18:36 / 07.02.2017.

Autor: Korado Vujnović

Rijeka osvojila Atlantic cup, u finalu uvjerljivo svladan Jablonec

U utakmici s dva različita poluvremena, siromašnim prvim i sjajnim drugim, uvjerljivo su Bijeli s 3:0 svladali češkog prvoligaša Jablonec i osvojili ovogodišnje izdanje Atlantic cupa, ne primivši tijekom turnira niti jedan pogodak.

RIJEKA - JABLONEC 3:0 (0:0)

STRIJELCI: 1:0 Gavranović 50’; 2:0 Gorgon 70’; 3:0 Črnic 79’

RIJEKA: Prskalo - Ristovski, Elez, Šofranac, Zuta (od 84’ Martić) - Bradarić, Mišić (od 84’ Čanađija) - Gorgon, Andrijašević (od 63’ Črnic), Matei (od 46’ Vešović) - Gavranović (od 78’ Maleš)

JABLONEC: Hruby - Masopust, Pernica, Hubschman, Zeleny (od 63’ Mihalik) - Diviš (od 68’ Janković), Pospišil (od 68’ Travnik), Jiraček (od 68’ Kubista), Hanousek - Mehanović (od 63’ Považanec) , Doležal

U dvoboj koji je, između ostalog, na početku sezone poslužio kao dobar trening podizanja trofeja, ušao je Matjaž Kek bez većih iznenađenja u startnoj postavi. Na klupi je zbog upale srednjeg uha ostao Vešović, od prve minute zaigrao je na ovim pripremama raspoloženi Matei. Otvorila je utakmicu Kekova momčad s dvije dobre prigode. U 6’ Andrijašević je prebacio zadnju liniju protivničke obrane, Gavranović izbjegao zaleđe i izašao oči u oči s češkim vratarom. Napustio je Hruby svoj gol, skratio kut i obranio pokušaj riječkog napadača. Nepunih 30-tak sekundi kasnije u sličnoj je situaciji Andrijašević. Hubschman i Pernica u posljednji trenutak zajedničkim snagama uspijevaju blokirati udarac. U 18’ nova prijetnja Bijelih. Matei je izveo udarac iz kuta, a Gorgon s osam metara udarcem glavom pogađa gredu. I tu je prvo poluvrijeme, što se uzbuđenja tiče završilo. Izuzme li se nespretna reakcija Diviša u 38’, u potencijalno izglednoj situaciji, sve ostalo je, uz laganu inicijativu Jabloneca, za potpuni zaborav.  Ostaje činjenica da je desetoplasirana momčad češke lige na odmor otišla ne uputivši ozbiljniji udarac prema Prskalovom golu.

PNastavak donosi sasvim drugačiju sliku. Nakon 40-tak sekundi u prigodi je Vešović koji je zamijenio Mateija. Snažno je pucao crnogorski reprezentativac s 18 metara, Hruby dobro brani. Dvije minute kasnije, Vešovoć šalje povratnu loptu u protivnički peterac, nespretni Masopust skreće je u vlastiti gol, no još jednom je na mjestu Hruby. U 50’ su Riječani kapitalizirali bolju igru i zasluženo došli do vodstva. S lijeve je strane ubacio Gorgon, Vešović na visini druge vratnice vratio oštru loptu u peterac, uklizao je Gavranović i s tri metra pospremio je u gol. U 58’ još jedna dobra prigoda za Kekovu momčad. Akciju Gorgona i Gavranovića završava Bradarić udarcem s ruba kaznenog prostora, no nedotajalo je siline i preciznosti pa je Hruby otklonio opasnost bez većih problema. U 68’ Črnic daje za Vešovića, čiji pokušaj s desetak metara iskosa s lijeve strane Hruby brani.

No dvije minute kasnije ni večeras odlični češki vratar nije mogao pomoći svojoj momčadi. Još je jednom u ulozi asistenta bio Črnic, Gorgon je izbjegao zaleđe, izašao sam pred protivničkog vratara i rutinski ispod njega, s desetak metara, loptu poslao u mrežu. Uslijedio je kraći period igre u kojem je Jablonec preuzeo inicijativu, u nekoliko navrata došli su pred gol Bijelih, ali bez završnog udarca ili prigode.

Odgovor na drugoj strani stigao je vrlo brzo. U 79’ polukontra riječke momčadi. Završava je Črnic preciznim udarcem s lijeve strane u suprotni donji kut za uvjerljivu pobjedu svoje momčadi. I kad je sve bilo odlučeno, u samoj završnici, češka je momčad bila blizu počasnog pogotka. Nije ni tu bila riječ o plodu osmišljene akcije. Považanec je iz slobodnog udarca s 25 metara preko živog zida pogodio vratnicu pa su Bijeli turnir završili bez primljenog pogotka.

Momčad se na Kvarner vraća sutra, a u subotu će na Rujevici protiv slovenskog prvoligaša Domžala odigrati svojevrsnu generalku uoči početka proljetnog dijela prvenstva i gostovanja u Gradskom vrtu.