Udruga Prokultura - Opservatorij kulturnih politika priređuje u Kući jezika i kulture u ponedjeljak 15. studenoga 2021. izložbu "Zašto ne reći NE" autora Emila Bobanovića Ćolića, a posvećena je akademiku Tonku Maroeviću, koji je napisao monografiju o o tom slikaru.
Tonko Maroević, prijatelj i autor monografije, kojemu ovaj doajen hrvatskog slikarstva posvećuje splitsku izložbu, ističe kako nije pretjerano kazati da je uvijek ostao vjeran mediteranskim korijenima, a sa svakim novim djelom sve
je više uranjao u neposredno doživljeni južno dalmatinski, pelješki, zavičajni kunovski krajolik i odgovarajuću
pomorsku ili primorsku motiviku. Kao slikar i kao kipar težio je jasnoći i prvotnosti kakve mu je dala intenzivna atmosfera juga i osjećanje organske povezanosti s prirodom, a jedno i drugo je primio čim je otvorio oči prema svjetlosti rodnoga kraja. Nad njegovom je kolijevkom, osim toga, takoreći bdjela dobra vila slikarstva (kad već ne postoji pripadna Muza), jer je rođen u obitelji koja je već – s majčine strane – dala iznimno značajnog likovnog umjetnika, Matu Celestina Medovića. …. Značajnom pretku dakako ne duguje nikakve morfološke posudbe, jer kao što je taj bio usidren u izraz svoje epohe, naš je stvaralac tražio svoje orijentire u širokom registru dvadesetostoljetnih poetika.
Emil BobanovićĆolić rođen je 1926. godine u Kuni na Pelješcu. Gimnaziju je pohađao u Krku, a Školu primijenjene umjetnosti u klasi Ante Kaštelančića završio je u Splitu. Jedno je vrijeme radio kao nastavnik u Mostaru, a onda se zaputio u Zagreb gdje je diplomirao slikarstvo kod Mladena Veže i književnost kod Dr. Marina Franičevića. Izlagao je u Hrvatskoj, Italiji, Njemačkoj, Poljskoj, SSSR-u, Francuskoj, Južnoafričkoj Republici, Bugarskoj, Austriji i Danskoj.
Programe Hrvatskoga radija slušajte na svojim pametnim telefonima i tabletima preko aplikacija za iOS, Android i Huawei.