Šest zanimljivih stručnih predavanja i prigodnu izložbu organizirala je Agencija za obnovu osječke Tvrđe u povodu Noći tvrđava, koja se prvi put organizira danas i sutra u Hrvatskoj.
29.04.2022.
23:52
Autor: Davor Lončarić, HRT Radio Osijek
Šest zanimljivih stručnih predavanja i prigodnu izložbu organizirala je Agencija za obnovu osječke Tvrđe u povodu Noći tvrđava, koja se prvi put organizira danas i sutra u Hrvatskoj.
U sklopu europskog projekta Fortitude, 29. i 30 travnja održava se prvo izdanje regionalne kulturne manifestacije Noć tvrđava, koju zajednički organiziraju Tvrđava kulture Šibenik, Grad Banja Luka, Opština Herceg Novi, Grad Karlovac i Opština Bar. Ova kulturno – turistička manifestacija održava se na utvrđenim spomenicima kulturne baštine na području Hrvatske, Crne Gore i Bosne i Hercegovine – triju zemalja obuhvaćenih programskim područjem Interrega IPA CBC HR-BA-ME.
"Cilj manifestacije je ojačati i diversificirati kulturno – turističku ponudu u prekogranočnom području, kao i razviti što kvalitetnije i održivo upravljanje kulturnim dobrima, istaknula je Valerija Vuković Kondža", zamjenica ravnatelja Agencije za obnovu osječke Tvrđe otvarajući manifestaciju u osječkoj galeriji Waldinger, a dodala je kako je Agencija za obnovu osječke Tvrđe posljednjih desetak godina inicirala je veliki broj istraživanja, konzervatorskih elaborata, natječaja i projekata. Rezultat toga je niz novih znanstvenih i stručnih spoznaja, kataloga objekata i nacrta koji će na manifestaciji Noć tvrđava biti prezentirani široj javnosti kroz šest predavanja i izložbu u Galeriji Waldinger,
Prije otvorenja prigodne izložbe o obnovu osječke Tvrđe zanimljiva su predavanja održali Ratko Vučetić iz Instituta za povijest umjetnosti te zamjenica ravnateljice te ustanove Ivana Haničar Buljan.
Razgovor s organizatoricom i predavačima na Noći tvrđava u Osijeku
Doktor Ratko Vučetić je istaknuo, govoreći o metodologiji istraživanja povijesno-prostornog razvoja Tvrđe kako su povijesno – prostorna istraživanja temelj za razumijevanje funkcionalnih i morfoloških promjena urbane forme osječke Tvrđe. "Polazeći od stanovišta da je povijesna jezgra izvor informacija za prepoznavanje i način oblikovanja današnjeg grada, primjenom metode morfološke analize, moguće je odrediti i ona prostorno–arhitektonska obilježja koja su danas teško prepoznatljiva zbog preslojenosti ili su nestala tijekom vremena, a utjecala su na morfogenezu Tvrđe", rekao je Vučetić. Ivana Haničar Buljan govorila je pak o istraživanju arhitekture unutar blokova u Tvrđi te zaključila kako "Recentna istraživanja arhitektonskog nasljeđa u Tvrđi, koje je posljednjih godina provodio Institut za povijest umjetnosti, obuhvatila su različita mjerila, počevši od bastionskog sklopa i cjeline grada preko pojedinih blokova i konačno do pojedinih kuća s njihovim parcelama. Prikupljena je brojna literatura i arhivska građa te je dopunjena konzervatorska dokumentacija. Uz nova otkrića izvornog izgleda pojedinih kuća, strukture blokova te tipologije barokne arhitekture, rezultati istraživanja su i analitičke karte prostornopovijesnog razvoja, utvrđivanje spomeničke vrijednosti te prijedlog smjernica za obnovu.
U subotu, 30. travnja, predavanja će od 10 sati održati Andrej Žmegač (Osječki bedemi i vojarne), Katarina Horvat Levaj (Palača slavonske Generalkomande u Osijeku), Dragana Rajković (Zaštitno arheološko istraživanje na prostoru Vodenih vrata u osječkoj Tvrđi) te Valentina Slabinac (Revitalizacija gradskih vrata osječke Tvrđe).
Programe Hrvatskoga radija slušajte na svojim pametnim telefonima i tabletima preko aplikacija za iOS, Android i Huawei.
Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora