Bijeli očekivano slavili u Walesu

25.07.2013.

22:15

Autor: Korado Vujnović

Svladali su bijeli u uzvratu velške amatere s 3:0 i s ukupnim rezultatom 8:0 plasirali se u treće pretkolo Uefa lige gdje ih očekuje slovačka Žilina.

Velika prednost iz prvog susreta i zgusnut raspored teških dvoboja, dao je riječkom strategu Matjažu Keku mogućnost da na Rhyl Groundu isproba neke igrače koji nisu u dosadašnjem dijelu sezon ezabilježili osjetniju minutažu. Uz Mancea na vratima posljednju liniju činili su Boras, Lešković, Datković i Bertoša, sredinu terena držali su Močinić, Mujanović, Pokrivač i Maleš, priliku u vrhu napada dobili su Krstanović i Tadić.

Na malom, tvrdom i grbavom terenu Riječani su se nametnuli od samog početka. Već u prvoj minuti Močinić je izbacio Krstanovića. Bijeli napadač zaobilazi domaćeg vratara Hill-Dunta, koji mu uspijeva izbiti loptu, Mujanovićev udarac u posljednjem trenutku netko izbija s crte. Tri minute kasnije ubacio je Boras, Krstanović s pet metara puca preko gola. Jedinu pravu prigodu na današnjoj utakmici, domaćini su imali u 20'. Davies je dugom loptom izbacio Parkinsonakoji izlazi sam pred Mancea, sve je budno pratio Boras i blokirao njegov udarac. Samo minutu kasnije, najbolji pojedinac susreta Močinić, uulazi među trojicu domaćih igrača i s ruba kaznenog prostora pogađa gredu.

Nogometaši Rijeke su na skromnom zdanju stadiona u Rhylu imali podršku 50-tak pripadnika Armade koji su iz ljubavi prema bijeloj boji prevalili put dug oko 2000 kilometara. Čeka ih ista kilometraža u povratku i pripreme za okršaj s Dinamom.

U 36' Močinić je bio precizniji. Sve je napravio sam, a akciju završio lijepim, odmjerenim i preciznim udarcem s iskosa, s ruba 16 pogodivši suprotnu malu mrežicu. Četri minute kasnije strijelac za 2:0 vodstvo bijelih je Boras, uz Močinića najzapaženiji pojedinac večeras. Pogriješio je na rubu svog kaznenog prostora Lewis, Boras mu je ukrao loptu te bez većih problema, s desetak metara pogodio mrežu.

Manje zanimljiv nastavak otvorio je prigodom Tadić. Zaobišao je domaćeg vratara, ali i s 15-tak metara promašio prazna vrata. Siromašan drugi dio pogotkom je oplemenio Mujanović u 66'. Ponovno je začetnik akcije bio Močinić, na lijevoj je strani uposlio Zlomislića čiji oštar ubačaj na drugoj vratnici s nekoliko metara u mrežu posprema Mujanović.

Oko 1000 gledatelja obje je momčadi ispratilo sa stadiona velikim pljeskom. Bio je to u malenom Rhylu pravi praznik nogometa. Prestatynje u svojoj premijernoj Euro sezoni odigrao susret protiv najjačeg protivnika u povijesti.

Susret je iz, nazovimo, svečane lože pratilo i klupsko vodstvo na čelu s predsjednikom Damirom Miškovićem, koji je nakon posljednjeg sučeva žvižduka stisnutih šaka kratko prokomentirao: „A sada Dinamo, moramo ih dobiti!“

Nakon susreta Kek je odrađenim bio zadovoljan.

Malo smo drukčije danas sve skupa postavili, nismo željeli jurišati jernije bilo potrebe. Zadovoljan sam rezultatom i činjenicom da se nitko nije ozlijedio. S ukupnih 8:0 stekli smo određeno poštovanje i idemo dalje. Dečkima čestitke, sve su u ova dva dana odradili kako treba, počeo je Kek pa se osvrnuo na protivnika u trećem pretkolu.

Žao mi je Olimpije. Ipak sam ja Slovenac. Znao sam da će im u uzvratu biti teško, mlada je to ekipa koju čeka još puno rada. Prema mojim informacijama, a znate da uvijek imam informacije o stvarima koje me zanimaju, Žilina je jaka na svom terenu. No, pred nama je najprije povratak, moramo se osvježiti. Čeka nas Dinamo, utakmica koja će od nas zahtijevati moć, jaku psihu i emocije i to je sada veliki izazov i za mene, zaključio je Kek.