Bijeli u Varaždinu pobijedili Dinamo i došli do duple krune

31.05.2017.

21:38

Nogometaši Rijeke pobjednici su 26. izdanja Hrvatskog nogometnog kupa. Bijeli su u finalu u Varaždinu slavili protiv Dinama s 3:1 golovima Darija Župarića i Marija Gavranovića koji je bio dvostruki strijelac. Rijeka je tako u petom finalu stigla do četvrtog kupa otkada je Hrvatske.

DINAMO - RIJEKA 1:3

Strijelci: 0:1 Gavranović 24’, 1:1 Olmo 36’, 1:2 Gavranović 47’, 1:3 Župarić 73’

DINAMO: Zagorac - Pivarić, Schildenfeld, Lešković (od 53’ Soldo), Matel - Pavičić, Machado - Olmo, Gojak (od 58’ Sammir), Soudani - Hodžić (od 75’ Henriquez)

RIJEKA: Prskalo - Vešović, Župarić, Elez, Ristovski (od 85' Zuta) - Mišić, Bradarić - Bezjak, Andrijašević (od 60’ Maleš), Gorgon (od 73’ Čanađija) - Gavranović

Gledatelja: 8183

U posljednju ovosezonsku utakmicu trener Bijelih Matjaž Kek izveo je sličan sastav onom koji je u subotu doživio visoki poraz u Maksimiru. Umjesto Zute i Maleša i momčad su se vratili Gavranović i Mišić.

Odmah u drugoj minuti prilika za Rijeku. Andrijašević se ubacio iz drugog plana, tražio u sredini Gavranovića ispred kojega u zadnji trenutak čisti Zagorac. Minutu kasnije Vešović probija lijevu stranu, ubacuje u sredinu gdje nespretno reagira Schildenfeld i umalo prevario vlastitog vratara.

Nogometaši Rijeke na travnjak stadiona u Varaždinu izašli su uz pratnju Varteksovih dječaka, dok je uz kapetana Andreja Prskala bio Tomislav Mujanović, sin bivšeg igrača Rijeke Gorana Mujanovića.

U 10’ trese se Dinamova mreža ali Gavranovićev udarac opravdano je poništen zbog zaleđa. Minutu kasnije Mišić sjajno vanjskom upošljava Gavranovića čiji udarac sjajno brani Zagorac. U 14’ Andrijašević krade loptu Schildenfeldu, dodaje Gavranoviću koji iz velike gužve puca pored gola.

U 24’ Bijeli dolaze do zasluženog vodstva. Gavranović je sjajnim pasom izbacio Andrijaševića koji se sjurio prema golu Dinama, sačekao i povratnom loptom uposlio natrčalog Gavranovića koji preciznim udarcem pogađa donji lijevi kut nemoćnog Zagorca. U 31’ prva prilika za Dinamo.

Duga lopta dolazi do Soudanija koji bježi čak trojici riječkih igrača ali puca daleko od okvira gola. U 36’ Dinamo iz prve opasnije prilike dolazi do izjednačenja. Matel je ubacio iz slobodnog udarca s desne strane, lopta se odbija od Pavičića do usamljenog Olma koji snažnim udarcem pogađa mrežu Prskala. Napeto i dinamično prvo poluvrijeme u kojem je Rijeka pokazala više ali je Dinamo iz jedine ozbiljne prilike uspio na odmor otići s izjednačenjem.

Početak nastavka kao iz snova za Rijeku. Mišić je iz kornera na drugoj vratnici pronašao usamljenog Gavranovića koji sa dva metra glavom zakucava loptu u mrežu Zagorca. Dvije minute kasnije nakon novog prekida Elez glavom puca iznad vrata. U 54’ Vešović s ruba šesnaesterca puca ravno u Zagorca.

U 58’ Soudani iz voleja pogađa gredu, lopta se odbija natrag u teren gdje je najbliži Gojak ali glavom u padu puca pored lijeve vratnice. U 67’ nova gužva u kaznenom prostoru Bijelih. Schildenfeld je glavom spustio loptu na Hodžića čiji udarac iz neposredne blizine sjajno brani Prskalo.

Dvije minute kasnije nakon duplog pasa tuče Soudani ali promašuje okvir gola. U 73. minuti Bijeli povećavaju svoje vodstvo. Mišić je ubacio iz kornera, na drugoj vratnici najviši je Elez koji dodaje Župariću čiji udarac završava iza leđa Zagorca. U 83' iskosa s desne strane puca Olmo, lopta odlazi nekoliko metara od desne vratnice. Pritisnuo je Dinamo do kraja susreta ali nije tu bilo opasnih prilika. Bijeli su tako na najbolji mogući način, osvajanjem prvenstva i kupa, okončali ovu povijesnu sezonu.