Hrvatski radio

Radio Split

Prvi Split Videoart Festival SVARF

07.10.2020.

08:49

Autor: Mladen Vuković

Prvi Split Videoart Festival SVARF

Prvi Split Videoart Festival SVARF

Foto: - / -

Prvi međunarodni Split Videoart Festival (1. SVARF) bit će od 8. do 11. listopada u organizaciji Udruge Metonimija, uz tehničku podršku HULU-a Split, Galerije umjetnina i Multimedijalnog kulturnog centra te u suradnji sa Sveučilištem u Splitu i udrugom Prokultura Split.

Cilj Festivala je populariziranje videoarta, pa smo ovaj vid umjetnosti, osim u kino dvoranama i klasičnim galerijskim interijerima, određenim alternativnim prostorima htjeli još više približiti splitskoj publici, a posebno studentima Sveučilišta u Splitu (UMAS, Sveučilišna galerija "Vasko Lipovac", online program). Tako će osim u galerijskim prostorima, publika moći naći radove i na možda atipičnim ili nekonvencionalnim lokacijama. Specifičnosti Splita kao grada tradicije, pionira na području filmske i videoumjetnosti - ali i kao antičkog, mediteranskog, sveučilišnog i turističkog grada - čine ga pogodnim za ovakav tip umjetničkog festivala. 

Videoumjetnici su malo zastupljeni u javnom prostoru, a publika nije u prilici susresti se s videoartom. Autori diljem svijeta koriste ga kao način izražavanja i na zanimljiv način mjere svijet koji ih okružuje. Među njima nerijetko ima mnogo vizualno osebujnih i inovativnih radova koji privlače svojom estetikom i stilom izražavanja.

Na prvom festivalu takve vrste u Splitu i Hrvatskoj, radovi će se projicirati na projektoru ili biti izloženi na TV ekranima u obliku video instalacija. Projekcije će se održavati na nekoliko lokacija po gradu, a dio programa Sveučilištu će biti dostupan i online.

Otvorenje izložbe i projekcija u Prokulturi Split na Peristilu održat će se u četvrtak 8. 10. u 19:30, a u Sveučilišnoj galeriji "Vasko Lipovac" u petak 9. 10. u 18:00 sati. Zbog zdravstvene sigurnosti, festivalska događanja bit će usklađena s epidemiološkim mjerama uz obavezno pridržavanje razmaka, nošenje maski u zatvorenim prostorima te ograničen broj posjetitelja koji u njima mogu boraviti istovremeno.

Evo što nam je kazao festivalski producent Toma Šimundža.

 

PROGRAM 1. SVARF-a (Split Videoart Festivala)

  

Caffe-restoran Bajamonti

Četvrtak, 8. 10., od 18:00 do 21:00

Dark Myriad 0 - Eta Dahlia (UK) – 04:40(Glavni program)

SECRETS - Hillary Carrigan (USA) - 03:00(Glavni program)
Murmur - Jan Locus, Stijn Demeulenaere (BEL) - 10:21(Glavni program)
In/Out - Tristan Turner, David Bortolotto (USA) - 03:18(Glavni program)

 

 

 

Galerija Kula, eksterijer

 

Subota, 10. 10. od 19:00 do 21:00

 

BOOKANIMA: Dance - Shon Kim (KOR) - 07:31(Glavni program)
Col solo guardar fuori - Mattia Biondi (ITA) - 03:10(Glavni program)
Minimal Movement N°1 - Pia Josefina Giri (ARG) - 01:10(Glavni program)
Area by Road - Jack Wormell (UK) - 08:45(Glavni program)
Auditorium Pull- David Borawski (USA) - 02:16(Glavni program)

 

 

 

Caffe bar Galerija, eksterijer

 

Petak, 9. 10. 2020. od 18:00 do 21:00
Subota, 10. 10. 2020.
od 18:00 do 21:00
Nedjelja, 11. 10. 2020.
od 19:00 do 23:00

