Ovih dana u Rijeci možete koristiti "Urbanističku početnicu". Ako ste već propustili prvi dio programa, do kraja tjedna još uvijek stignete pogledati izložbu "Ako neće Muzej brdu, hoće brdo Muzeju = Ako neće brdo Muzeju, hoće Muzej brdu" u Privremenom Muzeju moderne i suvremene umjetnosti na Rujevici.
"Urbanistička početnica" je program radionica, razgovora, izložbi i igara kojima se široj javnosti pokušavaju približiti urbanističke teme koje su inače u domeni struke i politike – to je prilika ljudima da sudjeluju u urbanim procesima, postanu aktivni sudionik i osposobe se da o tim procesima izraze svoje mišljenje.
"Urbanističku početnicu" čine organizacije iz područja nezavisne kulture, udruge Art radionica Lazareti, BLOK, KA-MATRIX, Drugo more, Pravo na grad, Platforma 9,81 i ustanove Multimedijalni kulturni centar Split i Muzej moderne i suvremene umjetnosti, Rijeka. Program podržavaju: Zaklada Kultura nova, Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva i Ministarstvo kulture, gradovi Dubrovnik, Karlovac i Rijeka.
Socijalna stanogradnja, kriteriji i postupci dodjeljivanja te planovi za budućnost bili su tema razgovora "Kako stanujemo" što je održan u riječkom Malom salonu. Predstavljen je projekt "Kvartovsko solarno mapiranje", te otvoren Privremeni Muzej moderne i suvremene umjetnosti u kvartu – Rujevica. Izložba "Ako neće Muzej brdu, hoće brdo Muzeju = Ako neće brdo Muzeju, hoće Muzej brdu" otvorena je do 10. srpnja na adresi Branimira Markovića 1, a radno vrijeme je svakodnevno od 11 do 19 sati. Ulaz je besplatan pozivom na zvono stana br. 8.
Izbor umjetničkih djela iz zbirke MMSU postavljen je u gradskom stanu na Rujevici da bi zbirku koja pripada građanima približili zajednici te osvijestili nedostatak javnih sadržaja u perifernim kvartovima grada. MMSU predstavlja djela umjetnika koji su stvaralački i životno povezani s ovim podnebljem: Ivo Kalina, Romolo Venucci, Maria Arnold, Petar Omčikus, Kamilo Ružička, Hinko Gudac, Mirko Uzorinac, Vladimir Pavković, Vladimir Udatni, Giuseppe Moretti Zajc, Carlo Ostrogovich, Slavko Grčko, Zlatko Kutnjak, Igor Eškinja, Tanja Dabo, Marcus Doyle, Damir Krizmanić, David Maljković, Vladimir Gudac i Damir Stojnić.
Naglasci razgovora "Kako stanujemo":
Stanovanje se najčešće kao pojam pojavljuje u medijima na temi kredita, u špekulacijama s nekretninama ili kroz mondene sadržaje o uređenju doma, no sve je to vrlo površno komunicirano.
Danas je stanovanje u domeni privatnog i postaje roba na tržištu, govori arhitekt Idis Turato. Razgovor se nije bazirao na pogledu na stan kao specifičan prostor stanovanja, nego je propitivao i neke druge mogućnosti pogleda na stan u širem društvenom kontekstu - fokus je usmjeren na socijalnu stanogradnju.
Stanovanje je tema koja je na prvi pogled dosadna, obična i neproblematična, a arhitektica Iva Marčetić misli da su stvari sasvim suprotne. Brojna pitanja ostala su bez odgovora jer, iako najavljen, u razgovoru nije sudjelovao Vladimir Benac iz Odjela riječke gradske uprave za gospodarenje imovinom. Poslušajte što je na razgovoru zabilježila Gloria Fabijanić Jelović:
Programe Hrvatskoga radija slušajte na svojim pametnim telefonima i tabletima preko aplikacija za iOS, Android i Huawei.