19:01 / 22.05.2021.

Autor: Radio Osijek/Hina/TM

Prvenstvo zapečaćeno pobjedom u posljednjoj minuti

Nakon dramatičnog raspleta posljednjeg kola Prve HNL prvaku Dinamu i doprvaku Osijeku u europskim natjecanjima pridružit će se Rijeka i Hajduk, dok je Varaždin ispao iz elitnog razreda hrvatskog nogometa. Osijek je protiv Istre 1961 u Gradskom vrtu slavio s 2:1.

Osijek je poveo u 34. minuti lijepim golom Kleinkeislera koji je sa 17 metara i pogodio donji desni kut ispruženog, ali nemoćnog Lučića. Istra je ekspresno stigla do izjednačenja, samo sedam minuta nakon primljenog gola, Ivančić je zabio za 1-1. U posljednjim trenucima susreta hrvatski doprvak je golom Belje stigao do pobjede. U sudačkoj nadoknadi Beljo, kojemu je ovo bio prvijenac u 1. HNL-u, precizno je pogodio, prizemnim udarcem, sam lijevi kut za konačni rezultat 2:1. Bijelo-plavima su na kraju utakmice dodijeljene srebrne medalje - 2. prvenstveno mjesto povijesni je uspjeh kluba.

"I ova utakmica i ovo što se dogodilo na kraju još je jedna slika svega onoga što smo ostvarili ove sezone. Mnogobrojne rekorde unatoč svim problemima koje smo imali, ali ih nismo isticali, nego samo ono pozitivno. Vjerovali smo u ove dečke, u svakog pojedinačno. Čestitke idu svima na sjajnoj sezoni, ne samo igračima i trenerima, nego svima koji rade u Klubu, a koji se ne vide, kao i onima koji su i prije nas bili ovdje i pridonijeli da se napravi ovakva ekipa", izjavio je nakon utakmice trener Osječana Nenad Bjelica.
Zanimljivo je da su bijelo-plavi do pobjedonosnog gola došli u samom finišu kada su na terenu bili „klinci“ debitanata Branštetera, Mikolčića, tek nešto starijeg Pudića, ali i Diona Drene Belje, koji se na kraju upisao u strijelce: "Sretni smo zbog njega. Imao je on svojih uspona i padova tijekom sezone i kod nas i u drugoj momčadi. No, prije dva kola je zabilježio asistenciju Gyurcsu, sada je zabio i probio led. Puno mi od njega očekujemo od budućnosti kao i od ovih drugih mladića koji su imali priliku zaigrati u završnim minutama", rekao je Bjelica, a 19-godišnji napadač kratko je prokomentirao: "Presretan sam što smo pobijedili još jednu utakmicu. Lijepo je uvijek na kraju pobijediti i slaviti s bodovima, a dakako da sam presretan i što sam zabio svoj prvoligaški prvijenac. Nekako uvijek na terenu radim ono što mi prvo padne napamet, na kraju sam zažmirio i otpucao, pa gdje ode. Ispalo je odlično."
Osvojenim drugim mjestom 1. HNL-a NK Osijek je ostvario povijesni uspjeh. Ove sezone trojica su igrača upisala rekorde – s 22 gola Ramon Mierez najbolji je stijelac HNL-a 2020./2021., Petar Bočkaj najbolji asistent, a Ivica Ivušić vratar s najviše čistih mreža. Veselje igračima pojačali su navijači koji su nakon završene utakmice ipak došli na istočnu tribinu. "Nagrade koje smo dobili od Kluba za povijesno drugo mjesto, pa i ovaj kontakt s navijačima dodatno su uljepšali cijelu priču. Nadam se da će nam sljedeće sezone biti omogućeno da ta simbioza bude vrhunska i vjerujem da će nas takva sinergija vući prema novim pobjedama", poručio je Nenad Bjelica.

Danas je čak šest klubova u posljednjih 90 minuta sezone "nešto lovilo". Jedino su bezbrižni bili prvak Dinamo, doprvak Osijek, šestoplasirani Šibenik i sedmoplasirani Slaven Belupo. Gorica, Rijeka i Hajduk igrali su za preostala dva mjesta koja vode u Europu, dok su uoči posljednjeg kola čak tri kluba mogla ispasti, Varaždin, Istra 1961 i Lokomotiva.

Tijekom posljednjeg kola situacija na ljestvici neprestano se mijenjala, a na koncu su Europu uz Dinamo i Osijek, izborili Rijeka i Hajduk, dok je Gorica potonula na peto mjesto, dok u niži rang seli Varaždin. Gorica je zadnje kolo dočekala kao treća sa 59 bodova, Rijeka je na četvrtom mjestu imala bod manje, a Hajduk je bio peti sa 57 bodova. Na samom začelju je bio Varaždin sa 28 bodova. Istra 1961 je bila deveta sa 29, a Lokomotiva je na osmom mjestu imala 30 bodova.
Rijeka i Gorica su u direktnom okršaju na Rujevici odlučivali tko će u Europu, a na koncu su slavili domaćini sa 2-1.
Hajduk je na Poljudu dočekao Lokomotivu koja se grčevito borila za prvoligaško spas i ostvario pobjedu 2-0. U Koprivnici je Slaven Belupo pobijedio Varaždin sa 1-0 gurnuvši susjede u drugu ligu. Bila je to utakmica koja je trajala 115 minuta, a čak tri gol su poništena nakon VAR provjere.

Večeras se još sastaju Dinamo i Šibenik.
Na koncu je Dinamo osvojio prvo mjesto, Osijek je drugi, Rijekla treća, a Hajduk četvrti. Gorica je kao peta ostala bez Europe, a zatim slijede Šibenik, Slaven Belupo, Lokomotiva, Istra 1961 i Varaždin.