Prije 120 godina u Zagrebu je rođen Miroslav Krleža - koji je svojim djelima ostavio neizbrisiv trag u našoj kulturi i umjetnosti. Danas, na Krležin rođendan završava i Festival njegova imena.
07.07.2013.
09:25
Autor: Irena Dizdarević
Prije 120 godina u Zagrebu je rođen Miroslav Krleža - koji je svojim djelima ostavio neizbrisiv trag u našoj kulturi i umjetnosti. Danas, na Krležin rođendan završava i Festival njegova imena.
Najplodniji i najsvestraniji književnik u povijesti hrvatske književnosti, Miroslav Krleža, koji se rodio 7. srpnja 1893. u Zagrebu, ostvario je vrhunske domete u svim književnim vrstama.
Iako je nasljedovao bogatu europsku kulturnu i književnu baštinu, nije se priklonio nijednom utvrđenom modelu pa se ni njegov opus ne može svrstati ni u jednu stilsku formaciju.
Osebujnost su njegova stvaralaštva, među ostalim, i iste tematske cjeline u svim djelima, esejima, romanima, dramama, opsesivne teme intelektualca suočena s rasapom individualne svijesti.
Oko Krležina života i djela lomila su se koplja, od ideološke pripadnosti do uklopljenosti u društveni sustav.
Uređivao je sve, od Legendi preko časopisa do Zastava.
Na mnogo što je odgovarao novim književnim djelom: Moj obračun s njima, Dijalektički antibarbarus.
Najveću je možda poruku dao suvremenim Baladama Petrice Kerempuha.
A lucidni eseji i dnevnički zapisi aktualno su i živo štivo, koje danas itekako vrijedi čitati.
Krleža je umro u Zagrebu, 29. prosinca 1981.
Kako bi obilježili njegovo bogato stvaralaštvo, Muzej grada Zagreba i Teatar poezije organizirali su Drugi festival Miroslav Krleža - koji nakon tjedan dana završava upravo - večeras.
U povodu toga, u Histrionskom domu, na adresi Ilica 90. s početkom u 20 sati bit će izvedena premijera predstave "U Agoniji", u izvedbi Kulturnog centra Vesprem i Kazališta Petefi te u režiji Janosa Domolkyja, koji se u Mađarskoj već proslavio ekranizacijama i adaptacijama Krležinih djela.
Osim predstavama, dodajmo Festival je ove godine - bio obogaćen i s dvije izložbe - "Europski Krleža" u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici te "Portreti Miroslava Krleže" u Muzeju grada Zagreba.
Programe Hrvatskoga radija slušajte na svojim pametnim telefonima i tabletima preko aplikacija za iOS, Android i Huawei.
Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora