18:52 / 01.12.2021.

Autor: Radio Osijek/Hina/TM

Jedanaesterci odlučili - Bijelo-plavi u polufinalu Kupa

Nogometaši Osijeka treći su polufinalisti ovosezonskog izdanja Hrvatskog kupa. Izvođenjem 11-eraca s 5-4 izbacili su Slaven Belupo, nakon što u 120 minuta igre u Gradskom vrtu nije bilo pogodaka .

Jedanaesterci: Krstanović - 0:1, Brlek - 1:1, Paracki - 1:2, Jugović - 2:2, Glavčić - 2:3, Škorić - greda, Goda - promašaj, Lončar - 3:3, Marina - 3:4, Fiolić - 4:4, Zirdum - greda, Daku - 5:4.

Iako nije bilo golova, susret u Osijeku obilovao je događajima, oba sastava nisu iskoristila po kazneni udarac, a i jedni i drugi su utakmicu završili s 10 igrača.
Osijek je u prvom poluvremenu dominirao protiv kombinirane momčadi iz Koprivnice u kojoj je sjajan dojam ostavio debitant na vratima Ivan Sušak. On je bio najzaslužniji što Slaven nije bio u velikom zaostatku već nakon prvih 45 minuta.

Drugo poluvrijeme donijelo je izjednačenu utakmicu, a prvi je priliku za vodstvo s bijele točke imao je gostujući sastav. Škorić je u svom kaznenom prostoru srušio Godu pa je sudac Jović dosudio najstrožu kaznu. Loptu je uzeo iskusni Krstanović i zatresao gredu. Petnaestak minuta kasnije i domaći su dobili priliku povesti s bijele točke, nakon što je Marina u skoku rukom po glavi udario Lončara, ali udarac Bočkaja s 11 metara sjajno je zaustavio Sušak.
U produžetku su oba sastava ostala s desetoricom igrača. Prvo je u 94. minuti isključen Žaper koji je dobio izravni crveni karton zbog neopreznog ulaska đonom u suparnika, da bi u 108. minuti "pocrvenio" i Kvržić zbog drugog žutog kartona.
Prilikom izvođenja 11-eraca prvi su do prednosti stigli gosti nakon što je kapetan Osijeka Škorić zatresao gredu, ali odmah zatim je i Goda promašio, da bi u šestoj seriji Zirdum pogodio gredu, a Daku bio precizan za prolazak domaćih među četiri najbolja.
"Ne znam što bih rekao, još uvijek sam vrućih emocija. Prvo poluvrijeme smo odigrali jako dobro i imali šanse, htjeli smo tako nastaviti i u drugom dijelu, ali ne znam što nam se dogodilo. Poremetilo nas je i isključenje Žapera, ali na kraju smo ipak pobijedili i trebamo biti zadovoljni prolaskom dalje. Već smo s njima igrali 0:0 u Gradskom vrtu na početku sezone, lopta u prvih 45 minuta danas nije htjela u gol i ne možeš ništa u takvim situacijama osim nastaviti se truditi i pokušavati doći do pobjede. Volja i htijenje su uvijek na našoj strani i danas nas je to „nagradilo“, izjavio je nakon utakmice stoper Osječana Danijel Lončar, koji
 je bio jedan od vrlo sigurnih izvođača jedanaesteraca koji su odlučili meč: "Ako vjeruješ u sebe, sigurno će biti puno lakše. Tako nas je i šef pustio da sami izaberemo tko se osjeća najspremnije da i preuzme odgovornost. Pokazalo se uspješnim. Osjećao sam se spremnim, bio sam miran, naravno da sam želio pomoći momčadi tim golom. Čestitam Dakuu, opet je bio čovjek odluke, baš dobro radi na treninzima i drago mi je zbog njega. Idemo sada u Goricu, gdje nećemo biti kompletni jer će nam nedostajati četvorica igrača, ali imamo širok kadar. Idemo i tamo po novu pobjedu", rekao je Lončar.

"Svi koji su gledali utakmicu su se sigurno naživcirali. Uz dva neiskorištena kaznena udarca, dva crvena kartona i dosta žutih, može se reći da je bilo svega što nogomet čini uzbudljivim. Rekao bih da smo u prvom poluvremenu bili puno bolja momčad, a onda smo imali nerazumljiv pad u nastavku, Slaven nam je stvorio dosta izglednih šansi, a imali smo, srećom, raspoloženog Malenicu. U nekim situacijama oni nisu dobro reagirali, pa je ostalo 0:0 i tijekom produžetaka. A „penali“ su uvijek „lutrija“, pri čemu smo mi ovaj puta bili bolji", komentar je utakmice trenera Bijelo-plavih Nenada Bjelice. Opet je nemoguće ne spomenuti navijače koji su bili pravi vjetar u leđa Bijelo-plavima: "Sjajan je njihov doprinos, ponosan sam na sve oni koji dolaze na utakmice. Nije ih previše, ali nas bodre kao da ih je 5.000. Dečki to osjećaju na terenu, daju od sve od sebe. Malo smo bili razočarani jer smo nakon prvog poluvremenu trebali imati prednost, možda i izraženiju, a onda se dogodi taj pad u igri, što se događa. Tada su nas upravo navijači držali „na životu“, da ne govorim o produžetcima kada smo imali igrača manje. Hvala im na takvoj podršci, čestitke i njima", izjavio je Bjelica.

Osijek se tako pridružio Gorici i Hajduku koji su četvrtfinale izborili još u utorak, Gorica je boljim izvođenjem 11-eraca izbacila Istru 1961, a Hajduk je kao gost sa 6-3 svladao Lokomotivu. U polufinale Kupa plasirala se i Rijeka, koja je na stadionu u Maksimiru svladala branitelja naslova Dinamo sa 3-1.