Slaven Belupo odnio bod s Kantride

01.12.2013.

20:33

Autor: Korado Vujnović/Ivan Dorian Molnar

Rijeka i Slaven Belupo remijem na Kantridi zaključili su 18. kolo 1.HNL. Konačan rezultat je 2:2, Koprivničani su dvaput vodili, ali Riječane je u igru pogocima vratio Leon Benko.

RIJEKA – SLAVEN BELUPO 2:2

Strijelci: 0:1 Matoš 31'; 1:1 Benko 41; 1:2 Rak 64'; 2:2 Benko 84'

RIJEKA: Vargić – Tomečak, Knežević, Marić, Bertoša (od 79' Mujanović) – Kvržić, Maleš (od 69' Jugović), Močinić, Alispahić (od 68' Sharbini) – Kramarić, Benko

SLAVEN BELUPO: Pelin – Pranjić, Fuštar, Bagarić, Edson – Čanađija, Brlek, Crepulja (od 64' Vugrinec) – Delić (od 87' Purić), Matoš, Rak (od 80' Glavica)

Nakon punih mjesec dana odigrali su nogometaši Rijeke prvenstveni susret. Nakon europskih izazova na Kantridu je stigao Slaven Belupo. Momčad preporođena dolaskom Mladena Frančića odnijela je bod. Dva puta su gosti bili u vodstvu i nisu bili daleko od punog plijena.

Nakon ubačaja Kvržića u 2' i kašnjenja Kramarića i Benka, slijedećih 27 minuta bilo je najdosadnijih ove sezone. Bez prigode pred oba gola. Pokazali su gosti u tom dijelu utakmice da se nisu došli braniti. Sve do 29' čekalo je oko 3000 gledatelja da bi vidjelo slijedeću zanimljivu situaciju. Ubacio je  s lijeve strane Kramarić, a Benko glavom u padu s pet metara uspio uputiti loptu u okvir gola. Pelin sjajno brani. Samo dvije minute kasnije brza kontra gostiju. Brzu i tečnu akciju Raka i Matoša udarcem završava Brlek. U posljednji trenutak omeo ga je Knežević, skrenuvši loptu u korner. Nakon udarca iz kuta gosti su poveli. Izbacila je bijela obrana loptu iz svog kaznenog prostora, natrčao je Matoš i opalio s 23 metra. Lopta je na putu do gola dirala nekoga u šumi igrača, promijenila smjer, prevarila Vargića i odsjela u mreži. Nakon primljenog pogotka odsjekle su se Riječanima noge, a gosti su se rastrčali. U 39' za malo su došli do drugoga gola. Grešku Marića  i Močinića iskoristio je Matoš, ukrao loptu,  pucao s ruba kaznenog prostora i pogodio gredu. Dvije minute kasnije Bijeli uspijevaju izjednačiti. Po desnoj je strani prošao Tomečak i ubacio. Na drugoj vratnici Aispahić loptu vratio u sredinu gdje ju Benko glavom skreće u mrežu.

Nastavak gosti otvaraju velikom prigodom. Pranjić je sa svoje polovice dugom dijagonalom za leđima riječke obrane pronašao Raka, no nije se gostujući napadač najbolje snašao. U izglednoj situaciji pucao je brzopleto pokraj gola. Slijedi period igre u kojem su domaćini imali premoć, ali sve do 59' bez konkretne završnice. Tada je Kramarić sa 16 metara pucao tik uz vratnicu. U 64' gosti su ponovno poveli. Maleš je na 25 metara od svoga gola kao na pladnju poslužio Raka, koji koristi poklon, izlazi sam pred Vargića i mirno pogađa mrežu. Kao i nakon prvoga pogotka gostiju, opet je Bijelima trebalo vremena da dođu k sebi. Ponovno prijete u 71'. Kramarić puca iz voleja s ruba kaznenog prostora, Pelin sjajnom reakcijom vadi loptu iz samog gornjeg desnog kuta. U 78' nova velika prigoda Riječana. Ubacio je Tomečak, Kvržić dirao loptu glavom, a Benko s četiri metra pogodio Pelina u nogu. U 84' još jednom na scenu stupa Benko. Nakon kratkog dodavanja iz kuta, ubacio je Sharbini, na drugoj vratnici najviši je Benko i glavom pokraj Pelina s dva metra pogađa mrežu. Ovim pogotkom, 12. ove sezone, učvrstio se Benko na vrhu liste strijelaca HNL-a. Dvije minute prije kraja pokušao je i Sharbini. Njegov udarac s ruba 16 odlazi za malo pored vratnice.

Trudili su se Bijeli tijekom svih 90 minuta, no noge nisu slušale, glave su ostale u Europi. U osam domaćih susreta ove sezone Riječani su ostvarili samo tri pobjede te pet puta odigrali neodlučeno. Bodovno daleko od gostujućih ostvarenja.

Nakon utakmice, trener gostiju Mladen Frančić djelovao je zadovoljan krajnjim ishodom.

Prije svega želim Rijeci čestitati na ostvarenjima u HNL-u, a posebno na rezultatima u Europi. Rijeka je po mom sudu, nakon Dinama naša najbolja momčad. Znali smo sve o Rijeci i pripremali smo se za ovu utakmicu. Znali smo da teško kod kuće igraju protiv određene formacije. Odradili smo odlično sve što smo se dogovorili. Kad se sve skupa zbroji, igra i ponašanje mojih igrača, rezultat je realan. Mogli su domaćini pobijediti, ali mogli smo i mi. Da smo poveli s 2:0, ne bi primili onaj prvi gol. Da smo na odmor otišli s tom prednošću, ne vjerujem da bi se ovako završilo. Ali protiv momčadi kao što je Rijeka moraš svaku priliku iskoristiti jer inače budeš kažnjen. Na kraju, realan rezultat, završio je Frančić.

Trener Bijelih Matjaž Kek nije skrivao nezadovoljstvo i ljutnju.

Ne mogu biti zadovoljan rezultatom koji je takav kakav je. Realan ili ne, neka svatko sam procijeni. Previše smo darova dijelili večeras. Tek u drugom poluvremenu, kada smo krenuli agresivnije to je bolje izgledalo. Ali pojedinci su nastavili s nonšalantnom igrom i darovima. Gosti su to znali kazniti. Preopušteno smo ušli u utakmicu. Izmjene su donijele bržu i okomitiju igru. Moglo je biti svašta. Mogli smo na kraju pobijediti, ali i izgubiti. Uzeli smo bod, bolje nego da smo izgubili, rekao je Kek.