22:43 / 12.08.2013.

Autor: Korado Vujnović

Nevera s Kvarnera pomela Osječane

Deklasirali su Riječani goste u najboljoj predstavi u posljednjih nekoliko godina. Unatoč visokom porazu, prema večeras viđenom, Osječani Kantridu mogu napustiti zadovoljni što nisu doživjeli veći poraz.

RIJEKA - OSIJEK 5:1

RIJEKA: Vargić - Boras, Lešković, Marić Tomečak - Maleš, Zlomislić (od 68' Pokrivač) - Kvržić, Alispahić, Sharbini (od 62' Ajayi) - Benko (od 75' Tadić)

OSIJEK: Mikulić - Babić, Šimunec, Škorić, Pavić - F. Vitaić (od 46' Lulić), Pušić, Šorša, Mišić - Dugandžić (od 57' Grgić), Barišić (od 77' Pongračić)

Strijelci: 1:0 Benko 10'; 2:0 Alispahić 20'; 3:0 Alispahić 22'; 4:0 Benko 58'; 4:1 Lulić 84'; 5:1 Pokrivač 89'

Po završetku utakmice orilo se s dobro popunjenih tribina podno stijena „Dajte Stuttgart da se igramo“. Subjektivno i u navijačkom stilu, ali kako su Bijeli odigrali večerašnju utakmicu, ništa ne izgleda nemoguće. Torpedirala je Kekova momčad osječki brod već nakon 20-tak minuta igre. Opasno nagnutog valjala ga je „Nevera s Kvarnera“ do kraja utakmice.

Od prve se minute igralo na jedan gol, onaj osječki. Već u 10' pokleknula je gostujuća obrana. Kvržić je pucao s 20-tak metara, Benko promjenio lopti smjer i prevario Mikulića. U 20' već je 2:0. Benko je na lijevoj strani pronašao Sharbinija na čiju povratnu loptu natrčava Alispahić i s bijele točke precizno pogađa Mikulićev donji lijevi kut. Samo dvije minute kasnije gosti su nokautirani. Pokušao je Alispahić odigrati dupli pas s Benkom, umjesto bijelog napadača loptu mu vraća nespretni Pavić, a večeras iznimno raspoloženi riječki veznjak precizno s ruba kaznenog prostora pogađa donji desni kut. Potpuno dezorijentirani gosti prvu prigodu stvaraju u 30'. Nakon udarca iz kuta najprije je pucao Škorić, iz ponovljenog pokušaja i Vitaić, Vargić s trave brani njegov udarac. U 37' velika prigoda za Bijele. Izašao je Benko oči u oči s Mikulićem, pokušao ga atraktivno prevariti lobom, no njegov udarac osječki vratar brani. U 44' Sharbini je prošao po lijevoj sztrani i ubacio, u posljednji trenutak ispred natrčalog Benka čisti Škorić. Nakon udarca iz kuta, Mikulić je otišao u prazno, Lešković pucao s nekoliko metara, loptu s crte čisti Pavić.

Svoju drugu prigodu gosti stvaraju u 50'. Nakon udarca iz kuta Barišić puca glavom, lopta se od trave odbija u gredu. Uzvraćaju Bijelu osam minuta kasnije novim pogotkom. Zlomislić je dubinskom loptom na desnoj strani izbacio Borasa, koji ubacuje za natrčalog Benka čiji prvi udarac Mikulić brani. Iz ponovljenog pokušaja Benko je precizan. U 61' još jedna velika prigoda za Riječane. Kvržić se našao oči u oči s osječkim vratarom. Njegov pokušaj loba Mikulić je osujetio i sačuvao svoju momačd od potpune katastrofe.

Slijedi period u kojem su Riječani digli nogu s papučice gasa, a  gosti se u strahu od još ponekog pogotka u njihovoj mreži nisu usudili prijeći centar terena. Unatoč velikom strahu i oprezu te nedostatku napadačkih ambicija, u 84' dolaze do počasnog pogotka. Nakon ubačaja iz slobodnog udarca s više od 30 metara, Lulić je na prvoj vratnici izmakao pažnji domaće obrane i s nekoliko metara nogom pogodio sam kut Vargićevog gola. Minutu prije kraja točku na „i“ stavio je Pokrivač. Slobodan udarac na 20-tak metara od gostujućeg gola izveo je Kvržić, kratko pogurnuo loptu za Pokrivača koji snažno i precizno pogađa donji lijevi kut nemoćnog Mikulića.

Bio je gostujući vratar najbolji pojedinac svoje momčadi. Činjenica koja dovoljno govori o nemoći Osječana koji unatoč pet pogodaka u vlastitoj mreži Kantridu mogu napustiti zadovoljni. Kekova je momčad večeras demonstrirala nogomet koji nisu mogli pratitit, koji mami gledatelje na tribine.

Nakon susreta gostujući trener Tomislav Steinbruckner zanimljivo i objektivno je počeo obraćanje okupljenim novinarima.

Što reći nakon 1:5? Čestitam kolegi Keku i zavidim mu. Zavidim mu na svemu što sam večeras vidio, od igre, momčadi, do publike i atmosfere u klubu i gradu. Želim mu da tako bude i u Europi. Nakon 20-tak minuta bilo je 3:0. Na kraju smo i dobro prošli. Moji su se dečki uplašili. Publika je donosila puno domaćoj momčadi, a nama strah i neodlučnost. Bili smo slabi u duelima, nismo ni jedan dobili tijekom cijele utakmice. Nema se tu puno što za reći, nas čeka težak put odrastanja ove momčadi. Najbolji nam je strijelac Lulić, klinac od 17 godina. Pred nama je mukotrpan rad. Okrećemo se protivnicima s kojima možemo igrati ravnopravno, rekao je Steinbruckner.

Na treneru riječke momčadi Matjažu Keku, nije se moglo vidjeti da je njegova momčad večeras odigrala sjajnu utakmicu.

Zahvaljujem kolegi na lijepim riječima uz želje da u prvenstvu naprave što bolji rezultat. Čestitke igračima! Kad nešto radiš onda je najveći kompliment kada vidiš zadovoljne ljude. Ja sam danas vidio zadovoljne igrače u svlačionici i zadovoljne ljude na tribinama. Osijek je odigrao korektno. Kad nakon 20-tak minuta vodiš s 3:0, sve je onda lakše. Do kraja smo se nadigravali, a ja sam uživao. Trening je sutra u 10, završio je u svom stilu Kek.