Četverogodišnji ris nazvan Goran-ZiP, uhvaćen prije dva dana u blizini Fužina, opremljen je telemetrijskom ogrlicom i ponovno pušten u prirodu.
10.02.2015.
21:49
Autor: Hina
Četverogodišnji ris nazvan Goran-ZiP, uhvaćen prije dva dana u blizini Fužina, opremljen je telemetrijskom ogrlicom i ponovno pušten u prirodu.
To će omogućiti njegovo praćenje i prikupljanje korisnih podataka o životu ove strogo zaštićene vrste.
Ris je dobio ime Goran-ZiP po Gorskome kotaru te po skraćenici za jedan od znakova Primorsko-goranske županije, sintagmi "Zeleno i plavo", koja oslikava prirodno bogatstvo županije, doznaje Hina.
Ris je u nedjelju navečer uhvaćen u kaveznu zamku u šumskom predjelu Lipovača u zaleđu Fužina.
U ponedjeljak ujutro čuvari prirode Javne ustanove "Priroda" Patrik Krstinić i Marko Modrić o tome su izvijestili istraživače Josipa Kusaka sa zagrebačkog Veterinarskog fakulteta i Vedrana Slijepčevića s Veleučilišta u Karlovcu. Oni su ubrzo stigli i uspavali risa, obavili sva potrebna mjerenja te ga opremili telemetrijskom ogrlicom.
Goran-ZiP teži 19,5 kg, a dob mu je procijenjena na četiri godine.
Javna ustanova "Priroda" upravlja ekološkom mrežom Natura 2000 na području Primorsko-goranske županije. Kako bi se prikupili podaci o životu risova, nabavljena je telemetrijska ogrlica koja pomoću GPS/GSM sustava bilježi kretanje i omogućava praćenje životinje na terenu.
Do sada je u Hrvatskoj bilo telemetrijski praćeno osam risova, a Goran-Zip je trenutno jedini ris koji se prati uz pomoć satelitske ogrlice.
U šumama Gorskog kotara žive sve tri velike europske zvijeri - medvjed, vuk i ris. Procjenjuje se da na području Hrvatske obitava 40 do 60 risova, koji spada u iznimno ugrožene vrste.
Programe Hrvatskoga radija slušajte na svojim pametnim telefonima i tabletima preko aplikacija za iOS, Android i Huawei.
Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora