Na kućne adrese Vinkovčana do kraja tjedna bit će dostavljen letak s peludnim kalendarom za područje grada te informativni letak s uputama za sprječavanje požara u sezoni grijanja, najavile su gradske vlasti.
26.01.2023.
14:42
Autor: Hina/Radio Osijek/TM
Na kućne adrese Vinkovčana do kraja tjedna bit će dostavljen letak s peludnim kalendarom za područje grada te informativni letak s uputama za sprječavanje požara u sezoni grijanja, najavile su gradske vlasti.
U Gradu su letke dostupne svim građanima izradili kako bi smanjili broj opasnih situacija za stanovništvo te radi očuvanja zdravlja i što uspješnije borbe protiv klimatskih promjena, koja zahtijeva sustavan rad na poboljšanju kvalitete zraka i okoliša.
Peludni kalendar izrađen je u skladu s aerobiološkim mjerenjem koje je gradski Upravni odjel za prostorno uređenje, gradnju i zaštitu okoliša provodio od 2018. do 2022. godine, a koji će uz objašnjenja sadržavati i fotografije i opis alergenog bilja na gradskom području, objašnjavaju iz Grada Vinkovaca, dodajući kako je na kalendaru posebno istaknut pelud, koji se prenosi vjetrom, a najčešći je uzročnik alergija.
Kada je riječ o letku s uputama za sprječavanje požara, navodi se kako je po podatcima vinkovačke Javne vatrogasne postrojbe, u tom gradu i okolnim općinama koje pokriva ta postrojba, prošle godine bilo stotinjak požara od kojih 30 na građevinama.
Također, mjerenja Grada Vinkovaca pokazala su kako na području grada na godišnju emisiju nezdravih čestica najviše utječu kućna ložišta koja se koriste drvima za ogrjev, a velik je problem spaljivanje nedopuštenih tvari u pećima, kao što su iverica, plastificirani papir, plastika i slične tvari koje proizvode velike količine emisija štetnih za okoliš i zdravlje ljudi.
Letkom koji će stići na adrese građana upravo se nastoji skrenuti pažnja na pravilno loženje vatre u peći na drva, jer nakon provedenih mjerenja razine onečišćenosti zraka, napominje pročelnik Upravnog odjela za prostorno uređenje, gradnju i zaštitu okoliša Davor Mecanović, ustanovljeno je kako su rezultati ukazali na čestu pojavu visokog onečišćenja zraka česticama PM2,5 i PM10 tijekom sezone grijanja.
„Radi se o lebdećim česticama koje zbog svoje veličine mogu prodrijeti u čovjekov respiratorni sustav te predstavljaju opasnost za zdravlje. Iz tog razloga nastojimo objasniti postupak pravilnog loženja vatre u pećima na drva kako bi loženje postalo što prihvatljivije za okoliš. Veliki problem čini spaljivanje nedopuštenih tvari u pećima, kao što su iverica, plastificirani papir, plastika i slične tvari koje proizvode velike količine emisija štetnih za okoliš i zdravlje ljudi. Temelj ekološki i ekonomski prihvatljivog loženja je suho drvo te potpala s vrha, čime možemo značajno smanjiti štetne emisije plinova, bolje iskoristiti toplinsku energiju iz drva te povećati trajnost svog ložišta, a u konačnici ćemo dobiti čišći zrak i okoliš“, objašnjava Mecanović.
Budući da je loženje čest izvor požara, u letku su navedene i upute za sprječavanje požara u sezoni grijanja te upute u slučaju požara dimnjaka.
Programe Hrvatskoga radija slušajte na svojim pametnim telefonima i tabletima preko aplikacija za iOS, Android i Huawei.
Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora