10:36 / 19.02.2022.

Autor: Vladimir Jurić

Kup Krešimira Čosića: Cibona i Cedevita junior za titulu

Mihael Jacić KK Cibona

Košarkaši Cibone i Cedevite Junior igrati će u trideset i prvom finalu Kupa Krešimira Ćosića, koje je na rasporedu večeras od 19 sati u dvorani Zamet u Rijeci. Prva polufinalna utakmica pripala je Ciboni, koja je sa 77:72 pobijedila Zadar i dobila prigodu da nakon 2013. godine osvoji Kup Krešimira Ćosića, dok je u drugoj Cedevita Junior nadigrala Split pobijedivši ga 86:82, jer je imala prednost od početka do kraja utakmice.

Tako su se oba lanjska finalista oprostila od mogućnosti osvajanja titule već u polufinalu.

Vukovi pod vodstvom Gašpera Okorna odlično su otvorili utakmicu ostvarivši prednost 16:2 u osmoj minuti. Na mali se odmor otišlo prednošću Vukova 22:13. Kod Cibone u prvih deset minuta prednjačio je Mateo Drežnjak.

U drugoj četvrtini se budi Zadar koji na krilima Riječanina u svojim redovima Antonia Jordana, koji postiže tri trice dolazi na minus tri 34:31 u 17'. Ipak Cibona preko Amara Gegića na veliki odmor odlazi sa prednošću 46:35.

Iako u nastavku utakmice trener Zadra Vladimir Anzulović pokušava sa svim vrstama obrane, ne uspijeva preokrenuti rezultat. Na kraju Gegić kod Cibone najuspješniji sa 13 postignutih koševa, jedan više od Matea Drežnjaka. Kod Zadra Jordana se zaustavio na 16 koševa uz četiri postignute trice.

Zanimljivo je da se trener Cibone odlučio da ekipa ne spava u Opatiji, te da bez treninga u dvorani Zamet doputuje direktno na utakmicu iz Zagreba. Izgleda da je to upalilo.

Prvo, ja bih zaista čestitao svojoj ekipi na pobjedi i mislim da smo ju zaslužili, radili smo četrdeset minuta. Jako smo dobro otvorili i to nam je dalo više samopouzdanja, nekako smo razbili svu nervozu. S druge strane, ja sam znao da nema šanse da sa Zadrom dođemo na, recimo, +20 i završimo utakmicu, bio sam svjestan da će se Zadar non-stop vraćati. Zadar nam je 40 minuta bio na leđima, promijenio sve obrani, a mi se morali adaptirati, Sve su napravili da se vrate. Na kraju, kad podvučem crtu, vodili smo cijelu utakmicu i mislim da smo zaslužili.

Gašper Okorn, trener Cibone

Druga polufinalna utakmica pripala Cedeviti Junior je koja je rezultatom 86:82 pobijedila.

Prvih dvadeset minuta pripalo je Cedeviti Junior koja je na velikom odmoru imala prednost 50:36. Vitaminima je sve išlo za rukom, pa su Filip Bundović i Vito Kučić postigli po deset koševa, dok je Ivan Miličević postigao devet. Kod Splita Jerod Shannon Shorter postigao je 14 koševa.

Nastavak utakmice u znaku je Žutih sa Gripa, koji su se polako približavali Cedeviti Junior u rezultatskom zaostatku. Na isteku tridesete minute na semaforu je stajalo 68:58 za Vitamine. Ekipa sa Kajzerice održava prednost, no Split se vraća pedeset sekundi prije kraja kada Sani Čampara pogađa tricu i dodatno slobodno bacanje za minus dva 79:77. No, sve dvojbe je riješio Goran Filipović pogodivši tricu za plus pet 82:77 27 sekundi prije kraja. Najučinkovitiji na utakmici bio je igrač Splita Shorter sa 29 postignutih koševa, dok se kod pobjednika Filip Bundović zaustavio na 19.

Dobro smo se pripremili i dobro igrali, prije svega defanzivno. Znali smo od koga kreće najveća opasnost, to su igrači s individualnom kvalitetom i iskustvom koje možda moji igrači nemaju, ali su imali veliko srce, brze noge i dobre glave. Većim dijelim utakmice smo stvarno prezentirali dobru košarku i možda kaznili Split tamo gdje je trebalo. Naravno da se kod ovakvih mladih ekipa dogodi propadanje, ali i to smo prevazišli i odigrali hrabro. Primjerice, Filipović koji je na kraju zabio tu tricu protiv svog matičnog kluba. Ja vjerujem svojim igračima, playmakerima bez obzira daju li koševe ili ne, ali osjeti se ta želja i energija. I ne zaboravimo Kučića, mladog Riječanina, koji je večeras pružio sjajnu partiju u svojoj Rijeci. Pohvalio bih sve svoje igrače, bilo da su igrali deset sekundi ili deset-petnaest minuta. Kao ekipa su izgledali dobro, i na terenu i van terena, i to je ono što nas krasi.