Hajduk izvukao bod u zanimljivom derbiju u Gradskom vrtu

Foto HRT

Osijek i Hajduk su derbiju 11. kola HNL-a u Gradskom vrtu odigrali bez pobjednika, 1:1. Osječani su uraganski krenuli u utakmicu i poveli su već u devetoj minuti golom Kleinheislera, a Hajduk je izjednačio u 19. minuti preko njegovog sunarodnjaka Lovrencsicsa.

Bila je to utakmica s dva različita poluvremena. Prvo je bilo uzbudljivo i atraktivno, a u drugom je prevladala nervoza. Osijek je u prvih 45 minuta imao više od igre i osim pogotka propustili su igrači Nenada Bjelice još nekoliko izvrsnih prilika. Domaća momčad nije mogla poželjeti bolji početak derbija u Gradskom vrtu. Već u petoj minuti zaprijetili su preko Škorića nakon Bočkajevog ubačaja, ali je Lovre Kalinić dobro intervenirao. No, u devetoj minuti Hajdukov kapetan nije uspio zaustaviti put lopte prema mreži. Mađarski reprezentativac Laszlo Kleinheisler primio je loptu na 20 metara, napravio jedan korak i preciznim udarcem pogodio lijevi donji kut Hajdukovih vrata.Osijekov pritisak nije jenjavao pa je u 13. minuti momčad Nenada Bjelice stvorila novu priliku. Mierez je pokraj Simića uspio stvoriti prostor za udarac, ali je Kalinić dobro reagirao i spriječio pogodak. Samo minutu poslije po desnoj strani se u kazneni prostor probio Bohar i gađao bliži kut Hajdukovih vrata, ali je ponovno spreman bio Kalinić. Prva ozbiljnija akcija Hajduka završila je izjednačujućim pogotkom. U 19. minuti je na desnoj strani Marin Ljubičić prevario Osijekove braniče, gurnuo loptu za Gerga Lovrencsicsa, a Hajdukov mađarski reprezentativac se nakon još jednog driblinga odlučio za udarac. Na putu prema vratima lopta je pogodila koljeno Danijela Lončara koji je pokušao blokirati šut, malo promijenila smjer i prevarila osječkog vratara Marka Malenicu. U prvoj akciji nakon primljenog pogotka Osijek su centimetri dijelili od novog vodstva. Vedran Jugović se ubacio iz drugog plana, pucao s ruba kaznenog prostora, a lopta se prvo odbila od lijeve vratnice pa nastavila svoj put paralelno s gol-crtom do desne vratnice, da bi prvi do nje stigao Lovre Kalinić. Hajduk je do kraja poluvremena najbolju priliku imao u 34. minuti, kad je Marin Ljubičić ljevicom gađao suprotni kut s desne strane, ali je lopta prohujala pokraj vratnice.

Drugo poluvrijeme nije donijelo jednako atraktivan i kvalitetan nogomet kakav su momčadi prikazale u prvom dijelu. Pogotke, opasne akcije i dobre obrane zamijenili su neoprezni startovi, grubi prekršaji i žuti kartoni. Najbolju priliku za Osječane propustio je u 69. minuti Ramon Mierez. Prošle sezone najbolji strijelac na prvoligaškim travnjacima nije uspio zatresti mrežu kad se našao "oči u oči" s Kalinićem u 69. minuti, pucao je ravno u kapetana Hajduka. Splićani su u drugom dijelu imali jedan udarac unutar okvira vrata, kad je Alexander Kačaniklić pucao snažno s ruba kaznenog prostora, ali i on ravno u Malenicu. U sučevom dodatku je Kalinić dvaput zaustavljao udarce Osječana, Škoriću i Kleinheisleru, a posljednju opasnu akciju na utakmici izveo je Hajduk, no Slovenac Mlakar je u izglednoj situaciji pucao preko vrata pa je ostalo 1:1.

Bjelica: Nismo zadovoljni bodom; Gustafssson: Remi je dobar
"Dobro smo ušli u utakmicu, mislim da smo više zaslužili pobjedu, naše šanse su bile puno bolje", rekao je nakon derbija Osijeka i Hajduka trener Osječana Nenad Bjelica i nastavio: " Nismo zadovoljni bodom, željeli smo pobjedu. Bilo je puno šuteva, puno dobrih situacija, ali nismo zabili. Bilo je dosta nadmudrivanja u prvom poluvremenu. Hajduk je krenuo s formacijom 4-3-3 koju nikad prije nije igrao i pušta nas po bokovima, a kada su se u nastavku prebacili u 4-2-3-1 imali smo apsolutno utakmicu pod kontrolom. Za nas je to ispala dobra odluka Hajdukovog trenera, zaključio je Bjelica.
Trener Hajduka Jens Gustafsson je rekao: "Nikad nisam zadovoljan kad ne pobijedim, utakmica je bila teška, ali smo mi dobro reagirali. Imali smo intenzivan početak prvog dijela i kraj drugog u kojem smo također reagirali dobro. U konačnici remi je dobar.

REZULTATI
Dinamo - H. dragovoljac 8-0 (Mišić 22, Menalo 45+2, 65, Ivanušec 51, Špikić 59, Andrić 69, Bulat 82, Tolić 90+4)
Osijek - Hajduk 1-1 (Kleinheisler 9 / Lovrencsics 19)
Odigrano u petak i subotu:
Lokomotiva - Slaven Belupo 3-0 (Goričan 54, Kačavenda 70, Kulenović 72)
Istra 1961 - Rijeka 3-6 (Silva 18, Mahmoud 60, Lisica 77 / Krešić 24, Pavičić 32, 37, Vučkić 41, Ampem 52, Bušnja 85)
Šibenik - Gorica 1-2 (Čurić 66 / Fruk 15, 41)

1. Rijeka 10 7 2 1 25-15 23
2. Dinamo 9 7 1 1 25-6 22
3. Osijek 11 6 3 2 15-10 21
4. Hajduk 10 6 2 2 16-9 20
5. Gorica 11 5 1 5 16-17 16
6. Lokomotiva 10 4 2 4 16-11 14
7. Šibenik 11 3 1 7 15-19 10