22:10 / 19.11.2013.

Autor: Hina / T. Petrović Čemeljić

Hrvatska u Brazilu!

Hrvatska je izborila sudjelovanje na Svjetskom prvenstvu u Brazilu 2014! Golovima Mandžukića i Srne te s igračem manje, Vatreni su svladali Island na Maksimiru 2:0!

Hrvatska nogometna reprezentacija izborila je plasman na svjetsko nogometno prvenstvo 2014. u Brazilu nakon što je u uzvratnom susretu dodatnih kvalifikacija na stadionu Maksimir pobijedila Island 2:0, premda je 52 minute igrala s igračem manje.

Prva utakmica prošlog petka u Reykjaviku završila je 0:0, pa je Vatrenima večeras trebala pobjeda kako bi po četvrti put u povijesti izborili plasman na SP.

Hrvatska je povela golom Marija Mandžukića u 27. minuti, međutim 11 minuta kasnije napadač Bayerna je nakon neopreznog starta dobio crveni karton. Mandžukić je nespretno startao prema islandskom veznjaku Johannu Gudmundssonu i nizozemski sudac Bjorn Kuipers nije imao milosti.

Novi korak prema Brazilu kockasti su načinili u 47. minuti kada je kapetan Darijo Srna s 25 metara iskosa sjajno pogodio Halldorssonov gol. Do konca utakmice Hrvatska je imala još nekoliko sjajnih prilika, no rezultat se više nije mijenjao.

Hrvatska je do sada sudjelovala na SP-u 1998. u Francuskoj gdje bila treća, četiri godine kasnije u Japanu i Južnoj Koreji te 2006. u Njemačkoj. Bio je to ujedno i četvrti nastup hrvatske reprezentacije u dodatnim kvalifikacijama i sva četiri puta je bila uspješna. U 'baražu' za SP 1998. godine Vatreni su slavili protiv Ukrajine, u dodatnim kvalifikacijama za EP 2004. godine protiv Slovenije, u 'play-offu' za EP 2012 i protiv Turske, a na putu prema Brazilu protiv Islanda.