Riječani potopili Olimpiju

22.06.2013.

20:43

Autor: Korado Vujnović

Teško se oteti dojmu da je ionako visoka pobjeda s 4:0, sudeći po viđenom, mogla biti i uvjerljivija.

Susret, koji je kasnio zbog divljačkog ispada navijača Olimpije, započeo je minutom šutnje u spomen na jučer preminulog bivšeg igrača bijelih Alena Pamića. Poslao je Matjaž Kek na prvi ozbiljniji ogled ovih priprema, u formaciji 4-4-2 Vargića na golu, Tomečaka, Kneževića, Marića i Bertošu kao zadnnu četvorku, Jugovića, Zlomislića, Maleša i Sharbinija u sredini terena te Benka i Ajayia u vrhu napada.

Nakon nekoliko miroljubivih uvodnih minuta, prvi prijete bijeli. S desne je strane ubacio Tomečak, Sharbini s nekoliko metara pogađa vratnicu. Prvu od svoje dvije prigode Olimpija je imala u 13'. Zeba dubinskom loptom pronalazi Valenčića, njegov udarac s desetak metara Vargić sjajno brani. U 14' prva u nizu majstorija Sharbinija, koji se tijekom prvoga dijela na trenutke poigravao s protivničkom obranom. Prošao je Sharbini po lijevoj strani, promiješao protivničku obranu, njegov udarac u situaciji jedan na jedan slovenski vratar odbija u korner.

Iz udarca iz kuta bijeli su poveli. Ubacio je Sharbini, a najviši u skoku bio je Knežević i glavom s nekoliko metara pogodio mrežu. U 24' još se jednom Sharbini poigrao s obranom Olimpije. Ponovno vratar Džafić refleksnom reakcijom sprečava siguran pogodak. U 29' već je 2:0. Ajayi sjajno pronalazi Benka koji izlazi sam ispred Džafića te efektno lob udarcem pogađa mrežu. Posljednja prigoda prvoga dijela pripala je Ljubljančanima. Ubacio je Jović, Delmea s nekoliko metara nogom puca za malo pokraj gola. Otišlo se na odmor s prednošću od dva gola iako je vodstvo moglo biti i uvjerljivije. Djelovali su bijeli zrelije, sigurni u obrani, opasni u otvaranju prema naprijed, smireno su i s lakoćom su izlazili na kraj s protivnikom. Pri tome se teško oteti dojmu da su prvih 45 minuta odradili s pola sage.

Početkom nastavka slovenska momčad preuzima inicijativu. Pripomogle su tome brojne izmjene koje je napravio Kek, ali i  njegov kolega na drugoj strani kojem je  sigurno laknulo u 50' kada je iz igre izašao Sharbini. Iz jalovih napada Olimpije izrodila se prigoda tek nakon prekida. U 63' nakon udarca iz kuta Etame s nekoliko metara puca neometan pokraj gola.

Nakon toga ponovno bijeli preuzimaju konce igre u svoje ruke. Obrana Olimpije popustila je po treći put u 72'. Po desnoj je strani prošao Brezovec, ubacio, a Kvržić s desetak metara nogom pogodio sam kut Džafićeva gola. Samo minutu kasnije ponovno je izigrana obrana slovenske momčadi. Alispahić i Pilčić pripremili su prigodu za Borasa, čiji udarac u posljednji trenutak blokira Delmea. Točku na i stavio je Alispahić tri minute prije kraja. Po desnoj je strani prošao Kvržić, izbacio čuvara iz igre i na rubu kaznenog prostora pronašao Alispahića. Odmjeren udarac završio je uz samu vratnicu.

Pokazali su bijeli protiv sudionika 2. pretkola Eurolige moć. Posebno veseli širina klupe i činjenica da su „rezerve“  u posljednjih pola sata odigrale ozbiljno i razigrano pa su nogometaši Olimpije na momente djelovali izgubljeno poput niželigaške momčadi.