Uoči Svjetskog dana voda u Osijeku se održava 8. međunarodna konferencija pod nazivom "Voda za sve". Na skupu se moglo čuti kako je Hrvatska zemlja s najvećim zalihama pitke vode u Europi, te da je vodoopskrba na vrlo visokoj razini.
21.03.2019.
14:08
Autor: Krunoslav Inhof
Uoči Svjetskog dana voda u Osijeku se održava 8. međunarodna konferencija pod nazivom "Voda za sve". Na skupu se moglo čuti kako je Hrvatska zemlja s najvećim zalihama pitke vode u Europi, te da je vodoopskrba na vrlo visokoj razini.
U dva dana Međunarodne konferencije u Osijeku, brojni će znanstvenici i stručnjaci obilježiti sutrašnji Svjetski dan voda, s naglaskom na zaštitu, korištenje i očuvanje vodnoga bogatstva. Predsjednica Organizacijskog odbora skupa Mirna Habuda Stanić istaknula je kako je naglasak ovogodišnjeg Svjetskog dana voda na nedostupnosti vode: "To je naročito uočeno sada kad smo imali velike migracije ljudi i to je osnovni problem jer znamo da bez vode čovjek ne može više od dva do tri dana. Osijek je danas centar obilježavanja Svjetskog dana voda, a sutra Plitvice gdje se obilježava i 40 godina od proglašenja zaštićenim područjem pod UNESCO-om".
Što se samog grada Osijeka tiče, u tijeku je provedba EU "Projekta Osijek" vrijednog 500 milijuna kuna, a kako je istaknuo dogradonačelnik Boris Piližota do njegova završetka preostale su još dvije komponente: "Radi se u etapama, izgradio se velik dio vodoopskrbne mreže, oborinske odvodnje, kanalizacije i pročišćivač otpadnih voda. Ono što je najzanimljivije završava za nekoliko mjeseci, a to je novo postrojenje za proizvodnju pitke vode", rekao je Piližota, a direktor osječkog Vodovoda Ivan Jukić pojasnio: "Voda u Osijeku je zdravstveno ispravna i kvalitetna. Da je ona na jako visokom nivou pokazuju i svakodnevna ispitivanja koja vršimo zajednički s Hrvatskom zavodom za javno zdravstvo. S novim pročišćivačem ćemo dobiti još bolje parametre, a to je da razina arsena bude 10 mikrograma po litri. Mi sad na nekim područjima van Osijeka i postižemo takve norme, čak i ispod. Trenutačno se Osijek vrti na 30 mikrograma, a maksimalna dopuštena razina je 50. Novi će uređaj do kraja ove godine biti i postavljen", rekao je Jukić.
A koliko je voda zapravo bogatstvo u današnje vrijeme najbolje govore podaci kako u svijetu broj izbjeglica zbog vode premašuje broj izbjeglica zbog rata, te da 700 djece dnevno umire zbog nedostupnosti zdravstveno ispravnoj vodi za piće.
Programe Hrvatskoga radija slušajte na svojim pametnim telefonima i tabletima preko aplikacija za iOS, Android i Huawei.
Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora