U kalendaru državnih blagdana Dubrovačke Republike, 9. siječnja, obilježavao se blagdan – Spomen epidemija kuge 1691. godine. (1) Nakon 2. siječnja, kada je Dubrovčanima udijelila mletačko pravo građanstva, na današnji dan, 9. siječnja, te 1358. godine, mletačka vlada dopušta i im punu slobodu trgovanja. Ipak, sve to Dubrovčane nije moglo odvratiti od prilagođivanja novim prilikama i događajima u veljači čime je u Dubrov¬niku prestala mletačka vlast. (2) Zbog opasnosti, koja je sve više prijetila od Turaka, na današnji dan, 9. siječnja 1679. godine, Dubrovčani počinju s utvrđivanjem položaja na Brgatu i na Bosanci. (3) Na današnji dan, 9. siječnja 1589. godine, u Dubrovniku je rođen veliki dubrovački pjesnik i dramatičar Ivan Gundulić. (4) Uz današnji dan, 9. siječnja, u katoličkom kalendaru upisana su imena: Jadranko, Marcelin, Julijan, Živko, Miodrag (5) U Žuljani je spomen sv. Julijana (6)
U kalendaru državnih blagdana Dubrovačke Republike, 9. siječnja, obilježavao se blagdan – Spomen epidemije kuge 1691. godine. Posljednja epidemija kuge koja je dobila vlastitu procesiju harala je 1691. Nakon što se već mjesecima širila dubrovačkim zaleđem, početkom 1691. kuga se ugnijezdila i u Dubrovniku. Na današnji dan, u utorak 9. siječnja 1691. godine, u Hospitalu milosrđa u blizini Sv. Frana od kuge je umro sin nadstojnice nahoda. Istog je dana odlučeno da svi koji su boravili ili su posjetili hospital pređu u lazarete na Pločama. Ova kuga ostala je upamćena kao “Kuga sluškinja” (La peste delle serve), jer je najprije pogodila “bolničarke” u nahodištu. Sluškinja stanovitog Ivana Findele i sluškinja nadstojnice nahodišta tajno su unijele vunenu odjeću koju su dobile od rodbine iz Hercegovine, gdje je već vladala zaraza. Tijekom zaraze, koja je potrajala gotovo do ljeta, u Gradu je umrlo osamnaest ljudi, u Lazaretima oko sedamdeset. Javni život u Gradu sveden je na najnužnije, a ceremonije koje bi okupljale mnoštvo odgađane su i otkazivane, pa je uobičajeni ritam blagdanskih proslava ponovno uspostavljen tek nakon polugodišnje stanke, koliko se nije održavala ni nastava u dubrovačkoj školi. Usporedo s epidemiološkim mjerama, Senat je smišljao kako priskrbiti nebesku pomoć. Nakon svega tjedan dana položen je zavjet o uspostavljanju svečane procesije na dan 9. siječnja, kada je bolest otkrivena. Pohara kuge iz 1691. nastavljala se usrdno obilježavati svake godine na 9. siječnja: nakon mise u katedrali, knez i Malo vijeće pridruživali su se svečanoj ophodnji gradom s relikvijama glave, ruke i noge Sv. Vlaha te Drva Sv. Križa. Sve kužne spomen-ophodnje održale su se do kraja Republike, tako da je kolektivno pamćenje kužnih pomora osvježavalo čak osam godišnjih procesija. (7)
Zbog opasnosti, koja je sve više prijetila od Turaka, Dubrovčani odmah na početku 1679. počinju s utvrđivanjem položaja na Brgatu i na Bosanki. Na današnji dan, 9. siječnja 1679. godine, izdana je naredba o izradi opkopa oko predgrađa. Utvrđenja pak, koja su se imala graditi na Brgatu ina Bosanki, služila su kao prva linija obrane protiv eventualne turske najezde, a kako zaključuje u svojoj knjizi Utvrđenja grada Dubrovnika, Lukša Beritić, ta utvrđenja na Bosanki i na Brgatu, kao i ona oko predgrađa, bila su poljska utvrđenja i danas od njih nema ni traga. (8)
Na današnji dan, 9. siječnja 1589. godine, u Dubrovniku je rođen Ivan Gundulić, veliki dubrovački pjesnik i dramatičar, čiji se pjesnički jezik, (štokavska jekavština s ikavizmima i nešto ekavizama), smatra najbogatijim pjesničkim jezikom starije hrvatske književnosti. Gundulićev književni opus svojim pjesničkim osobinama pripada književnom baroku, razdoblju koje je u hrvatsku književnost unijelo rafiniran i biran pjesnički izraz, ispunjen metaforama, figurama dikcije i misli, duhovitim igrama i lucidnim dosjetkama. Gundulić je već za života postao pjesničkim uzorom i klasikom hrvatske književnosti. (9)
Na današnji dan, 9. siječnja 1919. godine u rodnom Dubrovniku je umro hrvatski pedagog i povjesničar Vicko Adamović, od 1869. upravitelj Muške pučke škole u Dubrovniku, a do 1875. dubrovačke pomorske škole. God. 1889. osnovao je Pokrajinski školski muzej u Dubrovniku. Radio je na pedagogijskom nazivlju; proučavao je dubrovačku povijest i napisao nekoliko monografija o Župi, Gružu, Rijeci dubrovačkoj, potresima u Dubrovniku i dubrovačkim zidinama, a glavno mu je djelo Građa za historiju dubrovačke pedagogije, u dva sveska. (10)
Na današnji dan, 9. siječnja 1966. godine, u Jajcu (BiH) je rođen(satnik) Zdravko Gavrić, poginuo 19. studenoga 1991. godine u Mokošici, prilikom izvršenja borbene zadaće, kao pripadnik HV-e. (11)
Na današnji dan, 9. siječnja 1994. godine, umro je vaterpolist, plivač i pedagog Luka Ciganović rođen u Dubrovniku 1915. godine. Do umirovljenja 1975. radio je kao nastavnik tjelesnog odgoja u srednjim školama u Dubrovniku. Bio je plivač i vaterpolist, član Plivačkog kluba Jug u razdoblju 1930–53. Zaslužan je za osvajanje brojnih naslova prvaka Jugoslavije vaterpolista Juga u prijeratnom i poratnom razdoblju. 1986. nagrađen je Trofejem vaterpolskog saveza Hrvatske. (12)
U vremenu nakon akcija oslobađanja juga Hrvatske do kraja 1993. godine poginulo je i stradalo više dubrovačkih branitelja. Na današnji dan, 9. siječnja 1993. godine na Obodu, kao pripadnik Konavoske bojne 163. brigade HV-e nesretnim slučajem poginuo je Ivo Guljelmović. Do pobjedonosnog okončanja Domovinskog rata u postrojbama Hrvatske vojske poginulo je više dubrovačkih branitelja. Na današnji dan, 9. siječnja 1994. godine u Šibeniku za vrijeme služenja vojnog roka, prilikom obnašanja vojničke zadaće poginuo je Đani Majstorović.(13)
Izvori i literatura:
(1) NELLA LONZA, KAZALIŠTE VLASTI – CEREMONIJAL I DRŽAVNI BLAGDANI DUBROVAČKE REPUBLIKE U 17. I 18. STOLJEĆU, str. 291-294
(2) VINKO FORETIĆ, POVIJEST DUBROVNIKA DO 1808., PRVI DIO, Od osnutka do 1526., str. 80
(3) LUKŠA BERITIĆ, UTVRĐENJA GRADA DUBROVNIK, str. 197,198
(4) http://www.enciklopedija.hr/
(http://www.lzmk.hr/hr/izdanja/leksikoni/318-hrvatski-opci-leksikon)
(5) CRKVENI KATOLIČKI KALENDAR
(6) DIREKTORIJ ZA EUHARISTIJSKA SLAVLJA I ČASOSLOV DUBROVAČKE BISKUPIJE
(7) NELLA LONZA, KAZALIŠTE VLASTI – CEREMONIJAL I DRŽAVNI BLAGDANI DUBROVAČKE REPUBLIKE U 17. I 18. STOLJEĆU, str. 291-294
(8) LUKŠA BERITIĆ, UTVRĐENJA GRADA DUBROVNIK, str. 197,198
(9) http://www.enciklopedija.hr/
(http://www.lzmk.hr/hr/izdanja/leksikoni/318-hrvatski-opci-leksikon)
(10) http://www.enciklopedija.hr/
(http://www.lzmk.hr/hr/izdanja/leksikoni/318-hrvatski-opci-leksikon)
(11) VJEČNI KAO DOMOVINA, SPOMENICA POGINULIM DUBROVAČKIM BRANITELJIMA U DOMOVINSKOM RATU, Autori spomenice: VARINA JURICA TURK, MIŠO ĐURAŠ, Sunakladnici: UDRUGA RODITELJA POGINULIH BRANITELJA DOMOVINSKOG RATA, DUBROVNIK, UDRUGA UDOVICA HRVATSKIH BRANITELJA IZ DOMOVINSKOG RATA RH, DUBROVNIK, Str. -145-
(12) HBL Zdenko Jajčević (1989)
(13) VJEČNI KAO DOMOVINA, SPOMENICA POGINULIM DUBROVAČKIM BRANITELJIMA U DOMOVINSKOM RATU, Autori spomenice: VARINA JURICA TURK, MIŠO ĐURAŠ, Sunakladnici: UDRUGA RODITELJA POGINULIH BRANITELJA DOMOVINSKOG RATA, DUBROVNIK, UDRUGA UDOVICA HRVATSKIH BRANITELJA IZ DOMOVINSKOG RATA RH, DUBROVNIK, Str. 50 VJEČNI KAO DOMOVINA, Str. -215- Ivo Guljelmović, Str. -230- Đani Majstorović
Programe Hrvatskoga radija slušajte na svojim pametnim telefonima i tabletima preko aplikacija za iOS, Android i Huawei.