foto: članovi Fotosekcije KSET-a/DroneDays
Foto: - / -
Posljednjih godina dronovi su postali sasvim uobičajen alat brojnim profesionalnim i amaterskim snimateljima. U Hrvatskoj ih je registrirano nekoliko tisuća, interes se povećava, a tehnologija razvija. Ali njihova namjena je puno šira, a Hrvatska ima što ponuditi na tržištu zračne robotike.
Možda tehnološki i proizvodno ne možemo konkurirati azijskim zemljama, ali hrvatska pamet u svijetu zračne robotike itekako ima što ponuditi.
Kaže to organizator skupa o bespilotnim letjelicama DroneDays Stjepan Bogdan, profesor iz Laboratorija za robotiku i inteligentne sustave upravljanja Fakulteta elektrotehnike i računarstva. Okupio je u Biogradu većinu vrhunskih svjetskih stručnjaka koji razglabaju o najnovijim trendovima u industriji bespilotnih letjelicama
Procjene su da u Hrvatskoj imamo nekoliko tisuća registriranih dronova, ali mnogo je i ilegalnih korištenja dronova. O tome je govorio Toni Zlopašaiz Hrvatske kontrole zračne plovidbe:
Tijekom jučerašnje i današnjeg dana na skupu su obrađene brojne teme od kojih valja istaknuti one o istraživanju atmosferskih fenomena, korištenju dronova u NATO i EU suradnji, HGSS-u te komercijalizaciji letećih robota.
Programe Hrvatskoga radija slušajte na svojim pametnim telefonima i tabletima preko aplikacija za iOS, Android i Huawei.