U povodu Međunarodne godine krša i speleologije te 72. obljetnice Nacionalnog parka Paklenica, danas je u Posjetiteljskom centru Parka održan znanstveno-stručni kolokvij o krškim i speleološkim vrijednostima. Organizatori su Geografski odjel zadarskog Sveučilišta i Nacionalni park Paklenica.
Odjel za geografiju zadarskog Sveučilišta i Nacionalni park imaju dobru suradnju ističe profesorica Maša Surić
Maša Surić
Koja je važnost krša objašnjava Nadja Zupan Hajda iz Međunarodne speleološke organizacije
1,2 milijarde ljudi u svijetu živi na krškim područjima, a na kršu nije lako živjeti, jer nema površinske vode i puno zemlje.
Nadja Zupan Hajda o važnosti krša
Stoga ta područja kroz povijest nisu bila gusto naseljena. Danas je drukčije, i ta prenapučenost ugrožava krš. Naime, onečišćene tekućine slobodno prolaze kanalima krša i dolaze do izvora pitke vode kontaminirajući ih.
Stoga danas postoji puno prijetnji za krško podzemlje, naselja, kamenolomi, poljoprivreda, masovni turizam. Sve što se stavi u krš, doći će do izvora vode.
Zupan Hajda o ugrožavanju krša
Najbolja obrana je edukacija. Zato je važno o fenomenu krša upoznati širu populaciju, a ne samo stručnjake, dodaje Zupan Hajda.
Hrvatska je bogata krškim područjima i na njemu je smještena većina zaštićenih područja
Gordan Lukač
poručuje stručni voditelj Nacionalnog Parka Paklenica Gordan Lukač.
-, Foto: -/-
-, Foto: -/-
-, Foto: -/-
Programe Hrvatskoga radija slušajte na svojim pametnim telefonima i tabletima preko aplikacija za iOS, Android i Huawei.