 

aniBABEL_av (Collage21) - Luis Carlos Rodríguez (ESP) - 04:31 (Glavni program)
The Library of Water - Damon Mohl (USA) – 09:07 (Glavni program)
Pulsator - Thor Sivertsen (NOR) - 05.15 (Glavni program)
The Flying Steering Wheel - Ruxandra Mitache (ROM) - 30:34 (Posebni program)
Upright Drum In Water- Pieter Geenen (BEL) - 18:42 (Posebni program)
STUCK: Together, Alone - Ruthie Scarpino, Karla Franco (GER) - 04:30 (Izvan konkurencije)

 

 

 

Beton kino

Četvrtak 8. 10., od 17:00 do 20:00

 

  1. projekcija (od 17:00 do 18:15)

The Bellbird's Morning Song - Damon Mohl (USA) - 10:30 (Glavni program)

Col solo guardar fuori - Mattia Biondi (ITA) - 03:10 (Glavni program)
Black&White - Eluned Zoe Aiano (CZ) - 19:11 (Posebni program)
Area by Road - Jack Wormell (UK) - 08:45 (Glavni program)
Recitative - Shir Handelsman (IZR) - 05:00 (Video instalacija)
Undersyn (Vision Of Wonder) - Aleksander Johan Andreassen (NOR) - 17:20 (Posebni program)

 

  1. projekcija (od 18:30 do 19:45)

Murmur - Jan Locus, Stijn Demeulenaere (BEL) - 10:21 (Glavni program)

INSERTIONS - THE END - Nuno Sá Pessoa, Jose Cruzio (POR) - 01:00 (Glavni program)
Elephant-bird – Masoud Soheili (AFG, IRN) - 15:30 (Posebni program)
Q di Q - Gianmarco Donaggio (ITA) - 02:59 (Glavni program)
Kopacabana - Marcos Bonisson, Khalil Charif (BRA) - 13:33 (Glavni program)
Shapes and Sizes - Pamela Falkenberg, Jack Cochran (USA) - 05:59 (Glavni program)
Medusa and The Abyss - Felicity Palma (USA) - 10:56 (Glavni program)

 

 

 

Info zona (Hrvatski autori)

Četvrtak, 8. 10. 2020. od 17:00 do 20:00

Petak, 9. 10. 2020. od 17:00 do 20:00

Reticence - Marija Lučić - 02:56

Home - Lea Vidaković - 10:00
Let's Feel an Earthquake - Dario Pejić - 36:48
Anger - Goran Pavić - 03:13
An apple, three toasts, a yoghurt - Anita Čeko - 08:12
Cro-vid - Julio Juraga - 06:25
Wendy The Builder- Maja Stojić - 02:35
Eks tok (Ex talk)- Boris Omazić - 09:57

 

 

Prokultura - Opservatorij kulturnih politika - Peristil

Četvrtak, 8. 10. 2020. od 10:00 do 13:00 i od 17:00 do 21:00 (19:30 OTVORENJE IZLOŽBE)

Petak, 9. 10. 2020. od 10:00 do 13:00 i od 17:00 do 21:00
Subota, 10. 10. 2020. od 10:00 do 13:00

Sorrow Halved - Hogan Seidel, Gabby Sumney (USA) - 07:00 (Glavni program)


SECRETS - Hillary Carrigan (USA) - 3:00 (Glavni program)
Our Great Day 1967 - Roger Horn (RSA) - 2:53 (Video instalacije)
Run version vertical - Stuart Pound (UK) - 5:00 (Video instalacije)
Widow's End- Jil Guyon (USA) - 04:44 (Video instalacije)
Trouble - Camille Pueyo (FRA) – 02:39 (Video instalacije)
Haiku - Martin Gerigk (GER) - 17:17 (Posebni program)
The floating track - Zazpi t'erdi collective (ESP) - 25:00 (Posebni program)
#monalisa - Jennifer Anderson & Vernon Lott (USA) – 11:00:00 (Posebni program)
Picturing a Micropolis: 96100-97690 - Panu Johansson (FIN) - 10:48 (Izvan konkurencije)
Shanzai Sonata - Igor Sladoljev (NED) - 11:00 (Izvan konkurencije)

 

 

Udruga Kvart

Nedjelja, 11. 10. 2020. od 18:00 do 21:00

The Bellbird's Morning Song - Damon Mohl (USA) - 10:30 (Glavni program)

