Kako učimo i kako pamtimo, što utječe na poremećaje u učenju i da li se već rađamo s takvim poremećajima, kako uči mozak starije osobe? To su pitanja na koja odgovara Tjedan mozga koji traje od 11. do 17. ožujka u Rijeci i na Rabu.
11.03.2019.
10:52
Autor: Tatjana Sandalj
Kako učimo i kako pamtimo, što utječe na poremećaje u učenju i da li se već rađamo s takvim poremećajima, kako uči mozak starije osobe? To su pitanja na koja odgovara Tjedan mozga koji traje od 11. do 17. ožujka u Rijeci i na Rabu.
Kampanja u svijetu poznata kao Brain Awarness Week provodi se i u Hrvatskoj, već 18. godinu, kao Tjedan mozga. Ovogodišnja je tema: Mozak, učenje i pamćenje, obrađena interdisciplinarno i integrirano, od molekularne do sistemske razine.
U Auli Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci tim povodom postavljena je izložba "Šetnja gradom" autorice Irene Ostojić, više medicinske sestre Klinike za psihijatriju KBC Rijeka te izložba članova Udruge osoba s intelektualnim poteškoćama Srce iz Rijeke.
Predavanje o mozgu, učenju i mobitelima, dr. Ines Mrakovčić Šutić s Katedre za fiziologiju, imunologiju i patofiziologiju Medicinskog fakulteta u Rijeci govori o korisnosti i nužnosti suvremenih elektronskih uređaja, ali i njihovom lošem utjecaju na koncentraciju, pamćenje, spavanje i umor te o tome kako ih pravilno upotrebljavati.
To je tek prva u nizu tema među kojima su i razgovori o tome kako uči mladi mozak, kako stariji, koji su tipični sindromi u neuurokirurškom liječenju osoba više životne dobi, što se krije iza školskog neuspjeha... To su samo neke od tema o kojima će se govoriti na radionicama, javnim predavanjima i tribinama koje će se odvijati u okviru programa. Namijenjeni su svim generacijama, a ulaz na sva događanja je slobodan.
Program Tjedna mozga u Hrvatskoj organiziraju Hrvatski institut za istraživanje mozga, Medicinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu i Hrvatsko društvo za neuroznanost u suradnji s HAZU. U Rijeci program organiziraju Medicinski fakultet, Sveučilište i KBC u Rijeci, a uključuju se i udruge, škole, javne ustanove. Tradicionalno, program se organizira i Psihijatrijska bolnica Rab.
Naglaske iz riječkog programa izdvojila je, u razgovoru za Akademskih kvarat ure, koordinatorica programa, pročelnica Katedre za psihijatriju i medicinsku psihologije Medicinskog fakulteta u Rijeci i pročelnica Zavoda za kliničku psihijatriju KBC-a Rijeka Gordana Rubeša. Poslušajte emisiju i detalje programa provjerite u nastavku:
Akademskih kvarat ure: Mozak, učenje i pamćenje, pripremila Tatjana Sandalj
Programe Hrvatskoga radija slušajte na svojim pametnim telefonima i tabletima preko aplikacija za iOS, Android i Huawei.
Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora