Rijeka dvominutnim preokretom do slavlja na Poljudu!

18.04.2015.

19:11

Autor: Iz Splita Ivan Dorian Molnar

Hajduk je poveo pogotkom Tudora krajem prvog dijela i većinu susreta bio bolja momčad. Međutim, u rasponu od 80. do 82. minute Rijeka je pogocima Tomečaka i Vešovića stigla do pobjede na Poljudu, u 123. Jadranskom derbiju.

Igrala se 80. minuta kada je dubinskom loptom Anas Sharbini prebacio cijelu Hajdukovu obranu, a iz drugog plana iza leđa ubacio se Ivan Tomečak. Desni bek Rijeke mirno je primio loptu i neometano iskosa sa sedam metara poslao loptu ispod splitskog vratara Grbića. Nisu se Splićani ni snašli, već u sljedećoj akciji ponovno je glavni akter bio Tomečak, s desne strane poslije lijepog prodora poslao je loptu na dva, tri metra od gola domaćina, a natrčali Vešović je pospremio ispod grede za preokret! Do te minute Rijeka nije stvorila nijednu izglednu priliku. Hajduk je većinu susreta bio bolja momčad, propustio nekoliko stopostotnih prilika, ali nogomet se još jednom pokazao igra u kojoj je „sve moguće“.  Kao što kaže ona stara „Kad ne zabiješ, primiš.“. I zaista, nakon koliko-toliko solidnog početka, Bijeli su bili u podređenoj poziciji, a Hajduk je dominaciju u prvom dijelu potvrdio pogotkom Tudora nakon zbunjenosti riječke obrane. Ipak, oko 300 navijača Rijeke pristiglih na Poljud veselili su se novoj pobjedi svojih ljubimaca, a Matjaž Kek u devetom susretu protiv Hajduka ostvario je petu pobjedu (uz četiri remija). Rijeka je ovim „trobodom“ i matematički osigurala nastup u Europskoj ligi iduće sezone, za što će se Hajduk još itekako morati pomučiti.

Prva HNL – 29. kolo: HAJDUK – RIJEKA 1:2 (1:0). Split, Stadion Poljud. Gledatelja: 7000. Sudac: Dalibor Mlakar (Zagreb). Strijelci: 1:0 Tudor 44', 1:1 Tomečak 80', 1:2 Vešović 82'. Žuti kartoni: Gotal, Milović, Gurbanov (Hajduk). HAJDUK: Grbić – Mikanović, Nižić, Milović, Jozinović – Caktaš, Juranović – Tudor (od 61' Bašić), Vlašić, Gotal (od 72' Gurbanov) – Milevskyi (od 86' Maglica). RIJEKA:  Vargić – Tomečak, Samardžić, Mitrović, Leovac – Radošević (od 70' Vešović), Bradarić – Jugović, Mišić (od 54' Močinić), Sharbini – Ivančić (od 54' Tomasov).

Matjaž Kek na Poljudu je bio lišen usluga ozlijeđenih napadača Balaja i Hristova, kao i Španjolca Alexa. U špici je osvanuo Ivančić, koji se i nije naigrao. „Nevidljiv“ je u prvom dijelu bio i Anas Sharbini, uz kojeg su ofenzivni trojac činili Jugović i Mišić. S druge strane, u svojoj ovosezonskoj premijeri na klupi Hajduka Goran Vučević nije mogao računati na Kalinića, Balića, Sušića i Vršajevića, kao ni na Maloču, koji je degradiran u „B“ momčad. Dosadašnji sportski direktor Splićana na teren je poslao trojicu debitanata, vratara Grbića te veznjake Juranovića i Tudora. Upravo je potonji vodećim pogotkom u 44. minuti okrunio Hajdukovu bolju igru u prvom dijelu. Mogao je 20-godišnji Tudor zatresti mrežu i ranije, ali promašio je prazna vrata nakon što je zaobišao Vargića uslijed velike pogreške Mitrovića u 30. minuti.

Rijeka je dobro stajala na terenu prvih 10, 15 minuta, a onda je Hajduk preuzeo terensku inicijativu. Središnji red Bijelih djelovao je na početku kompaktno, dok su Splićani bili visoko postavljeni i postupno dozvoljavali gostima sve manje prostora. Momčad Matjaža Keka u prvih 45 minuta nije stvorila nijednu ozbiljniju priliku (bez udarca u okvir). Jedini udarac Riječani su uputili u 24. minuti, ali Bradarić je poslao loptu visoko preko gola.

Minutu kasnije počeli su sijevati napadi pred vratima Vargića. Riječki čuvar mreže prvo je uspio zatvoriti kut Tudoru, koji ga je zaobišao  po desnoj strani. Pet minuta kasnije mladi veznjak promašio je prazna vrata (katastrofalno loše vraćanje glavom Mitrovića prema Vargiću), a u akciji ranije Gotal je s 20 metara poslao loptu malo pokraj vratnice nakon dodavanja aktivnog Vlašića. Rijeka je pokušala kontrom nešto napraviti, u 40. minuti gosti su tražili i kazneni udarac. Mikanović je u šesnaestercu bio u duelu s Jugovićem, ruke su bile malo na leđima, ali sudac Mlakar nije se oglasio. I onda je Hajduk još više pritisnuo, prvo je nakon kornera u 43. Caktaš zatresao vratnicu nakon kornera, a minutu kasnije za Bijele više nije bilo spasa. Ponovno je Hajduk izveo udarac iz kuta s desne strane, lopta se od gostujućih braniča odbila u gredu, a Fran Tudor se najbolje snašao i „s poda“ glavom poslao loptu u mrežu za 1:0, iskupivši se za raniji promašaj.

U nastavku je Rijeka i dalje djelovala prilično bezopasno, bez ozbiljnijeg približavanja domaćim vratima. Ono što je najviše moglo brinuti Matjaža Keka je veliki broj pogrešaka u obrani, iz kojih su se izrodile prilike Splićana. U 64. minuti Leovac je prekratko vratio za Vargića, koji u posljednji trenutak otklanja opasnost ispred natrčalog Vlašića. Deset minuta kasnije Bašić je ubacio s desne strane, Gurbanov idealno poslužio Milevskog na petercu, koji nakon jednog „lažnjaka“ dobro puca, ali Vargić refleksno brani i spašava Rijeku. Prva prijetnja Riječana u nastavku, možda i najbolja u cijeloj utakmici do tada stigla je u 78. minuti, kada je Sharbini s 20 metara iskosa dobro potegnuo, a lopta prohujala malo pokraj lijeve Grbićeve vratnice.

I onda je uslijedio „blitzkrieg“ Bijelih. Tomečak je primio dubinsku loptu Sharbinija u 80. minuti i mirno prizemnim udarcem zatresao mrežu za izjednačenje, a dvije minute kasnije asistirao je Vešoviću, koji pogađa s tri metra za potpuni preokret i veliko slavlje Rijeke na Poljudu. Pred Bijelima je sada najvažnija utakmica sezone, u srijedu na Kantridi u uzvratu polufinala Kupa gostuje Dinamo.