Area by Road - Jack Wormell (UK) - 8:45 (Glavni program)
Kopacabana - Marcos Bonisson, Khalil Charif (BRA) - 13:33 (Glavni program)
Col solo guardar fuori - Mattia Biondi (ITA) - 3:10 (Glavni program)
Shapes and Sizes - Pamela Falkenberg, Jack Cochran (USA) - 5:59 (Glavni program)
Recitative - Shir Handelsman (IZR) - 5:00 (Video instalacije)
Undersyn (Vision Of Wonder)- Aleksander Johan Andreassen (NOR) - 17:20 (Posebni program)

 

 

Online program (studentima Sveučilišta u Splitu)

Od četvrtka do nedjelje, od 8. 10. 2020 do 11. 10. 2020.

INSERTIONS - THE END - Nuno Sá Pessoa, Jose Cruzio (POR) - 1:00 (Glavni program)

Minimal Movement N°1 - Pia Josefina Giri (ARG) - 1:10 (Glavni program)
Vegetables & Housing - Günter Puller (AUT) - 4:52 (Glavni program)
Medusa and The Abyss - Felicity Palma (USA) - 10:56 (Glavni program)
Recitative - Shir Handelsman (IZR) - 5:00 (Video instalacije)
Upright Drum In Water- Pieter Geenen (BEL) - 18:42 (Posebni program)
Undersyn (Vision Of Wonder)- Aleksander Johan Andreassen (NOR) - 17:20 (Posebni program)
Black&White - Eluned Zoe Aiano (CZ) - 19:11 (Posebni program)
The Stronger Experiment- Adriana Páramo Pérez (ES/UK) - 33:34 (Posebni program)
Tomorrow I will get back to world - Moe Myat May Zarchi (MYA) – 22:21 (Posebni program)

 

 

KinoUMAS (studentima Umjetničke akademije)

Četvrtak, 8. 10. 2020. od 17:00 do 18:30

INSERTIONS - THE END - Nuno Sá Pessoa, Jose Cruzio (POR) - 1:00 (Glavni program)

Minimal Movement N°1 - Pia Josefina Giri (ARG) - 1:10 (Glavni program)
Medusa and The Abyss - Felicity Palma (USA) - 10:56 (Glavni program)
Our Great Day 1967 - Roger Horn (RSA) - 2:53 (Video instalacije)
Recitative - Shir Handelsman (IZR) - 5:00 (Video instalacije)
Tomorrow I will get back to world - Moe Myat May Zarchi (MYA) – 22:21 (Posebni program) The Stronger Experiment- Adriana Páramo Pérez (ES/UK) - 33:34 (Posebni program)

 

 

Sveučilišna galerija Vasko Lipovac

Petak, 9. 10. 2020. od 10:00 do 13:00 od 17:00 do 21:00 (OTVORENJE u 18:00)
Subota, 10. 10. 2020.
od 10:00 do 13:00

aniBABEL_av (Collage21) - Luis Carlos Rodríguez (ESP) - 4:31 (Glavni program)

BOOKANIMA: Dance - Shon Kim (KOR) - 7:31 (Glavni program)
The Library of Water - Damon Mohl (USA) – 9:07 (Glavni program)
Minimal Movement N°1
- Pia Josefina Giri (ARG) - 1:10 (Glavni program)
Area by Road - Jack Wormell (UK) - 8:45 (Glavni program)
Auditorium Pull- David Borawski (USA) - 2:16 (Glavni program)
The medium is the message
- Kirk Tougas (CAN) - 4:20 (Glavni program)
Ghost Light - Mark Niskanen , Jani-Matti Salo, Inkeri Aula (FIN) - 6:10 (Glavni program)
culture leap (non-linear) - Roger Horn (RSA) - 2:35 (Video instalacije)
True Love- Stefani Byrd (USA) - 4:46 (Video instalacije)
Recitative - Shir Handelsman (IZR) - 5:00 (Video instalacije)
Plantarians: appendix- Ellie Kyungran Heo (UK) - 3:38 (Video instalacije)

 

 

 

Toma Šimundža

Programe Hrvatskoga radija slušajte na svojim pametnim telefonima i tabletima preko aplikacija za iOS, Android i Huawei.