Rijeka svladala Standard, za prolaz potrebna pobjeda u Sevilli

Nema prolaza za Belgijance (Foto: Goran Kovačić/Pixsell)

Rijeka je slomila Standard u rasponu od 26. do 33. minute, kada su poentirali prvo Moises, a zatim i Kramarić s bijele točke, nakon što ga je u kaznenom prostoru srušio Arslanagić i zaradio isključenje. Bijeli će za prolaz dalje u zadnjem kolu morati svladati Sevillu, koja je u Rotterdamu poražena od Feyenoorda s 2:0.

Nogometaši Rijeke upisali su svoju drugu pobjedu u skupini „G“ Europske lige! Zahvaljujući pogocima Moisesa i Kramarića iz prvog dijela Bijeli su došli na konto od sedam bodova prije zadnjeg kola, u kojem će ako žele proći u drugi krug morati napraviti podvig – svladati u gostima Sevillu, koja Riječanima nije napravila uslugu, izgubivši u Rotterdamu od Feyenoorda s 2:0. Sjajnu riječku predstavu gledala je publika pod stijenama, koju je prvo razveselio Moises pogotkom glavom u 26. minuti, da bi sedam minuta kasnije Kramarić realizirao jedanaesterac nakon isključenja Arslanagića. Nije moglo bolje u prvom poluvremenu za Riječane, koji su suvereno odradili nastavak i zaključali nove europske bodove. Valja odati veliko priznanje riječkim nogometašima, koji su potpuno nadigrali ugledne goste iz Liegea, ne dopustivši im gotovo nijednu ozbiljniju priliku.

Matjaž Kek za ovu utakmicu ipak je na raspolaganju imao Mitrovića i Moisesa, koji su zauzeli svoje standardne pozicije u uigranoj formaciji 4-2-3-1, s isturenim Kramarićem. Na drugoj strani, trener gostiju Ivan Vukomanović umjesto Jeffa Louisa u vrh napada gurnuo je Arauja, zajedno s De Camargom u sustavu 4-4-2.

Europska liga, skupina „G“ – 5. kolo: RIJEKA – STANDARD 2:0 (2:0). Rijeka, Stadion Kantrida. Gledatelja: 9500. Sudac: Stephan Studer (Švicarska). Žuti kartoni: Cvijanović, Kramarić (Rijeka), De Sart, Watt (Standard).Crveni karton: Arslanagić (Standard) 33'. Strijelci: 1:0 Moises 26', 2:0 Kramarić 34' (11m) RIJEKA: Vargić – Vešović, Mitrović, Lešković, Tomečak – Jajalo (od 77' Cvijanović), Močinić – Jugović, Moises (od 89' Krstanović), Sharbini (od 66' Kvržić)  – Kramarić. STANDARD: Thuram-Ulien – Milec, Ciman, Arslanagić, Van Damme – Bia (od 68' Ono), De Sart, Trebel, Mpoku – De Camargo (od 46' Lumanza), Araujo (od 58' Watt).

Za razliku od mnogih europskih utakmica, u kojima je neizbježno početno ispitivanje snaga, susret na Kantridi od početka je bio otvorenog garda s obje strane. I jednima i drugima igrala je samo pobjeda te su se sukladno tome i postavili na terenu. Međutim, na travnjaku je u prvih 45 minuta postojala samo jedna momčad – Rijeka, koja je svojim gostima iz Belgije dozvolila jako malo. Točnije, osim dvije poluprilike De Camarga, koje su završile u rukama Vargića, Standard nije pokazao gotovo ništa u prvom dijelu. Momčad Ivana Vukomanovića imala je pune ruke posla u obrani, kojoj je dar-mar već u šestoj minuti napravio Andrej Kramarić, za prvo veliko uzbuđenje pod stijenama.

Prvi strijelac Bijelih sjajno je „zavrtio“ Mileca na lijevoj strani, izbacio ga i ušao u kazneni prostor te s korner crte vratio povratnu loptu za Moisesa, a Brazilac iz prve s 12, 13 metara uputio odličan udarac. Na nesreću Bijelih, na crti se „ukazao“ Van Damme i glavom spasio siguran pogodak Rijeke. U 13. minuti Arslanagić je požrtvovnim blokom zaustavio udarac Moisesa s vrha šesnaesterca, a dvije minute kasnije Kramarić je iz iste udaljenosti pucao neprecizno.

No, u 22. minuti mogao je načeti neuvjerljive goste. Sjajnom loptom vanjskim dijelom kopačke Anas Sharbini pronašao je Kramarića na lijevoj strani, ovaj ušao u kazneni prostor i ljevicom silovito odapeo, zatresavši vratnicu gostujućeg gola. U nastavku akcije lopta se odbila do Sharbinija na dva metra, veznjak Rijeke promašio je vrata, ali i da je zabio pogodak bi bio poništen zbog zaleđa.

Kantrida puna skauta – Utakmicu Rijeke i Standarda pohodilo je gotovo 20 skauta nekih od najpoznatijih europskih klubova. Susret na Kantridi, ponajviše zbog prvog topnika Bijelih Andreja Kramarića, pratili su izaslanici Milana, Juventusa, Chelseaja, Atalante, Chieva, Feyenoorda, Sampdorie, Rome, Hull Cityja, Manchester Uniteda, Hoffenheima, Ujpesta, Sassuola, Rapida iz Beča, Borussije Dortmund, Red Bull Salzburga i Montpelliera.

Međutim, tri minute kasnije sve se otvorilo. Korner je s lijeve strane izveo Mato Jajalo, a na prvoj vratnici najviše skočio Moises i glavom matirao Thurama za 1:0 i erupciju oduševljenja na Kantridi! Vodeći pogodak dao je krila ionako rastrčanim i raspoloženim Riječanima, koji su u 33. minuti dobili priliku s bijele točke podebljati svoju prednost. Akcija je krenula s centra, Moises je u kontri izbacio Kramarića, a najbolji strijelac Bijelih sjurio se u kazneni prostor. Tamo ga je uklizavanjem na travnjak oborio stoper gostiju Dino Arslanagić, zaradivši izravni crveni karton, a Kramarić dobio šansu s 11 metara! Efektno je „Krama“ konvertirao kazneni udarac u pogodak i lansirao Rijeku na 2:0! Riječani nisu mogli ni sanjati boljih prvih 45 minuta, koje je visokim i nepreciznim udarcem s 20 metara zaključio Mato Jajalo poslije dodavanja Vedrana Jugovića.

Drugi dio Bijeli su otvorili prilikom, koju su im servirali Lumanza i Thuram. Vratar gostiju nakon vraćene lopte napucao je natrčalog Moisesa, a srećom po goste  nije se to odbilo prema golu Standarda. Tri minute kasnije opravdano je poništen pogodak Belgijanaca. Nakon ubačaja Mileca s desne strane, Araujo je iz blizine zatresao mrežu, ali zastavica pomoćnog suca označila je neregularan gol.

Prikazana prezentacija Rujevice - Na poluvremenu utakmice gledateljima je prikazana prezentacija novog trening kampa Rijeke, koji je u izgradnji na Rujevici. Gradi se novi zamjenski stadion uz tri terena, a od pratećih sadržaja u trening kamp trebao bi biti uključen i smještajni objekt. Na web stranici www.stadionkantrida.hr svi zainteresirani mogu vidjeti koncept trening kampa i zamjenskog stadiona, na kojem će nogometaši Rijeke igrati svoje domaće utakmice tijekom izgradnje novog stadiona na Kantridi.

Početkom nastavka pao je malo ritam Riječana, pa je Standard više izlazio na protivničku polovicu. Nakon malog zatišja, „oglasili“ su se domaći u 65. minuti preko Jugovića, čiji je siloviti udarac s više od 20 metara prošao malo pokraj vrata. Standard je umalo smanjio u 80. minuti, ali lijep pokušaj Mpokua iz slobodnog udarca efektnom paradom zaustavio je Vargić. Dvije minute kasnije opasno je bilo pred vratima gostiju, Cvijanović je ubacio iz prekida s desne strane, glavu na petercu postavio Lešković, ali ovog puta je Thuram izvadio loptu ispod grede.

Mirno su Bijeli priveli susret kraju i proslavili svoju drugu pobjedu u grupnoj fazi. Napravili su Riječani sjajan rezultat, iako će mnogi žaliti za izgubljenim u Liegeu ili pak onim nesretnim pogotkom Mbije za Sevillu na Kantridi. Tko zna, možda će ti bodovi nedostajati Rijeci za prolaz u šesnaestinu finala, ukoliko se iz Andaluzije ne vrati s pozitivnim rezultatom. Prema fantastičnim igrama koje Riječani pokazuju u Europi – moguće je i da ovo nije bila zadnja europska utakmica na staroj Kantridi!