18:49 / 12.03.2016.

Autor: Ivan Dorian Molnar

Tomasov eurogolom srušio Istru na Drosini,četvrta uzastopna pobjeda Bijelih

Bljesak Tomasova u 52. minuti jedino je što valja izdvojiti iz siromašne i nezanimljive utakmice na Drosini. Po lošem terenu Riječani su uzeli puni plijen, treći put ove sezone svladali Istru i barem na jednu noć zaostajat će dva boda za vodećim Dinamom.

Igrala se 52. minuta susreta u Puli kada je u jednoj naizgled ne previše obećavajućoj akciji Rijeke Matei s lijeve strane progurao loptu do Tomasova u kazneni prostor domaćih. Ponajbolji igrač Bijelih prošle jeseni sam si je stvorio prostor i sjajno desnom nogom iskosa s 14 metara pogodio suprotni gornji kut Ivešine mreže. Eurogol za treće ovosezonsko slavlje Riječana u „derbiju della Učka“ te četvrtu uzastopnu pobjedu i zadržavanje koraka za vodećim Dinamom. Zapravo, bljesak Tomasova jedino je što je valja izdvojiti iz još jedne „trule“ i nezanimljive utakmice odigrane po izuzetno lošem terenu Drosine. Istra nije bila opasna po Rijekina vrata, ali umalo si je gostujuća obrana sama „skuhala“ pogodak u 82. minuti. Tada je najprije Samardžić nespretno napucao Trojaka, pa zatim stigao očistiti ispred gol-crte, a iz tog kornera Repić se našao sam ispred Vargića, ali vratar Bijelih uspio je to obraniti i sačuvati puni plijen. S obzirom na poziciju Istre na ljestvici (pretposljednja), interes domaće publike nije bio velik, od otprilike 1500 gledatelja u Puli gotovo više od polovicu te brojke činila je Armada, koja je Bijelima stvorila domaćinsku atmosferu.

Prva HNL – 27. kolo: ISTRA 1961 – RIJEKA 0:1 (0:0). Pula, Stadion Aldo Drosina. Gledatelja: 1500. Sudac: Ante Vučemilović (Osijek). Strijelac: 0:1 Tomasov 52'. Žuti kartoni: Žižić, Đurić (IST); Zuta, Bradarić (RJK). ISTRA 1961: Iveša – Mišić (od 78' da Silva), Gojković, Žižić, Jurkić – Zlomislić, Đurić – Gržan (od 78' Trojak), Bouhna (od 64' Repić), Heister – Varela. RIJEKA: Vargić – Ristovski, Samardžić, Mitrović, Zuta – Brezovec, Bradarić (od 76' Maleš) – Tomasov (od 66' Močinić), Bezjak, Matei (od 79' Roshi) – Balaj.

Rijeka, koja je u ovom susretu bila bez Gavranovića (na klupi zbog ozljede skočnog zgloba), pristisnula je na samom početku, ali se brzo „ispuhala“, a Puljani uspostavili terensku ravnotežu. Počelo je silovitim udarcem Tomasova u četvrtoj minuti, ali 38-godišnji Iveša na vratima pulske momčadi lijepom intervencijom izvadio to ispod same grede. Nakon toga pokušao je Balaj na asistenciju raspoloženog Tomasova, koji je u ovom susretu zaigrao na lijevoj strani, no lopta je otišla pokraj gola. Istra u prvom dijelu nije ozbiljnije zaprijetila, a najbolju priliku Rijeka je imala u 32. minuti. Tada je Ristovski pronašao Bezjaka na osam, devet metara od gola, slovenski napadač lijepo se okrenuo i pucao, ali Iveša još jednom pokazao da je na visini zadatka.

Nastavak su prilikom otvorili domaćini, Varela je poslije ubačaja primirio loptu za Gržana, koji sam na rubu šesnaesterca ipak loše zahvaća loptu. U 50. minuti Ristovski je pogodio vanjski dio mreže iz mrtvog kuta, a Bijelima se otvorilo samo dvije minute kasnije. Trenutak inspiracije Tomasova dao je nakratko krila gostima, Balaj nedugo zatim pokušava, pronalazi samo Ivešu, koji se odmah u sljedećoj akciji morao potruditi kako bi zaustavio neugodan udarac Mateija iz daljine.

Matjaž Kek uveo je potom Maleša i Močinića, Riječani su strpljivo čekali svoju priliku iz kontre, a strateg domaćih Andrej Panadić s izmjenama (da Silva, Trojak) pokušao unijeti živosti u svoju momčad. I umalo je dočekala pulska momčad svoj trenutak, ali nakon nespretnosti Samardžića branič Bijelih otklonio je opasnost, a potom i Vargić dobrom intervencijom spriječio siguran pogodak u 82. minuti. Sve dvojbe mogao je otkloniti tri minute nakon toga Bezjak, ali kada je Iveša već bio svladan, udarac slovenskog napadača završio je u bloku domaćih braniča. No, Istra snage za remi nije imala, Riječani su upisali treću pobjedu nad Puljanima ove sezone i to istim rezultatom (1:0), u utakmici u kojoj će igra što prije pasti u zaborav.