18:53 / 11.12.2016.

Andrijašević s dva pogotka vratio Rijeku na plus šest

Nogometaši Rijeke u posljednjem susretu 19. kola domaćeg prvenstva uspjeli su teškom mukom slaviti u Splitu s 2:0. Junak utakmice s dva pogotka bio je povratnik Franko Andrijašević čime su Bijeli kolo prije kraja polusezone i matematički osigurali titulu jesenskog prvaka.

SPLIT - RIJEKA 0:0 Strijelci: 0:1 Andrijašević 78', 0:2 Andrijašević 85' (11m) SPLIT: Duka - Maglica, Jakić (od 74' Ugrina), Dupovac, Mikulić - Jurendić, Roglić (od 59' Kukić), Pavlovski, Vidović - Pešić, Boljat RIJEKA: Prskalo - Zuta, Elez, Mitrović, Ristovski - Bradarić, Maleš (od 44' Handžić) - Vešović (od 65' Ajayi), Mišić, Martić (od 89' Čeliković) - Andrijašević

Nakon tri utakmice suspenzije napokon je u prvih 11 Matjaža Keka osvanuo Franko Andrijašević. Veznjak Rijeke zauzeo je mjesto prve špice umjesto suspendiranog Gorgona dok se Gavranović uz Črnica i Slugu i dalje nalazi na popisu ozlijeđenih.

Već u prvoj minuti Rijeka je imala prvu priliku. Ristovski je prošao po desnoj strani, lijepo zavrnuo u šesnaest metara gdje Andrijašević glavom puca ravno u ruke Duke. U 10' prva šansa i za domaćina. Roglić je ubacio za Pešića koji glavom puca pored gola.

U 15' najbolja šansa Bijelih u prvome dijelu. Andrijašević je sjajno petom proigrao Martića koji se sjurio sam prema vratima Splita ali puca jako loše, bez opasnosti za Duku. U 23' najveća šansa domaćina. Pešić je ubacio, Roglić primio loptu na pet metara ali Prskalo u padu fantastično brani i spašava Rijeku. U 38' posljednja prilika koju smo vidjeli u prvih 45 minuta.

Jurendić je promašio jednu dugu loptu, Martić ponovno izlazi sam pred Duku ali oklijeva i Jurendić stiže reagirati i čisto izbiti loptu. U posljednjoj minuti prvoga poluvremena trener Bijelih vadi kapetana Maleša koji je bio na rubu drugog žutog kartona. Veznjaka Rijeke zamijenio je Haris Handžić. Ukoliko želi doći do pobjede večeras Rijeka će morati zaigrati puno konkretnije i okomitije u drugome poluvremenu. Domaćin, s druge strane, izgleda solidno te je u nekoliko navrata opasno zaprijetio vratima Andreja Prskala.

U nastavku je igrala samo Rijeka. U 50. minuti Mišić puca iz slobodnjaka, Duka sjajno brani. Četiri minute kasnije Duka je ponovno brži ispred Handžića, lopta dolazi do Mišića koji puca visoko preko vrata. I onda u 57. minuti možda i ključni trenutak susreta. Bradarić je dugom loptom pronašao Vešovića čiji pokušaj loba rukama izvan svojeg šesnaesterca zaustavlja Duka. Glavni sudac Bruno Marić nije imao tešku zadaću vrataru Splita pokazati izravni crveni karton.

U 60' iz još jednog slobodnjaka pokušava Zuta, lopta završava odmah pored lijeve vratnice. U 75' Ajayi puca s ruba kaznenog prostora, ravno u pričuvnog vratara Kukića. I onda u 78. minuti Rijeka je napokon stigla do vodstva. Ajayi je sjajnom loptom prebacio cijelu domaću obranu, Andrijašević pravovremeno utrčava u prazni prostor i glavom prebacuje istrčalog Kukića

Konačno rješenje utakmice došlo je u 85. minuti. Ajayi je iskoristio nesmotrenost splitske obrane, ukrao loptu i sjurio se prema vratima Splita. Na rubu kaznenog prostora ruši ga Jurendić, a Bruno Marić pokazuje na bijelu točku i Jurendiću izravni crveni karton. Siguran s bijele točke bio je Andrijašević i svojim drugim pogotkom večeras Rijeci donio nova tri boda. Brzo će se zaboraviti ne baš uvjerljiva predstava Bijelih jer Rijeka ponovno ima šest bodova više od Dinama i matematički je osigurala titulu jesenskog prvaka kolo prije kraja polusezone.