Počelo je kažnjavanje građana koji miješani komunalni otpad ne odlažu u plave ZG vrećice. Kazne su individualne i iznose do 65 eura za kućanstva te do 130 eura za pravne osobe. Pravila se pridržava oko 80 posto građana, a postavlja se pitanje kako će se utvrditi tko od stanara u višestambenim zgradama nije odgovorno odvajao otpad i koristio propisane vrećice. Takva vrsta kažnjavanja predviđena je zakonom i time je dozvoljena, no pravnici dvoje oko toga je li ona opravdana, odnosno logična i koliko je sukladna drugim dijelovima pravnog sustava.
Mihovil Škarica s Pravnog fakulteta u našem je programu dao objašnjenje za ovu situaciju.
- Prilikom ovakvog se kažnjavanja ne radi o prekršajnoj kazni, nego o ugovornoj kazni koja proizlazi iz ugovornog odnosa, a koji je utemeljen između svakog pojedinog stanara višestambene zgrade i Čistoće kao davatelja javne usluge. Dakle, kažnjava se odgovorna osoba, a ne kolektiv - smatra Škarica.
Međutim, često je teško utvrditi tko je odgovorna osoba u zgradi i tada dolazi do kolektivne odgovornosti svih sustanara.
- No, kolektivna odgovornost za takvo nešto ne može postojati, nego bi se uvijek trebala moći utvrditi individualna odgovornost. Ipak, problem takvog načina kažnjavanja je taj što nije određeno tko bi trebao i na koji način utvrditi individualnu odgovornost pojedinih stanara - tvrdi Škarica.
Za sada se dijele individualne kazne za građane koji ne poštuju pravila za odlaganje otpada, a skupne su kazne posljednja opcija, doznajemo od Luke Korlaeta, zamjenika gradonačelnika Zagreba.
- Cilj kazni je potaknuti građane da odgovorno odlažu svoj otpad, a najbolji način za izbjegavanje kazni je poštivanje pravila za odvajanje otpada, te korištenje vrećica koje su za to predviđene - pojašnjava Korlaet.
Programe Hrvatskoga radija slušajte na svojim pametnim telefonima i tabletima preko aplikacija za iOS, Android i Huawei.