10:21 / 20.02.2022.

Autor: Vladimir Jurić

Cibona osmi put osvojila Kup Krešimira Ćosića

Danko Branković KK Cibona - MVP finala i najbolji strijelac finalnog turnira

Cibona je po osmi put osvojila Kup Krešimira Ćosića pobijedivši u finalu Cedevitu Junior 67:65. Bilo je to slavlje Vukova nakon dugih devet godina. Junak utakmice bio je MVP i najbolji strijelac turnira Danko Branković.

Nakon četiri minute igre na semaforu je svijetlilo 4:2 u korist Cibone, obje momčadi su muku mučile s ritmom u napadačkom dijelu. Izgleda da su polufinala koja su odigrana dan ranije bila iscrpljujuća i fizički i emocionalno. Sjajni Danko Branković je dominirao na obje strane parketa, zatvarao je Cibonin reket i tjerao mlade Vitamine na brojne vanjske šuteve, dok je na drugoj strani lako rješavao fizički inferiornije suparnike. Goran Filipović je zadržao dobru formu iz posljednje četvrtine utakmice sa Splitom, držao je Cedevitu Junior u rezultatskom priključku u nekoliko navrata, pa se na mali odmor otišlo s tri poena prednosti za Cibonu 16-13.

Strateg Cedevite Junior Damir Mulaomerović u drugoj četvrtini ubacuje u igru mladog Vitu Kučića, rođenog Riječanina, umjesto Filipovića, što je ovaj iskoristio na najbolji mogući način. Iako se Cibona u nekoliko navrata odvajala na šest odnosno sedam poena razlike, ovaj mladić je s dvije sjajne trice podizao publiku na noge i održavao svoju momčad u rezultatskom priključku.

Na drugoj strani Gašper Okorn forsira igru s puno pasova i traženjem igrača u najboljim pozicijama za poentiranje, pa ne čudi podatak da je Cibona u prvom poluvremenu imala gotovo dvostruko više asistencija od Cedevite 9:5. Jedini segment koji niti malo nije štimao na obje strane bio je vanjski šut, po šesnaest ispaljenih trica na svakoj strani za svega sedam (Cibona četiri, Cedevita Junior tri) ubačenih. Upravo to je glavni razlog malog broja poena na poluvremenu (32-28).

Cibose je mogla zabrinjavati činjenica da su unatoč Brankovićevoj dominaciji u reketu, mladi Vitamini u prvih dvadeset minuta imali čak osam skokova viška 16:24.

Početak drugog poluvremena bio je bez postignutih koševa. Razdoblje suše je trajalo pune tri minute, a prva je potegnula Cedevita. Ivan Miličević iz prodora zabija za 32:30, a nakon Reuversovog bacanja ubacuje i tricu za 33-33. Ušlo se tada u razdoblje velike i pomalo bezglave trke na obje strane, koju je prekinula trica Krešimira Radovčića za još jedno odvajanje Cibone na šest poena razlike 41:35. Ipak, Vitamini se do kraja treće dionice još jednom vraćaju u egal, ponajprije zahvaljujući odličnim minutama Josipa Batinića. Nakon trideset minuta na semaforu svijetli 46:44 u korist Cibone.

Vukovi bolje otvaraju posljednju četvrtinu preko dotad slabo vidljivog Jose Vildoze. koji pogađa nekoliko šuteva, a kad je Mateo Drežnjak u kontri ubacio teško polaganje uz prekršaj Roka Radovića i realizirao dodatno slobodno bacanje za 58:48, činilo se kao da se utakmica prelama na stranu Cibone. Mulaomerovićevi igrači nisu htjeli jeftino prodati svoju kožu. Batinić nastavlja s dobrim minutama, a bude se i Bundović i Radović, pa Vitamini u narednih nekoliko minuta rade seriju 13:1 i prelaze u vodstvo 59:61. Cibosi se u kriznim situacijama okreću Drežnjaku, koji s pet poena u nizu vraća prednost svojoj momčadi 64:61. Posljednje dvije i pol minute donose veliku neizvjesnost. Obje momčadi su već poodavno bile u bonusu, pa se gotovo svaki napad završavao sa šutevima s linije slobodnih bacanja, što je na kraju iskoristila Cibona za konačnu pobjedu.

Najefikasniji u redovima pobjedničke momčadi bio je Branković sa 13 postignutih koševa, a Vildoza je dodao 12, dok su kod Cedevite Junior prednjačili Batinić sa 12 i Kučić s 11.

Bila je ovo vrlo stresna utakmica, trpili smo četrdeset minuta. Bila je to nervozna Cibona, mnogo nervoznija nego u nekim ranijim utakmicama. Kao da je igračima ušlo ispod kože da moraju to dobiti jer su favoriti. Dobili smo utakmicu s obranom, napad nam nije funkcionirao. Ne samo da nije funkcionirao, nego nismo pogodili ništa otvoreno, ni slobodna bacanja, ni trice. Cedevita Junior je zasluženo bila u finalu. Dobro igra cijelu sezonu, jučer je srušila Split, danas nam je bila za vratom od prve do posljednje minute. No, naša je kvaliteta da se ne predajemo. Vrlo sam sretan što smo uzeli Kup i što ga vraćamo u Zagreb, a i meni osobno ovo puno znači. Ovo mi je najteži trofej. Došao sam prije mjesec dana, rekao sam sam sebi da ću napraviti sve i išli smo iz utakmice u utakmicu. Ekipa je reagirala vrhunski na to što sam ja htio od njih, kao da se dogodila ljubav u sekundi

Gašper Okorn, trener Cibone, nekoliko je puta istaknuo koliko mu znači ovaj trofej

Damir Mulaomerović, trener Cedevite Junior bio je ponosan na svoju mladu ekipu koja je parirala Ciboni: "Prije svega bih se zahvalio Rijeci na organizaciji, Final Four je apsolutno ispunio očekivanja. Čestitke Ciboni. Nismo uspjeli izdržati, Cibona nas je svojom agresivnom obranom otjerala od koša. Na kraju je možda presudila veća svježina igrača Cibone, neki moji igrači su se jučer potrošili, Bundović je bio u crvenom, a i nas je bilo 10, njih 12. Nismo bili kao jučer, nismo prije svega bili jednako koncentrirani. Međutim, pohvalio bih svoje igrače i zahvalio im se jer su dva dana bili na maksimalnom nivou. To je tako u košarci, da je ušla jedna trica, možda bi mi bili na postolju. Bila je to sjajna utakmica u pravoj košarkaškoj atmosferi."

Vidjelo se da mu je bilo teško, pokušavali su ga pritisnuti, međutim ponovno je pokazao da se na njega može ozbiljno računati. Posjeduje hrabrost i znanje i sve minute koje dobija zaslužuje na terenu. Njegovo vrijeme dolazi