod nas, ali ga cementare ne mogu koristiti. Svu tu količinu RDF-a moramo platiti.
Dr. Tomislav Lukić zaključuje.
- Mi smo platili drugoj državi da dobije energiju iz naše sirovine i platili za to 10 do 15 eura po toni.
O svemu poslušajte u emisiji Eko radar.
Programe Hrvatskoga radija slušajte na svojim pametnim telefonima i tabletima preko aplikacija za iOS, Android i Huawei.