Riječani potopili velške amatere

18.07.2013.

23:39

Autor: Korado Vujnović

Svladali su Riječani amatere iz Walesa s 5:0 i već nakon prvog dvoboja osigurali nastup u trećem pretkolu Europa lige.

Predviđanja su se obistinila. Momčad Prestatyn Towna nije mogla parirati Riječanima u niti jednom segmentu nogometne igre. Otvorio je trener bijelih Matjaž Kek utakmicu s Borasom na poziciji desnog i pomalo iznenađujuće, Tomečakom na poziciji lijevog braniča, s Benkom u vrhu napada.

Prva je prigoda pripala gostima. Nakon ubačaja Stephensa iz slobodnog udarca Parker puca glavom s ruba peterca, Vargić sjajnom reakcijom vadi ispod grede. U 7' prva prigoda bijelih. Nakon ubačaja Maleša, Benko s desetak metara puca pokraj gola. Minutu kasnije nova velika prigoda. Nakon prodora i povratne lopte Borasa, Alispahić s nekoliko metara neometan pogađa vratnicu.

Bijeli do prvog pogotka dolaze u 19'. Ubacio je Tomečak, Benko glavom s nekoliko metara rutinirano pogađa mrežu. Četiri minute kasnije još je jednom precizan Benko. Asistent je Jugović, a Benko ponovno glavom uz pomoć vratnice pogađa malu mrežicu. Svoju drugu i posljednju prigodu gosti su imali u 27'. Nakon udarca iz kuta, Davies je na prvoj vratnici glavom prenio loptu, natrčao je Stephens i s desetak metara neometan pucao za malo pored gola. Do kraja prvoga dijela, u igri na jedna gol, dobre prigode nisu iskoristili danas odlični Borasi Alispahić.

Atmosfera na Kantridi ostavila je snažan dojam na goste. Liječnik velške momčadi u jednom je trenutku izvadio mobitel iz džepa i s klupe snimao raspjevanu Armadu na zapadnoj tribini.

U nastavku Kek umjesto Alispahića u igru uvodi Krstanovića, nešto kasnije i Zlomislića. Gosti, koji su sve teže pratili ritam utakmice, ne uspijevaju iznijeti loptu iz svoje polovice. Bedem pred gostujućim vratima popustio je u 60'. Nakon ubačaja Borasa još je jednom spretan Benko, glavom s nekoliko metara pogađa za hat-trick. Samo minutu kasnije nakon dobre akcije Ajayija, Benko s metra pokušava loptu ugurati u gol, Hayes u posljednjem trenutku čisti s crte.

U 67' već je 4:0. Pucao je Jugović nakon kombinacije s Benkom s 20-tak metara. Lopta je na putu do gola dirala nekoga iz gostujuće obrane i prevarila vratara Robertsa. U 74' još su jednom bijeli pogodili vratnicu. Nakon povratne lopte Čuline, s ruba kaznenog prostora pucao je Brezovec. U 85' prekrasan pogodak Zlomislića. Izbijenu loptu iz gostujućeg šesnaesterca primio je Zlomislić, naciljao i pogodio sam desni kut. U posljednjoj minuti lijepu je prigodu imao Čulina. Našao se oči u oči s gostujućim vratarom, ali je pucao pokraj gola.

Još jedna uvjerljiva pobjeda omogućava bijelima za sedam dana ugodan izlet u Wales. Dosljedni sebi ostali su riječki navijači. Njih oko 9 tisuća stvorilo je na tribinama atmosferu, koja će ostati u sjećanju. Ne samo fasciniranim gostima.

Nakon susreta gostujući igrač i trener Niel Gibson nije bio od velikih riječi.

Nema se tu puno za reći. Pobijedila je bolja momčad. Igrali smo do kraja koliko smo mogli, ali Rijeka je kvalitetnija momčad, rekao je Gibson, koji je tri minute prije kraja napravio zamjenu vratara. Nije tu njegovu odluku sportski primio Roberts, koji je vidno ljutit napustio teren i mjesto ustupio Hill-Duntu.

Dunt je bio naš vratar posljednjih devet sezona i pružio sam mu prilku da osjeti malo atmosferu europske utakmice, pojasnio je Gibson.

Kek je s druge strane zadovoljan rezultatom analize ostavio za svlačionicu.

Očekivana pobjeda i dovoljno visoka da mirno putujemo na uzvrat. Imamo tri dana vremena za oporavak i regeneraciju te pripremu za slijedeću utakmicu. Danas sam vidio stvari koje su bile dobre, ali bilo je i onih koje nisu bile dobre. Život ide dalje, pred stručnim stožerom i upravom kluba zadatak je da se dobro pripremimo za utakmicu u Splitu. Vjerujem da su navijači, koji su večeras bili posebni, vidjeli nešto od dobrog nogometa, posebno u nastavku. Vidjeli su da igrači uživaju u nogometu, u nadigravanju. Ja sam u drugom poluvremenu sjeo i gledao. Ima tu grešaka i bit će težih utakmica u kojima ćemo morati kopati. Brezovec je dobio bespotrebno žuti karton, ali znamo kakav je on, a takav je kakav je. Čestitam i gostima, ostavili su korektan dojam i želim im puno uspjeha u njihovom prvenstvu, završio je Kek.