20:46 / 01.04.2015.

Autor: Ivan Dorian Molnar

Pogodak u sridu: Kvarner 2010 „zaledio“ Alkar na -31

Košarkaši Kvarnera 2010 s uvjerljivih su 97:66 svladali sinjski Alkar i upisali prvu pobjedu u ovosezonskom izdanju Lige za prvaka.

Ni oni najveći kroničari A-1 lige ne pamte kada je Kvarner 2010 svladao tradicionalno neugodni Alkar s čak 31 košem razlike! Upravo se to dogodilo u prvom kolu Lige za prvaka u Centru Zamet, gdje su se susrele momčadi koje su proteklog tjedna poražene od hrvatskog prvaka Cedevite. Kvarner je izgubio s 12, Sinjani su stradali s čak 53, a u međusobnom ogledu i rezultatski se potvrdila ta razlika. Jedan ubačaj nedostajao je Riječanima da dostignu „Vitamine“...Gosti su „izrešetani“ ozljedama stigli u Rijeku, bez Slavka ModrićaNikole Gaurine i Antonija Bilića nisu objektivno ni mogli tražiti više. Bilo je samo pitanje vremena kada će se Kvarner odvojiti i odvesti susret u mirne vode.

Liga za prvaka – 1. kolo: KVARNER 2010 – ALKAR 97:66 (29:20, 13:12, 29:16, 26:18). Rijeka, Centar Zamet. Gledatelja: 200. Suci: Alfred Jovović (Velika Gorica), Goran Rogić (Zagreb), Denis Hadžić (Pula). KVARNER 2010: Stipčić 13, Veljačić 11, Čakarun 16, Jambrović, Cinac 16, Kučan 3, Konjević 14, Olivari 2, Jurković, Kalpić 11, Šamanić, Štemberger 11. Trener: Marijan Mance. ALKAR: Jo. Boban 4, M. Modrić 4, Pavić, Vitali 9, Ju. Boban 11, Krstanović 11, Žitko 5, Svalina, Perajica 15, Kanaet 7. Trener: Damir Milačić. Slobodna bacanja: Kvarner 2010 (11-18), Alkar (12-21). Trice: Kvarner 2010 (10-20), Alkar (4-17). Skokovi: Kvarner 2010 (26), Alkar (35). Osobne pogreške: Kvarner (22), Alkar (20).

Međutim, nije sve ukazivalo na katastrofu Alkara od samog početka. Riječani su otvorili utakmicu u grču, uz sporiji protok lopte i izuzetnu inferiornost u skoku. Sinjani su hvatali više lopti u napadu od domaćih ukupno, što je zabrinulo trenera Kvarnera Marijana Mancea. Svjestan slabijeg ulaska u susret bio je nakon susreta i krilni centar Marjan Čakarun, koji je u uvjerljivu pobjedu ugradio 16 koševa.

Sretan sam zbog pobjede, uspjeli smo pobijediti Sinjane, koji su nezgodna momčad. Ušli smo dosta  rezervirano u prvom poluvremenu, što nam se vratilo kroz taj broj skokova. Međutim, u nastavku smo pokazali svoje pravo lice. Ne bih izdvajao pojedince, cijela ekipa odigrala je vrlo dobro, imali smo sedam igrača s dvocifrenim brojem koševa i demonstrirali smo dobru timsku igru, rekao je Čakarun.

Nakon početnih 7:2 za goste, prvo vodstvo Riječani su ostvarili sredinom prve četvrtine. U dinamičnoj prvoj dionici istaknuo se Čakarun s 10 koševa, a Kvarner je ubacio čak 29 poena krhkim Sinjanima. Ubrzo je prednost narasla i na dvocifrenu razliku, a u nastavku se domaćima skroz otvorilo. Stala je realizacija Perajice u reketu, koji je koliko-toliko držao goste u igri, a Kvarnerov vanjski šut je proradio.

Iz svih pozicija zabijali su ŠtembergerKonjević  i Stipčić, prodoran je bio vižljasti playmaker Veljačić, a solidne je brojke (11 koševa i dva skoka za 16 minuta) ubilježio mladi Franko Kalpić u svojem drugom nastupu za Kvarner. Uz to, Alkar je „prosuo“ čak 29 lopti, a rezultatska neizvjesnost nestala je sredinom treće četvrtine, kada je prednost domaćih narasla na više od 20 koševa. Na kraju, indisponirani gosti mogu biti zadovoljni sa „samo“ minus 31, a Kvarner 2010 ostvario je svoj cilj. Ubilježio premijernu pobjedu u ovosezonskoj Ligi za prvaka uoči neugodnog gostovanja u Trnskom kod Zagreba ove subote.