Bijeli pobjedom u Gradskom vrtu izborili finale Hrvatskog kupa

15.03.2017.

18:46

Nogometaši Rijeke u uzvratnom su susretu polufinala kupa slavili na gostovanju kod Osijeka s 2:0 i s ukupnih 5:1 izborili finale s Dinamom. Ključni trenutak zbio se u 49. minuti kada je izravni crveni karton dobio branič Osijeka Zoran Lesjak.

OSIJEK - RIJEKA 0:2

Strijelci: 0:1 Škorić 52’ (ag), 0:2 Andrijašević 57’

OSIJEK: Malenica - Barišić, Barać, Lesjak, Matas (od 46’ Boban) - Mioč, Knežević (od 53’ Lukić), Petrovikj (od 46’ Vojnović), Škorić - Lopa, Ejupi

RIJEKA: Prskalo - Zuta, Kulušić, Elez (od 68’ Šofranac), Ristovski - Mišić, Bradarić - Bezjak, Andrijašević, Vešović (od 63’ Maleš)  - Gavranović (od 56’ Gorgon)

U uzvratnoj utakmici polufinala Hrvatskog kupa trener Bijelih Matjaž Kek izveo je na teren Gradskog vrta sastav s dvije izmjene u odnosu na 130. Jadranski derbi. Umjesto ozlijeđenog Martića i Gorgona koji je počeo na klupi u prvih jedanaest vratili su se nakon odrađene suspenzije zbog kartona Marko Vešović i Stefan Ristovski.

Odmah u prvome napadu zaprijetili su domaćini. Ejupi je pucao s velike udaljenosti visoko preko gola. Do prvih uzbuđenja pred vratima Osijeka čekalo se do 15. minute. Prvo je nakon kornera Kulušić glavom gađao gornji lijevi kut ali Malenica sjajno brani. U nastavku akcije Vešović pronalazi Gavranovića čiji udarac s pet metara refleksno brani vratar Osijeka. U 20' brza akcija po desnoj strani završava s lošim Bezjakovim udarcem. U 27' najveća prilika za Osijek u prvome dijelu. Škorić je točnim centaršutom pronašao samog Barišića koji slabo puca.

Do kraja prvoga dijela Mioč je u 42. minuti s vrha šesnaesterca gađao donji lijevi kut ali lopta završava uz vratnicu. Borbeno i otvoreno prvo poluvrijeme u kojem je bez obzira na prednost iz prvog susreta Rijeka izgledala kao momčad koja više želi taj pogodak. Odmah na početku nastavka trener gostiju Zoran Zekić baca sve karte u napad ali već nakon šest minuta svi napori Osječana da izbore finale Kupa padaju u vodu.

Vešović je napravio prekršaj na Lesjaku koji s trave nogama udara napadača Bijelih. Glavni sudac Duje Strukan nije imao tešku odluku Lesjaku pokazati izravni crveni karton čime Osječani ostaju s igračem manje. Samo četiri minute trebalo je Rijeci da kapitalizira igrača više. Andrijašević je prošao po desnoj strani, preciznim ubačajem na petercu tražio Gavranovića ispred kojega loptom igra Škorić i šalje je u vlastitu mrežu.

Odmah u 56' rješenje svih dvojbi oko putnika u finale. Gorgon je u priliku gurnuo Andrijaševića koji desno iskosa puca ispod Malenice za sigurno vodstvo Bijelih. Nastavila je Rijeka i nakon drugog pogotka redati prilike i tražiti još poneki zgoditak. U 65' Bezjak puca ravno u Malenicu, da bi u nastavku akcije nakon ubačaja Ristovskog, Gorgon glavom zatresao vratnicu.

Posljednja ozbiljnija prilika na utakmici dogodila se u 79. minuti. Gabrijel Boban se lako oslobodio Kulušića, te sjurio prema Prskalu no njegov udarac prolazi pored lijeve vratnice. Rijeka je autoritativno i bez puno muka i drugi puta u mjesec dana slavila u Gradskom vrtu i izborila finale Hrvatskog kupa gdje će im protivnik biti zagrebački Dinamo.