Baranjske buše
Foto: Stjepan Filipović / HRT - Radio Osijek
U Etnološkom centru baranjske baštine u Belom Manastiru održane su "Poklade u Etnološkom".
Po prvi put organizatori su objedinili pokladne običaje iz cijele Baranje: uz lipe i strašne buše iz podravskog i podunavskog dijela Baranje, predstavili su se pijetlovi i pjetlići iz Vardarca te stari fašnički običaji. U programu su sudjelovali i "Čuvari tradicije baranjskih Srba" te udruga iz Duboševice „Tako je to nekad bilo".
Po prvi put objedinjeni su Pokladni običaji iz cijele Baranje. Pored Lipih, Strašnih Buša iz Podravskog i Podunavskog dijela Baranje došli su pravi Pijetlovi i Pjetlići. Naime, baranjsko mjesto Vardarac poznato je po običaju Kakasütés (prebijanje pijetla) - finalnom događaju pokladnih svečanosti. Seoski mladići preobučeni u pijetlove imaju pravo uzeti svu perad iz dvorišta, pa domaćini sklanjaju koke i piliće i daruju im pijetlove. Kostimirani pijetlovi djevojkama stavljaju povez na oči, a one moraju zavezanih očiju umlatiti pravoga pijetla. Ona djevojka koja to prva napravi po narodnoj predaji prva će se udati. Ovaj neobičan običaj postoji samo u Vardarcu. Uz Pijetlove vidjelo se kako su se nekad oblačile Lipe i Strašne Buše i Bušice ili male Buše, te prikaz nekadašnjih pokladnih običaja. U programu su sudjelovali kao suorganizator FA"Čuvari tradicije baranjskih Srba, Beli Manastir, udruga koja se bavi očuvanjem kulture, tradicije baranjskih Srba kroz folklor i prikaz običaja, te udruga iz Duboševice „Tako je to nekad bilo", udruga za očuvanje tradicije Baranjaca, a prije svega Šokaca. Došla su djeca iz Osnovne škole Draž, KUD „Seljačka sloga" iz Baranjskog Petrovog Sela, udruga Petaračke Buše,KUD Baranjski šokci, KUD Vardarac, kao i mnogi drugi pojedinci i ljubitelji tradicije i običaja.
voditeljica Centra Jasmina Doboš
Zlatko Posavac iz Baranjskog Petrovog Sela
Zsolt Micheli KUD Vardarac
Programe Hrvatskoga radija slušajte na svojim pametnim telefonima i tabletima preko aplikacija za iOS, Android i Huawei.