Koji nas to biološki mehanizmi svaku večer uljuljaju u san i kako se prema njima trebamo odnositi? Kako plavo svjetlo utječe na poremećaje cirkadijalnih ritmova i spavanja, pitali smo izv. prof. dr. sc. Rozi Andretić Waldowski s Odjela za biotehnologiju riječkog sveučilišta.
Plavo svjetlo je dio normalnog sunčevog spektra svjetlosti. Čovjek je, kao i druga bića, evoluirao na način da je prilagođen prirodnom ritmu izmjene dana i noći. I na taj način smo sretno živjeli, govori dr. Andretić Waldowski, do unatrag stotinjak godina.
Umjetna rasvjeta omogućila nam je da budemo dulje budni i aktivni, a posebno posljednjih 10-20 godina kada su računala i pametni telefoni postali dio svakodnevice. Sada ostajemo budni i radimo 24 sata na dan, a naši organizmi su zbunjeni, jer zasloni računala i mobilnih uređaja emitiraju plavo svjetlo.
Činjenica da je naš organizam zbunjen mijenja naš metabolizam, mijenja funkciju organa, lučenje hormona, regulaciju temperature i niz drugih fizioloških procesa u organizmu što nas čini umornima. Osm toga, često ne možemo zaspati onda kada bismo trebali spavati.
Cirkadijalni ritmovi su biološki ritmovi, a termin dolazi iz latinskog i znači 'otprilike dvadesetčetverosatni'. Svatko od nas ima ugrađen otprilike dvadesetčetverosatni ritam koji je usklađen s prirodnim ritmom izmjene dana i noći.
Primjerice, ako nas tkogod zatvori u prostor bez svjetlosti, naše tijelo zadržat će uobičajeni ritam aktivnosti i spavanja koji traje otprilike 24 sata.
Cirkadijalni ritam regulira sve druge ritmove u našem tijelu, od već spomenutih fizioloških, do kognitivnih funkcija, brzne reagiranja, sposobnosti pamćenja, učenja itd.
Stoga za održavanje prirodnog i urednog ritma spavanja treba što više vremena provoditi na otvorenom, na danjem svjetlu i što manje se, prije spavanja, izlagati umjetnom plavom svjetlu uređaja i hladne led rasvjete.
Odnos plavog svjetla i spavanje dio su interaktivnog programa naslovljenog "Why should you NOT swipe up? - psihologija u pozadini swipeanja" što će, u okviru riječkog Tjedna mozga, biti održan u riječkom Klubu mladih u Barčićevoj u utorak 14. ožujka u 20 sati.
Dr. Andretić Waldowski podsjeća nas na još neke dobre navike kojima možemo pomoći sami sebi da bismo se lakše uspavljivali, u razgovoru što ga možete preslušati u nastavku:
Programe Hrvatskoga radija slušajte na svojim pametnim telefonima i tabletima preko aplikacija za iOS, Android i Huawei.