22:08 / 25.04.2017.

Šampionska Rijeka pobjedila Osijek i pobjegla Dinamu na plus osam

Nogometaši Rijeke sjajnom su predstavom na Rujevici slavili protiv Osijeka s 2:0 i nakon novog Dinamovog poraza prvom pratitelju pobjegli na velikih osam bodova prednosti. Iako su se Bijeli ponovno pošteno ispromašivali bili su precizni s bijele točke i stavili jednu ruku na naslov prvaka Hrvatske.

RIJEKA - OSIJEK 2:0

Strijelci: 1:0 Bezjak 11’ (11m), 2:0 Andrijašević 89’ (11m)

RIJEKA: Prskalo - Zuta, Župarić, Elez, Ristovski - Mišić, Bradarić - Bezjak (od 74’ Črnic), Andrijašević, Vešović (od 90’ Čanađija) - Gavranović (od 85’ Maleš)

OSIJEK: Malenica - Barišić, Barać, Lesjak, Matas (od 31’ Grgić) - Škorić, Lukić, Mioč (od 66’ Knežević) - Perošević, Ejupi, Boban (od 66’ Pušić)

Gledatelja: 5072

Samo četiri dana nakon gostovanja u Puli Bijeli su na Rujevici u 30. kolu domaćeg prvenstva dočekali Osijek. Trener Bijelih Matjaž Kek izveo je sastav sa samo jednom promjenom u odnosu na subotu. Umjesto ozlijeđenog Gorgona od prve minute je u vrhu napada krenuo Gavranović.

I krenuo je sjajno. U 2. minuti ubačaj Vešovića pronalazi glavu švicarskog napadača koji puca malo pored lijeve vratnice. Odmah u idućem napadu ponovno je u akciji Gavranović, ali njegov udarac odbijen od bloka odlazi malo iznad grede. Nastavila je Rijeka sa velikim pritiskom na početku utakmice.

U 5’ iskosa s ruba kaznenog prostora puca Mišić, od svega nakraju samo korner. U 9’ Zuta u šesnaestercu pronalazi Gavranovića koji se spetljao ali uspio loptu gurnuti do Andrijaševića čiji udarac završava u rukama Malenice. I onda minutu kasnije Rijeka je naplatila silan pritisak u otvaranju dvoboja. Vešović je ubacio na drugu vratnicu gdje pokušaj Bezjaka rukama zaustavlja Matas, a glavni sudac Igor Križarić pokazuje na bijelu točku. Siguran realizator najstrože kazne bio je Roman Bezjak za veliko slavlje na Rujevici.

U 14’ prvi pokušaj gostiju. Pucao je Mioč ali bez opasnosti za gol Prskala. U 18’ ponovno prijeti Osijek. Barišić je prošao po lijevoj strani, na deset metara pronašao usamljenog Bobana koji puca preko gola. U 22’ Mišić s dvadesetak metara cilja donji lijevi kut ali ne pogađa. U 25’ Mišić iz slobodnog udarca pronalazi Vešovića na prvoj vratnici čiji udarac glavom završava izvan okvira gola.

U 30’ velika prilika za Bijele. Bezjak je ostavio na udarac Gavranoviću koji silovitim udarcem trese gredu. U nastavku akcije pokušava i Vešović no od svega samo udarac iz kuta. U 34’ Bezjak ponovno sjajno podvaljuje Gavranoviću koji je opet neprecizan. U 40’ u centru pažnje opet je Gavranović koji s ruba kaznenog prostora po drugi put večeras trese gredu.

U posljednjoj minuti prvoga dijela Osijek je ostao s igračem manje. Nakon starta na Bradariću na sredini terena, Ejupi zarađuje drugi žuti karton pa će gosti u nastavak s desetoricom. Rijeka potpuno dominantna u prvih 45 minuta i zapravo je čudo kako je samo jedan pogodak razlike na semaforu.

Prva šansa u nastavku pripala je Bijelima. Gavranović je sjajno asistirao Andrijaševiću koji sa pet metara puca ravno u Malenicu. U 50’ s desne strane svoj udarac iskušava i Ristovski, bezopasno za vratara gostiju. U 63’ s lijeve strane Zuta puca neprecizno pored vrata pa Malenica nije morao intervenirati. U 67’ nakon Mišićevog ubačaja iz kuta Andrijašević na drugoj stativi glavom puca pored gola.

Minutu kasnije Franko krade loptu Barišiću ali puca izravno u Malenicu koji loptu skreće u korner. U 74’ brza kontra Bijelih, Črnic koji je tek ušao sjurio se prema gostujućim vratima ali pucao jako slabo. Nakon toga dugo dugo ništa, sve do 89. minute kada Bijeli potvrđuju tri boda.

Vešović je povukao kontru, u kaznenom prostoru ruši ga Barać i Križarić drugi put pokazuje na bijelu točku. Siguran izvođač bio je prvi strijelac lige Franko Andrijašević i slavlje na Rujevici moglo je početi. Rijeka nakon 30. kola ima osam bodova više od Dinama i moralo bi se dogoditi čudo u zadnjih šest kola da Rijeka prvi puta u svojoj povijesti ne postane prvak Hrvatske.