Rijeka slavila u 115. Jadranskom derbiju

28.04.2013.

21:36

Autor: Korado Vujnović

Odigravši odličnih 45 minuta slavili su Riječani na Poljudu nakon dugih sedam godina i vratili se u borbu za mjesta koja vode u Europu.

Slavili su bijeli u 115. Jadranskom derbiju s 2:1, nakon sjajno odigranog prvog poluvremena u kojem su domaćinu održali lekciju iz modernog nogometa, odigravši smireno i sigurno u obrani s brzim otvaranjima, praveći iz osmišljenih kontranapada probleme domaćoj obrani. Nakon puno kombiniranja proteklog tjedna izveo je Kek startnu jedanaestoricu u formaciji 4-2-3-1 s Alispahićem iza jedinog napadača Benka, s Mujanovićem i Jugovićem na bokovima.

Nakon početnog pritiska domaćina koji nije urodio niti jednom opasnijom situacijom pred riječkim golom, prvu pravu priliku imaju gosti.  U 12' nakon udarca iz kuta Knežević na visini druge vratnice puca nogom, domaći vratar Blažević je savladan, a loptu s crte izbija Oremuš. Samo minutu kasnije po desnoj strani je sjajno prošao Mujanović, u kaznenom prostoru usamljeni su bili Alispahić i Jugović, ali Mujanovićeva povratna lopta je neprecizna.

Bijeli do vodstva dolaze u 21'. U još jednom brzom otvaranju po lijevoj je strani prošao Jugović, došao do korner crte, povratnom loptom pronašao Mujanovića koji prizemnim udarcem pogađa s desetak metara. Nakon prijetnje Stojanovića s ruba kaznenog prostora, nova velika prilika Riječana. Benko izlazi sam pred Blaževića, zaobilazi ga, ali odlazi previše u stranu i prigoda odlazi u nepovrat. U 36' već je 0:2. Benko i Mujanović su kombinirali i izašli sami pred domaćeg središnjeg braniča Milovića. Benko puca, Milović postavlja nogu, a lopta polako ipak ulazi u gol. Mogli su domaćini, ni krivi ni dužni, doći do pogotka u 40'. Nakon udarca iz kuta lopta ispada Manceu, Kouassi puca s desetak metara, ali ne pogađa prazna vrata.

U nastavak Splićani ulaze agresivnije s željom da što prije postignu pogodak. U 51' dobra prigoda za Vukovića. Njegov udarac s desetak metara u posljednji trenutak blokira Knežević. Dvije minute kasnije domaćini dolaze do pogotka. Slabo je reagirala bijela obrana, pucao je Sušić s ruba kaznenog prostora i pogodio Manceov donji desni kut. Pokušavaju domaćini stvoriti pritisak, igra se uglavnom na riječkoj polovici, a dobru prigodu propušta Jozinović u 61'. Prevario je Marića i s nekoliko metara uputio udarac, koji Mance sjajno brani.

Slijedi period igre u kojem su domaćini imali inicijativu, ali bez izglednijih prigoda. Sve do 78' kad je zaboravljeni Jozinović, neometan pucao s desetak metara iskosa s lijeve strane i pogodio gredu. Bez većih su problema bijeli izlazili na kraj sa stihijskim napadima domaćina. Tek je u 89' Kiš imao dobru prigodu, njegov udarac uspio je blokirati Neretljak.

Po treći put ove sezone nogometaši Rijeke iznenadili su sve kad se od njih to najmanje očekivalo. Već otpisani u borbi za Europu, odigrali su prvo poluvrijeme na visokoj razini što im je bilo dovoljno za osvajanje tri boda. Bijeli su na tablici preskočili Hajduk i Split te će u preostala četiri kola sami odlučivati o svojoj Euro sudbini.

Nakon utakmice, vidno zadovoljan je pred novinare izašao trener bijelih Matjaž Kek.

Prije svega želim čestitati igračima na svemu što su večeras pokazali. Bila je ovo neizvjesna utakmica s puno emocija, kao i uvijek u Jadranskom derbiju. Odigrali smo dobro prvo poluvrijeme, a onda su nam u nastavku proradile emocije. Treba imati znanja i iskustva za zadržati 2:0 vodstvo na Poljudu. Previše smo inicijative prepustili Hajduku. Nije se lako vratiti nakon šoka zbog primljenog pogotka, ali uspjeli smo. Čestitke u ime stručnog stožera i igrača želim uputiti našim navijačima. Riječ je o velikom rivalstvu i ovo je samim time velika pobjeda i znamo koliko im to znači. K tome nas još vraća i u borbu za Europu. Izostanak Cesarca dao nam je priliku da zgusnemo srednji red i dobro smo se pripremili na agresivnu igru protivnika. Neki su nas već otpisali u borbi za Europu. Ali mi smo se vratili. Bit će neizvjesno do samoga kraja. Tu je još i finale kupa koje će sigurno potrošiti Lokomotivu i Hajduk. Treba tu biti mudar i pametan, ali i imati i dužu klupu. Svi želimo u Europu, ali ne znam je li dobro da idemo nespremni. O suđenju ne bih govorio. Što god mi pričali nitko nas ne sluša. Pogledat ću snimku u miru i korektno zatim prokomentirati, završio je Kek.

Domaći trener Mišo Krstičević svojoj momčadi nije imao puno za prigovorit.

Nikada nije lijepo kad se izgubi na Poljudu. Otvorili smo dobro utakmicu, prvi dio prvog poluvremena odigrali dobro. Onda smo pali, loše izgledali i primili golove. U nastavku smo tražili pogotke, ali nismo uspjeli. Imamo puno oporavljenika koji još nisu spremni, poput Jozinovića i Andrijaševića, koji ne mogu odigrati cijelu utakmicu. Imamo problema igrati na Poljudu, ne znamo se nositi s pritiskom pa prokockamo puno prigoda. Do zadnjega kola neće se znati konačan poredak.  Rijeka je ovom pobjedom preskočila nas i Split, a svi su ih otpisali. To je nogomet, rekao je Krstičević.