23:11 / 02.07.2015.

Autor: Ivan Dorian Molnar

Europska liga: Shkendija i Aberdeen remizirali, Škoti sretniji

Iako su tijekom većine susreta Škoti uživali veći posjed lopte, napadački dvojac McGinn-Rooney bio je gotovo potpuno odsječen. Shkendija je svoju priliku čekala iz kontre te se nakon bolje igre u nastavku uspjela vratiti zahvaljujući „jokeru“ Kirovskom, koji je poništio vodeći pogotak McGinna.

Shkendija i Aberdeen s neodlučenih 1:1 okončali su prvi susret prvog pretkola Europske lige u Skoplju. Konačna odluka o putniku u drugo pretkolo i protivniku nogometaša Rijeke past će za sedam dana na stadionu Pittodrie. Rijeka će ukupnog pobjednika najprije ugostiti na Kantridi 16. srpnja, a zatim otputovati na uzvrat. Što se večerašnje utakmice tiče, većina zanimljivoga dogodilo se u drugom poluvremenu, u kojem je Shkendija podignula razinu igre i bila veća prijetnja Škotima, koji su tijekom većine susreta uživali veći posjed lopte, ali s premalo upotrebljivih lopti za napadački dvojac McGinn-Rooney. Ipak, Donsi su poveli u 79. minuti preko McGinna, ali Shkendijin trener Duro pogodio je s izmjenom – tek što je ušao s klupe, Kirovski je šest minuta kasnije odličnim udarcem glavom matirao ne izrazito sigurnog vratara Aberdeena Warda, postavivši konačnih 1:1. Prema viđenom u ovih 90 minuta, Rijeka zasigurno posjeduje veću kvalitetu na svim pozicijama od oba potencijalna protivnika, ali čeka je nimalo lak zadatak. Najzapaženiji u redovima Shkendije bio je Besart Ibraimi, koji je ušavši u nastavku bio prava prijetnja, dok je napadački dvojac Aberdeena McGinn-Rooney više od sat vremena igre bio gotovo potpuno neupotrebljiv.Shkendija je prikazanom igrom u nastavku potpuno zasluženo ostala neporažena.

Europska liga – 1. pretkolo: SHKENDIJA – ABERDEEN 1:1 (0:0). Skoplje, Arena Filip II. Makedonski. Gledatelja: 5000. Sudac: Tolga Ozkalfa (Turska). Strijelci: 0:1 McGinn 79', 1:1 Kirovski 85'. Žuti kartoni: Vručina, Hasani, Demiri (SHK). SHKENDIJA: Jovanovski – Todorovski, Položani, Cuculi, Abdula (od 84' Kirovski) – Alimi, Demiri – Juffo (od 80' Bejtulai), Hasani, Junior (od 46' Ibraimi) – Vručina. ABERDEEN: Ward, Logan, Taylor, Reynolds (od 69' Quinn), Considine – Hayes, Flood (od 65' Pawlett), Jack, Shinnie – McGinn, Rooney (od 65' Goodwillie).

Prvih 45 minuta nije donijelo previše uzbuđenja, iako je Aberdeen pokazao daleko više. Trener Derek McInnes počeo je susret u formaciji 4-4-2 s McGinnom i Roonyjem u špici. Irac Adam Rooney prošle je sezone ponio titulu najboljeg strijelca škotskog Premiershipa, no na makedonskom travnjaku u prvom dijelu nije se naigrao. Od premoći Škota u posjedu lopte vrijedi izdvojiti tri pokušaja iz daljine Niala McGinna, od kojih je jedan završio u vanjskom dijelu mreže. Shkendija, uglavnom fokusirana na obrambene zadaće,  svoje je prilike čekala iz kontre. Domaća publika skočila je na noge u zadnjoj minuti prvog dijela, kada je nakon slaloma Brazilca Juniora Demiri silovito pucao s 18 metara, ali pogodio je gostujući obrambeni blok.

Početak drugog poluvremena bio je u znaku jednog igrača – Besarta Ibraimija. Trener Shkendije Shpetim Duro priključio ga je Bojanu Vručini u vrhu napada, što se pokazalo velo dobrim potezom. Na otvaranju nastavka Ibraimi je odmah došao u vrlo izglednu situaciju, ali nakon što ga je uposlio Juffo, poskliznuo se u ključnom trenutku i prigoda je otišla u nepovrat. Makedonci su podignuli tempo igre početkom drugog poluvremena, Hasani je nedugo zatim izmakao pažnji obrane, ali našao se u dvojbenom zaleđu, dok je u 60. minuti ponovno priprijetio Ibraimi, ali vratar Aberdeena Ward uhvatio je njegov pokušaj iz slobodnog udarca. Nastavio je Ibraimi biti napast po Donse, poslavši još jedan udarac u vanjski dio mreže te nakon toga pokušaj iz slobodnog udarca s 30 metara, koji je prošao pokraj vratnice. Odgovorili su Škoti dvostrukom zamjenom, izašao je Adam Rooney – Irac u 65 minuta na terenu nije primirisao priliku. Aberdeen se morao nedugo zatim spašavati nakon još jedne greške vratara Warda, koji je propustio loptu misleći da će izaći izvan igre, ali nakon što ju je spasio sveprisutni Ibraimi, branič Quinn morao je požrtvovnim uklizavanjem spasiti gotovo siguran pogodak Juffa iz blizine.

I onda je konačno jedna lopta stigla do Nialla McGinna, koji u 79. minuti s 10 metara u mrežu posprema ubačaj Logana s desne strane za 0:1. Činilo se kako će se Škoti zatvoriti i mirno privesti susret kraju, ali Shkendija je imala odgovor. Pronašla ga je u „jokeru“ s klupe Hristijanu Kirovskom, koji je tek dva puta dodirnuo loptu prije nego što je u 85. minuti na centaršut s desnog boka fantastično reagirao glavom i s više od 13 metara matirao Warda za 1:1. Shkendija je pritisnula, ali nije uspjela doći do preokreta, a Škoti su travnjak napustili sretni s ostvarenim remijem nakon ne previše uvjerljive igre u prvom činu prvog pretkola.