Svjetski dan mentalnog zdravlja obilježava se 10. listopada, od 1992. godine, u organizaciji Svjetske federacije za mentalno zdravlje. To je prilika da svi stručnjaci koji se bave tim područjem promoviraju svoj rad, učine ga vidljivim i dostupnim onima kojima je potreban neki oblik pomoći.
Ovogodišnji je slogan Mentalno zdravlje za sve: veće ulaganje - veća dostupnost. Briga oko mentalnog zdravlja ne odnosi se isključivo na promicanje mentalnog zdravlja u smislu svijesti o njegovom postojanju i nadasve njegovoj važnosti, nego i na isticanje spoznaja o zdravim načinima ponašanja, življenja i suobraćanja, prevenciji razvoja psihičkih poremećaja te svekolikoj brizi, zaštiti i unaprjeđenju dobrobiti osoba s duševnim smetnjama. (Hina)
Anksioznost, strah, izolacija, socijalno distanciranje i ograničenje, neizvjesnost i emocionalne smetnje uzimaju maha, dok svijet nastoji virus staviti pod kontrolu.
Oko 450 milijuna ljudi u svijetu trpi zbog nekog od mentalnih poremećaja, a svaka četvrta osoba na svijetu pogođena je nekom mentalnom teškoćom. Svakih 40 sekundi u svijetu netko počini samoubojstvo, što godišnje iznosi preko 800 tisuća ljudi.
Aktualno, trenutna globalna zdravstvena kriza zbog pandemije koronavirusa dodatno utječe na mentalno zdravlje milijuna ljudi.
U svakodnevnom radu s osobama koje imaju mentalne teškoće, u KBC-u Rijeka dostupna je stacionarna, dnevnobolnička i ambulantna skrb. Hitna psihijatrijska ambulanta dostupna je tijekom 24 sata.
Imajući na umu neophodnu dostupnost psihijatrijske skrbi i u vrijeme pandemije te uvažavajući protuepidemijske mjere, na Klinici za psihijatriju KBC-a Rijeka nastoji se osigurati kvalitetna, dostupna i kontinuirana psihijatrijska skrb.
Važno je prepoznati simptome problema i potražiti pomoć, poručila je u emisiji Kafe psihologinja Tijana Debelić. Poslušajte razgovor:
Programe Hrvatskoga radija slušajte na svojim pametnim telefonima i tabletima preko aplikacija za iOS, Android i Huawei.