Novi „kiks“ neuvjerljive Rijeke: Slaven uzeo bod na Rujevici

13.12.2015.

18:51

Autor: Ivan Dorian Molnar

Rijeka već duže vrijeme ne briljira igrom, novi u nizu kikseva remi je s Farmaceutima na oproštaju od Rujevice za ovu godinu. Slaven Belupo zasluženo je uzeo bod, a meč loptu za Rijeku u sudačkoj nadoknadi propustio je Jugović, koji je promašio prazna vrata.

Prva HNL – 20. kolo: RIJEKA – SLAVEN BELUPO 1:1 (1:0). Stadion HNK Rijeka na Rujevici. Gledatelja: 3058. Sudac: Damir Batinić (Osijek). Strijelci: 1:0 Tomasov 25', 1:1 Arap 71'. Žuti kartoni: Maleš, Bradarić (RIJ), Štiglec (SLA). RIJEKA: Vargić – Ristovski, Samardžić, Mitrović, Zuta – Močinić (od 87' Bradarić), Maleš, Moises (od 73' Balaj) – Tomasov, Bezjak, Sharbini (od 60' Jugović). SLAVEN BELUPO: Rozman – Barić, Međimorec, Galović, Štiglec – Ozobić, Crepulja, Paracki – Brlek (od 75' Marciuš), Delić (od 64' Arap) – Ejupi (od 57' Savić).

Nogometaši Rijeke ispustili su još dva boda u borbi za vrh prvenstvene ljestvice. Ni u trećem međusobnom ogledu ove sezone momčad Matjaža Keka nije pronašla recept za Farmaceute. Slaven Belupo potpuno je zasluženo odnio bod na oproštaju od Rujevice za ovu godinu, gosti su bili ravnopravan protivnik svih 90 minuta i isplatila im se otvorena igra. Rijeka je pružila još jednu u nizu svojih neuvjerljivih partija nakon stanke u studenom, ničim ne impresioniravši oko tri tisuće gledatelja. Premalo konkretnih prilika, izrađenih akcija i tečne igre protiv protivnika kojeg bi pretendent za naslov trebao, barem na domaćem terenu, apsolvirati ukoliko se nada nečem većem od drugog mjesta. Momčad u borbi za vrh ne smije si dozvoliti da u šest utakmica protiv ekipi iz donjeg dijela ljestvice, Intera i Slavena, u šest utakmica uzme tek šest bodova. U prvom dijelu Bijeli su stvorili nešto prilika, tradicionalno je najopasniji bio Tomasov, ali bez potpore indisponiranog Sharbinija i uz vidno nedovoljno oporavljenog Moisesa Rijeci nasušno nedostaje kreacija, ideja, nešto što će otvoriti protivnika i omogućiti više prostora za stvaranje opasnosti pred golom. Nakon vodstva poslije prvih 45 minuta, prvi dio nastavka bio je za zaborav, a gostujući strateg Kopić pogodio je s izmjenom, uvevši Arapa koji je donio bod gostima u 71. minuti. Imala je Rijeka čak i meč-loptu, u sudačkoj nadoknadi Balaj je vratio na 10,11 metara za Jugovića, koji je ispred sebe imao prazna vrata, ali na sveopće razočaranje domaćih navijača, Osječanin promašuje nemoguće. Slaven je tako u svojem prvom gostovanju na Rujevici uzeo vrijedan bod.

Prvo poluvrijeme ponudilo je zanimljiv i otvoren nogomet, zahvaljujući i činjenici da Slaven Belupo nije poput većine momčadi iz HNL-a na Rujevici „parkirao autobus“, čekajući priliku iz kakve polukontre. Farmaceuti su se jasno došli nadigravati, što je otvaralo više prostora Bijelima za manevar, ali nisu ni gosti bili bezopasni. Kek je na teren izveo isti sastav koji je u utorak eliminirao Lokomotivu iz Kupa u Kranjčevićevoj, a većina opasnosti dolazila je od ponajboljeg Rijekinog igrača ove jeseni, Marina Tomasova. Izveo je zadarski veznjak „skraćeni korner“ u devetoj minuti, Bezjak na prvoj vratnici glavom prenio loptu do Moisesa, koji pogađa vratnicu, a odbijanac s dva, tri metra ispred Galovića u mrežu ne uspijeva gurnuti Samardžić. Udarci Sharbinija (12') i Tomasova (14') nisu previše ugrozili vrata gostiju, koji su prvi put zaprijetili u 18. minuti. Ejupi je ubačenu loptu s lijeve strane spustio za Brleka, ali Slavenov veznjak s 15 metara ljevicom puca neprecizno.

Armada zazivala Kantridu – Nedugo nakon vodećeg pogotka pripadnici Armade na istoku su otkrili koreografiju s porukom: „Jedna himna, jedan stadion, do Kantride nek se čuje – Rijeka šampion“. Iz toga se dalo isčitati nekoliko želja riječkih navijača, jasno, konačno borba Rijeke za titulu, ali i povratak pod legendarne stijene Kantride, što je Armada kasnijim povicima „Kantrida, Kantrida...“ dala do znanja. U 61. minuti također s istoka osvanula je poruka „Plava i bijela dio su svetog dresa, a za druge boje tu nema mjesta“, što je vjerojatno Armadina reakcija na četvrtu garnituru dresova Rijeke, ljubičaste boje s motivom morčića.

Već sljedeća akcija pred gostujućim golom donijela je vodstvo Riječanima. Bezjak je u 25. minuti leđima okrenut golu primio jednu visoku loptu iz riječke obrane, dobro se okrenuo i vidio utrčavanje Tomasova po desnom krilu. Slovenski napadač gurnuo je Tomasova u idealnu poziciju iza visoko postavljene koprivničke obrane, a ovaj desnom nogom šalje loptu ispod nemoćnog Rozmana – 1:0. Svoj udarac nedugo zatim isprobao je i Ivan Močinić (31'), a sljedeće dvije prilike režirali su Koprivničani. I to nimalo bezazlene! Mitrović je u 34. u posljednji trenutak klizećim startom na petercu očistio loptu Crepulje namijenjenu Ejupiju, a tri minute kasnije sam je Crepulja imao idealnu situaciju za izjednačenje. Brlek je centrirao s desnog krila, prebacio loptu skroz na drugu vratnicu, a ondje „sam kao duh“ Crepulja odlično gađa glavom, ali još boljom intervencijom svoju mrežu čuva Ivan Vargić, izvadivši loptu koju su mnogi već vidjeli u golu.

Dobrih 20 minuta u drugom dijelu nije se događalo ništa zanimljivo na terenu, a ni na tribinama, osim što je publika ispod krova u 60. minuti pljeskom ispratila izlazak Anasa Sharbinija, sakrivši zvižduke koji su dopirali s istoka. Oko bivšeg riječkog kapetana, njegovog ponašanja na terenu i izvan njega, prikazane igre, još uvijek vladaju podijeljena mišljenja. U 66. minuti ponovno se zatresla mreža, ali samo njezin vanjski dio. U kontru je Tomasova lijepom loptom izbacio Moises, strijelac prvog gola ovog je puta bio na svojoj jačoj, lijevoj nozi, ali nije bio dovoljno precizan.

I onda, u 71. minuti neopreznost u riječkoj obrani Farmaceuti su iskoristili za izjednačenje. Predugo je lopta bila u domaćem kaznenom prostoru, Savić je napravio nered, a nakon što se odbila, Maleš je loptu nespretno glavom prebacio na drugu vratnicu, gdje je sam ostao Arap i samo sedam minuta nakon ulaska na teren matirao Vargića – 1:1. Nakon toga krenula je panična domaća potraga za pobjedonosnim pogotkom, što je otvorilo i prostor gostima. Ozobić je nakon kontre u 86. minuti pucao s ruba šesnaesterca, ali pronašao samo blok domaće obrane. Snage za više od remija u riječkim redovima nije bilo, Slaven je na kraju zasluženo uzeo bod s Rujevice.