Panel diskusija pod nazivom "Glazbene digitalne streaming platforme - paradigma postmodernog upravljačkog modela" održana je u Auli Rektorata Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku.
25.04.2022.
18:29
Autor: Radio Osijek
Panel diskusija pod nazivom "Glazbene digitalne streaming platforme - paradigma postmodernog upravljačkog modela" održana je u Auli Rektorata Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku.
Odsjek za instrumentalne studije Akademije za umjetnost i kulturu, u sklopu kolegija Osnovne glazbene industrije i završnice projekta Dani Paje Kolarića organizirao je panel diskusiju pod nazivom "Glazbene digitalne platforme - paradigma postmodernog upravljačkog modela". Na panelu su sudjelovali znanstvenici, umjetnici i producenti te vodeće osoba glazbene industrije u Hrvatskoj: Miro Tabak (HDS Zamp), Nikola Knežević (glazbeni urednik Croatia recordsa), Goran Dragaš (glazbeni kreator) i red. prof. dr. art. Robert Raponja, prorektor za umjetnost, kulturu i međuinstitucijsku suradnju Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku. Naime, ubrzani razvoj tehnologije nameće pitanja o tome što glazbnici, umjetnici autori i interpretatori moraju učiniti kako bi opstali u novom, digitalnom svijetu kreativne industrije. Postavlja se i pitanje kako predstaviti neko svoje autorsko djelo, kako ga zaštititi te okupiti kreativni tim. Nikada prije u povijesti nije bilo toliko prilika za autore i izvođače da se njihova glazba čuje, distributera i prodaje na globalnoj razini, a to donosi i mnoge probleme te otvara važna pitanja na koja se, u sklopu ovoga panela, pokušalo dati odgovore.
Kroz panel svoja su pitanja postavljali i studenti, a tematski ih se provuklo kroz povijest izuma tiskarskog stroja, zapisivanja nota, preko čitavog niza tehničkih unapređenja; izum radija, mikrofona, gramofona, fonografa koji su omogućili da se dokaže kako je napredak tehnologije doveo do pojave mp3 zapisa pa sve do zapisa i informacija putem interneta. "Tehnološka promjena mijenja sve" istaknuo je NIkola Knežević.
Danas, možemo zaključiti, promijenilo se doista sve: u produkcijskom smislu pa do toga da jedan glazbenik može napraviti pjesmu u svojoj sobi, koja će osvojiti i streaming platforme i fizičke medije. Miro Tabak ističe: "Emocije mijenjaju sve".
Koliko su zvuk i glazba važni, istaknuo je i red. prof. art. Robert Raponja, redatelj i prorektor za umjenost i kulturu koji navodi: "Zvuk je kao prijenos informacije itekako bitan! Zvuk otvara one prostore koje gledatelj može asocirati te poziva gledatelja na kreativnost. Dobar kompozitor zna svojom kreativnošću zainteresirati i pokazati što se u prostorima koji nisu golim okom vidljivi može prenijeti".
Voditelji panela otvorili su brojna pitanja, a i studentima dali odgovore na teme koje se vežu uz zarade na Youtube kanalu te otkrili što je uopće potrebno da bi se ostvarila zarada i putem digitalnih platformi. Također, naglasak je stavljen na kreiranje mini EP-a, koji su se pokazali kao sjajnim odgovorom današnjice, jer se umjesto velikih albuma izdaju manje ploče, koje sadrže od tri do pet pjesama. Na taj način su otvoreni i prema albumima.
Odaziv studenata bio je iznimno velik te se najavljuje mogućnost novih panel diskusija.
Moderatorica panel diskusije je dr. sc. Blanka Gigić Karl.
Programe Hrvatskoga radija slušajte na svojim pametnim telefonima i tabletima preko aplikacija za iOS, Android i Huawei.
Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora