22:14 / 08.08.2015.

Autor: Ivan Dorian Molnar

Derbi za zaborav: Radošević u 90. promašio pobjedu blijede Rijeke nad jalovim Dinamom

U vrlo lošoj i nezanimljvoj utakmici Rijeka je bila u podređenom položaju, ali u samoj završnici umalo je uzela sva tri boda. Međutim, u 90. minuti Radoševićev udarac (prvi u okvir!) sa sedam, osam metara obranio je Ježina. Modri dominantni u prvom dijelu, bezopasni u nastavku. Bijeli su okončali susret s desetoricom nakon isključenja Bezjaka zbog prigovora.

Matjaž Kek uspio je osvojiti svoj prvi bod u HNL-u protiv Dinama na Maksimiru. Jedina je to dobra stvar nakon još jednog lošeg i blijedog izdanja Bijelih na gostovanju kod hrvatskog prvaka. No, iako je Dinamo dominirao i imao ponešto prilika u prvom dijelu, u nastavku je momčad Zorana Mamića izgledala potpuno bezopasno.

I umalo je to Rijeka kaznila. Prvi i jedini udarac Riječana u okvir gola mogao je donijeti "trobod" gostima. Igrala se 90. minuta kada je Ristovski proigrao Roshija na desnoj strani, a albanski napadač vidio utrčavanje Jugovića. Veznjak Bijelih izbjegao je zaleđe, ušao u kazneni prostor i vratio povratnu loptu na sedam, osam metara, a u mat-poziciji Radoševićev udarac ipak brani Ježina i tako, nakon što je bio besposlen, postaje junak Dinama.

Prva HNL – 5. kolo: DINAMO – RIJEKA 0:0. Zagreb, Stadion Maksimir. Gledatelja: 5208. Sudac: Mario Zebec (Cestica). Žuti kartoni: Taravel (DIN); Maleš, Balaj, Sharbini, Ristovski, Leovac (RIJ). Crveni karton: Bezjak 83' (RIJ). DINAMO: Ježina – Šimunović, Sigali, Taravel (od 81' Fernandes) – Pinto, Rog (od 75' Ćorić), Ademi, Machado, Pivarić – Pjaca, Hodžić. RIJEKA: Vargić – Ristovski, Lešković, Samardžić, Leovac – Sharbini (od 87' Radošević), Maleš, Močinić, Tomasov (od 75' Jugović) – Balaj (od 58' Roshi), Bezjak.

Nevjerojatno zvuči tvrdnja da je nikad lošija Rijeka u Maksimiru skoro pobijedila s jednim jedinim udarcem i igračem manje, nakon što je, zbog prigovora sucu, pod čudnim okolnostima izravno isključen Roman Bezjak. Sve u svemu, uz negledljiv nogomet i loše suđenje - derbi kojeg će ljubitelji domaćeg nogometa sasvim sigurno vrlo brzo zaboraviti.

Strateg Rijeke Matjaž Kek promijenio je sustav igre u odnosu na susret s Lokomotivom, i na Maksimiru krenuo s napadačkim dvojcem Bezjak-Balaj u formaciji 4-4-2. U početni sastav vratiili su se Marko Lešković te Mate Maleš, prvi put nakon ožujka 2014. godine (ušao protiv Lokomotive).

Maleš i Močinić korektno su odradili zadaće na sredini terena, a jedina svijetla točka u Dinamovoj igri bio je Marko Pjaca. U 25. minuti Pjaca je pao nakon duela sa Samardžićem u kaznenom prostoru, ali Zebec se nije oglasio iako je imao razloga za pokazati na bijelu točku. Proigravao je ponajbolji igrač HNL-a svoje suigrače, a jedna takva situacija u 37. minuti mogla je domaćinu donijeti vodstvo. No, udarac Machada, koji je ujedno i označio kraj domaćih zvižduka, obranio je Ivan Vargić. Rijeka je bila bez udarca u prvih 45 minuta.

U nastavku je Dinamo i dalje imao premoć u posjedu lopte, ali nije stvorio nijednu priliku. Rijeka je djelovala sve bolje i čvršće, onemogućivši Dinamu brz protok lopte i suzivši prostor. Drugo poluvrijeme zaista nije ponudilo ništa zanimljivo za gledatelje, sve do same završnice. Onda je najprije u 72. minuti suđeno nepostojeće zaleđe u prodoru Bezjaka prema golu, a 11 minuta kasnije izravni crveni karton Zebec je pokazao slovenskom napadaču zbog prigovora.

Bezjak je iznerviran kriterijem sudaca, rekao: "U p.... m...., hoćete li suditi jedan prekršaj za nas?" Kriterij tijekom cijelog susreta nije bio ujednačen, što govore i brojke od 21 prekršaja i četiri žuta kartona Rijeke u prvom dijelu. I nakon što u cijelom susretu nisu zapucali na gol, Riječani su došli na prag pobjede. Međutim, Ježina je obranio udarac Radoševića i vrlo slab derbi okončan je bez pogodaka.